Halálodra ​magad maradsz 5 csillagozás

Hans Fallada: Halálodra magad maradsz

Fallada Posthumus könyve a nácizmus uralmának fontos írói dokumentuma. Egy idős házaspár magányos ellenállásáról szól: a halál árnyékában kiviruló hősiességről. A céltalannak látszó kísérlet tragikumában az író megmutatja az egyszerű munkásemberek humánumát és heroizmusát, azt hogy a gonosszal való szembeszegülés a közvetlen eredménytől függetlenül is fontos társadalmi tett, amelynek önmagában is van etikai értéke. Fallada könyvének azonban legfőbb érdeme hogy megdöbbentően idézi a hitleri uralom rettenetes világát, mélységes erkölcstelenségét, melyben a tényleges hatalom gyakorlói egytől egyik őrült vagy bűnöző figurák, akiknek félelmes maffiájával szemben minden jószándék szinte tehetetlen.

Eredeti mű: Hans Fallada: Jeder stirbt für sich allein

Eredeti megjelenés éve: 1947

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár I.

Magvető, Budapest, 1961
620 oldal · Fordította: Gyurkó László

Barbara_Valendorfean

Ilyen az élet. Nemcsak igyekeznünk kell, hogy megmentsünk valakit, hanem akit meg akarunk menteni, annak is akarnia kell, hogy megmeneküljön.

Barbara_Valendorfean

Aztán ismét kezdődtek a hétköznapok, a mindig egyforma hétköznapok, melyek egyformák voltak, akár a virágok nyíltak, akár a hó esett. A munka mindig egyforma volt, s az emberek sem változtak.

Barbara_Valendorfean

– Másodszor, kedves komám, tudnod kellene: nem az a lényeg, hogy kevesen harcolnak-e sokak ellen. Csak az számít, hogy ha valaki felismer egy igazságot, annak harcolnia is kell érte. Egészen mindegy, vajon megéred-e a győzelmet, vagy csak a társad éri meg. Nem tehetem ölbe a kezem, s nem mondhatom: Ezek ugyan nagy disznók, de mi közöm hozzá?