Andersen nyelvteremtő tehetségének és páratlan emberismeretének köszönhetően a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt képes megszólítani. Különböző életszakaszokban újraolvasva meséit olyan kincsekre bukkanhatunk, amelyek létezését korábban nem is sejtettük. Történetei nem egyszerű tanulságok és örök érvényűnek szánt szentenciák köré épülnek, hanem a világ, az emberi természet árnyoldalaira vetnek évszázadokon átvilágló fénypászmákat. Hősei életkortól függetlenül mély együttérzést váltanak ki az olvasóból, nyitottságra és empátiára tanítanak.
Mesék 213 csillagozás

Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Libri díszkiadások Libri, Scolar, Jaffa





Enciklopédia 14
Szereplők népszerűség szerint
Kedvencelte 16
Most olvassa 10
Várólistára tette 66
Kívánságlistára tette 99
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Nagyon szeretem Andersen meséit, én még ezeken nőttem fel és jó volt kicsit nosztalgiázni. Igaz, hogy nem mindegyiket így ismertem, ennek ellenére nagyon tetszettek. Elgondolkodtató történetek a jóról, a rosszról, a halálról, a barátságról, a szerelemről, a családról. A mesék nagy része szomorú, nincs happy and, de így is megmelengették a szívemet, a lelkemet. Szerintem minden család polcán ott kellene lennie ennek a gyűjteménynek!


Gyerekként is szerettem az Andersen meséket, de valahogy elfelejtettem már, hogy mennyire szomorúak is tudnak lenni. Ebben a gyűjteményben kevés boldog végű történet van, de ez engem nem zavart, csak megdöbbentett az arány. Andersen remek meseíró, legalább egy meséje biztosan megfog mindenkit.
Az illusztrációk is nagyon jól hozták a hangulatot, egyébként bármelyik adaptáció méltó az eredeti mesékhez, szóval azokat is érdemes megnézni. Volt két történet ebben a könyvben, amit eddig nem ismertem, és ennek nagyon örültem. Jó választás volt az ünnepekre hangolódáshoz. :)
https://youtu.be/BtQqjg23Y0A


Meseországban sem minden móka és kacagás.
Kiskoromban az egyik kedvencem volt A rút kiskacsa, ami illusztrált, nagyalakú mesekönyv formájában volt meg nekünk. Akkor még szerintem csak maga a kiskacsa és az átalakulása fogott meg, felnőtt fejjel már egészen mást értettem meg belőle.
És ez majdnem minden meséről elmondható a kötetben, hogy mindegyik mást adott most, és bevallom, a többsége elég kegyetlen volt. Amin Hüvelyk Pannának és A kis hableánynak át kell mennie, hát, az minden, csak nem egy tündérmese. Főleg utóbbi történetén nagyon meglepődtem, a Disney-től egészen más tálalásban kaptuk meg. Így már abszolút értem, miért is van Koppenhágában szobra a hableánynak.
Amúgy ez a karácsonyi Libris kiadás valami elképesztően igényes és szép, az illusztrációk, az egész kialakítása, egy élmény kézbe venni. És nem csak anyukáknak ajánlom, hanem bárkinek, aki szeretne kicsit jobban megismerkedni a dán mesevilággal.


Mese, mese, mese….minden mennyiségben.
Igaz Andersen meséi kicsit szomorúak, nem mindig boldogság a vége. De kell ilyen is.
A Libri által kiadott könyv pedig csodálatos.


Értékes és tanulságos mesékoff nagyobb gyerekeknek és nem csak gyerekeknek. Megjelennek benne komoly dolgok, sőt, a legtöbb mese valami ilyesmit dolgoz fel. Öregedés, halál, elmúlás, az életünkkel való megbékélés, igazság, sors… Az, hogy hogyan léphetünk ki az általunk ismert környezetből és változtathatjuk meg a sorsunkat – és érdemes-e. Egyáltalán nem szájbarágós tanulságok, inkább gondolatébresztő mozzanatok jellemzik a történeteket. Mindez olyan mese köntösben, hogy a gyerek egyiken se merengett el úgy, mint én XD


Mindig olyan gyönyörű köteteket lehet ilyenkor a Libritől szerezni. Minden évben kíváncsian várom mit hoznak.
Egy újabb mesegyűjtemény, a mesék egy igazi nagy alakjától. Szégyen, de egy mesét sem olvastam ezelőtt, csak ismertem néhányat.
A Hüvelykpanni nagyon nem tetszett, sosem volt szimpatikus a története, és zavart is, hogy eszébe sem jutott, hogy az anyja aggódik érte.
A rút kiskacsa és a Vadhattyúk volt szerintem a legszebb, azok tetszettek. Na és a kis hableány. Tudtam, hogy végződik, de mégis reménykedtem, hogy mégsem így lesz. Kislányként ez volt a kedvenc hercegnős mesém, de ma már nem bírom megnézni. Disney igazán keveset kért Arieltől, ahhoz képest itt mi mindent áldoz fel. Egy naiv álmodozó, egy kislány. De a végén mégis olyan áldozatot hoz, amit nagyon kevesen lennének képesek.
Sajnos sok volt a szomorú történet, de azok is szépek. Csak éppen nem bánnám, ha nem csak depresszív mesékkel bombázna a Libri így karácsonykor, gondolok itt a tavalyi Wilde kötetre is. Örülök, hogy olvashattam ezt a kötetet.


Igazából régóta ismerem ezeket a meséket. Most, ebben a változatban olvasva őket egyre világosabb számomra, hogy nem afféle – ráaggatott jelzővel – depressziós hangulatot árasztó szövegek, hanem egy, a gyermekek világába visszavágyó nagyon is felnőtt férfi hol játékosan, hol meghökkentően megfogalmazott igaztörténetei a(z önfeláldozó) szeretetről, barátságról, hűségről, hitről, kitartásról, odaadásról…
És ezek ugyan mind-mind a „gyermeki képzelet” rejtett kincsei is, egyáltalán nem ártana, ha a – magukat bölcseknek tartó – felnőttek rá tudnának csodálkozni erre a világra… (Mint ahogyan Kosztolányi Dezső tette például a Hajnali részegségben…)


Ez a kötet kívül-belül gyönyörű.
Látszik, milyen odafigyeléssel, gondoskodással készült – minden egyes oldaláról süt az igényesség. Andersen legismertebb meséi kaptak helyet benne, ráadásul Nikolaus Heidelbach különleges, olykor kissé melankolikus hangulatú illusztrációi teszik teljessé a képet.
Nekem a Hókirálynő a legkedvesebb, de ugyanígy A rút kiskacsa, a Vadhattyúk, a Kis hableány, vagy a Rendíthetetlen ólomkatona is felejthetetlen. Számomra ezek a mesék a gyerekkoromat testesítik meg – milliószor hallgattam meg őket Anyukám felolvasásában. Hat éves voltam, amikor megkaptam az első Andersen mesekönyvemet, ami történetesen még Németországba is utazott velem. Épp ezért ezek a figurák minden újraolvasáskor ezt a varázslatos időszakot elevenítik fel, amihez számtalan szép emlék fűz.
A dán meseírónak mindig is örök helye lesz a szívem csücskében, de igazán felnőttként értettem meg, hogy meséi valójában az emberi jóságról, a szeretetről, a kitartásról szólnak, amit finoman sző át a szerző vallásos lelkülete. Hősei nem csak királylányok és királyfiak, sokkal inkább hétköznapi, ám nagyon is szerethető szereplők, akiket kedvességük és mérhetetlen emberségük emel ki a többiek közül.
Kétségtelenül az egyik legszebb darabja a mesegyűjteményemnek!


Jó volt elmerülni egy kicsit a mesék birodalmában, jól esett a lelkemnek az esti mese, visszarepített gondtalan, vidám gyermekkoromba :-) Sok-sok nosztalgikus kép, emlék jött elő olvasás közben, s az is, amikor lánykáimnak olvastam ezeket a meséket vagy feldolgozásukat. Hüvelykpanni meséjén jól meg is lepődtem, nem ezt a verziót ill. nem a teljeset ismertem. A kis gyufaárus lány története pedig még mindig könnyekig hatott. Többször elő fogom még venni ezt a kis Andersen mesegyűjteményt!




Az egyik szemem sír, a másik nevet.
Kezdjük az utóbbival: Andersen fantáziája határtalan. Aki már halott tőle valaha is akárcsak egy mesét, az tudja. Amikor kinyitottam ezt a válogatás kötetet kellemes nosztalgia érzés fogott el, akárcsak a legtöbbünket. Jó pár történetet ismertem, igazán kellemes volt feleleveníteni őket. Akadt azonban olyan mese is, amit most olvastam először igaz valójában, például a Kishableány, amiről tudtam, hogy az eredeti történet más, mint a Disney verzió, de hogy pontosan mennyire azt nem. Meglepő, hogy a stúdió mennyire kicicomázta ezt a mesét (is). :D De tetszett az eredeti történet is.
Andersen meséinek szereplői sokszor sok nehézségen mennek át, vannak benne igazán kegyetlen pillanatok, amik egyszerre faracsják a szívét és mégis kellemesen melengetik.
Ami miatt kicsit sír a lelkem, hogy pár történetre hosszabban emlékeztem, egy-kettő pedig olyan összecsapottnak tűnik, és nem lehetett igazán elvarázsolódni benne. A sokak által dicsért illusztrációk engem nem mindig győztek meg. Akadnak olyan varázslatosak és hangulatosak, mint a borítón lévő hattyú, de akad sajnos olyan is, ami nem igazán nevezhető bizalomgerjesztőnek.
Összeségében azért örülök, hogy a magánkönyvtárunkba került ez a kis kötet. Szeretném, ha a gyermekeim is ismernék majd ezeket a meséket, ha már nagyobbacskák.


Népszerű idézetek




Boldog, aki magáról megfeledkezik a másikért!
68. oldal, A teáskanna (Libri, 2018)




– Örülj az ifjúságnak! – intették a napsugarak. – Örülj üde hajtásaidnak, a fiatal életerőnek, ami betölt!
És a szél csókot lehelt a fára, a harmat megkönnyezte, de a kis fenyőfa velük sem törődött.
A fenyőfa




Néhány ijedősebb tengeri uborka úgy megrettent, hogy kiköpte a gyomrát, de azért tovább élt, mert ilyen a természete.
A nagy tengeri kígyó




Lepke csapongott a virágok fölött, s a kisvarangy azt is virágnak nézte, szárnyra kapott virágnak.
A béka




Túlságosan is boldog volt, de gőgös nem, hiszen a jó szív sohasem gőgös!
64. oldal A rút kiskacsa




A macska volt az úr a házban, a tyúk meg az úrnő. Mindig úgy beszéltek: „mi meg a világ”, mert azt hitték, hogy ők a világ fele, méghozzá a jobbik fele. A kiskacsa más véleményt is lehetségesnek tartott, de a tyúk ezt nem tűrte:
– Tudsz tojást rakni? – kérdezte.
– Nem!
– Akkor leszel szíves befogni a csőröd!
A macska azt kérdezte:
– Fel tudod púposítani a hátad, tudsz dorombolni, sziszegni?
– Nem!
– Akkor ne is legyen véleményed, amikor az okosak beszélnek!
57-58. oldal, A rút kiskacsa (Park, 2018)
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Grimm meséi 87% ·
Összehasonlítás - Tábori Piroska (szerk.): Grimm mesék ·
Összehasonlítás - Petőfi Sándor: János vitéz 83% ·
Összehasonlítás - Méhes György: Világhíres Miklós 96% ·
Összehasonlítás - Alekszandr Szergejevics Puskin: Mese a halászról és a kis halról 94% ·
Összehasonlítás - Maurice Maeterlinck: A kék madár 90% ·
Összehasonlítás - Rudyard Kipling: Hogyvolt-mesék ·
Összehasonlítás - Rudyard Kipling: Mesék ·
Összehasonlítás - Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Grimm-mesék 86% ·
Összehasonlítás - Jókai Mór: A leaotungi emberkék és más mesék ·
Összehasonlítás