Rekviem ​egy gyilkos asszonyért 189 csillagozás

Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Izland rideg északi partvidékén járunk, 1829-ben.
Agnes Magnúsdóttir megöli a szeretőjét, ezért halálra ítélik és a kivégzésig egy család gondjaira bízzák. Lelkészt is rendelnek mellé, hogy feloldozza bűnei alól.
Az elítélt lassan megnyílik a tisztelendőnek, elmeséli neki az életét és a gyilkosság előzményeit. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy semmi sem az, aminek látszik, de az idő vészesen fogy – közeleg a tél, és vele a kivégzés napja.
Egyedül Agnes tudhatja a teljes igazságot. Ez az ő története.

Eredeti mű: Hannah Kent: Burial Rites

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek

Könyvmolyképző, Szeged, 2016
396 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633994429 · Fordította: Lengyel Tamás
Könyvmolyképző, Szeged, 2016
puhatáblás

Agnes Magnúsdóttir · Agnes Magnúsdóttir · Björn Blöndal · Jón tiszteletes · Karitas · Margrét (Jón Jónsson felesége) · Natan Ketilsson · Thorvardur Jónsson

Izland

Bleeding_Bride ISP
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Néha már- már irigylem azokat, akik az egy kaptafára kreált, mondandó nélküli YA könyvek után is azt mondják, hogy megérintette őket, kaptak a kötettől valamit, ami mély nyomot hagyott. Engem is könnyen meg tud venni egy regény, de ahhoz, hogy hasonló, lelki folyamatok induljanak el, több szokott kelleni. Ezt most Hannah Kent megadta nekem.
Nem azért olvastam heteken keresztül, mert nem tudtam volna befalni egy éjszaka, hanem maga a hangulat 1-1 fejezet után olyan kellemesen megülepedett, hogy nem viselte volna el kátrányos szívem azt, hogy egybe rázúdítsam az egészet.
Ebben a könyvben benne volt az, ami miatt sokszor kortárs helyett az ötszáz éve elhunyt szerzőt választom: festői leírások, amik nyomán a szél fuvallatát is érezni, a hangulat a lapokról úgy ragad rád, hogy le se tudod mosni. Nem csak a pattogó párbeszédek és pofába mászó kijelentések helyettesítik mindezt.
Jó volt ízlelgetni, kicsit borzongani és félni, hogy eljön az utolsó oldal és el kell engednünk, hisz az utolsó, Izlandon kivégzett asszony sorsáról előre tudni, hogy nem változtatható meg, akkor sem, ha ez egy regény.
Gombóckát nyeltem, kicsit könnyeztem. Fantasztikus, szép mű.

mate55 P
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Egy magabiztos irodalmi debütálás, melyet egy igaz történet ihletett: 1829-ben Izlandon gyilkossággal vádolt fiatal nő utolsó napjai. Agnes lélekboncolásának célja, hogy egy megfogható szervként kiemelhessük a sokszor ismételt szót, mint egy valós, kézbe vehető eszközt: gyilkosnő. A szó mögött rejlő rejtély azonban lehetetlen labirintusba vezet bennünket. Egy olyan útvesztőbe, ahol nem érvényesek a körülvevő (az elhagyott vagy eltaszított) világ törvényei, itt létezik spoiler Ahol az átjárás, az út eleje és vége, ahol a „valóság" a labirintus szélén kezdődik és végződik. Tudjuk, hogy Agnes számára nincs bocsánat, de számunkra sincs igazság. A regényben a történet nem lineárisan építkezik, hiszen a főszereplő visszatekintései miatt váltakoznak a jelen és a múlt eseményei, miközben az elhallgatott részleteknek is fontos szerepe van abban, hogy az igazság kétértelműségét hangsúlyozza. Ötvözi a különböző nézőpontokat, így észrevétlenül is megérthetjük, lehetetlen megtalálni az igazságot. Mindeközben a történetből átsüt a női szolidaritás motívuma, amely megérti, hogy a valóság mindig sokkal összetettebb és bonyolultabb, mintsem feketén-fehéren ítélkezhessünk felette. Amíg egy pszichológiai tanulmányt olvasunk egy feltételezett gyilkosról, egy olyan regényt kapunk, amelyből megismerhetjük az 1830-as évek izlandi igazságszolgáltatását, nőhelyzetét, társadalmi különbségeit. Volt egy sanda gyanúm, hogy a csaknem 400 oldalas történet végére érve sem fog a boldog befejezés megérinteni, mégis valami egészen izgalmas kirándulás reményét keltette bennem ez a sötétben tapogatózás. Ahhoz képest, hogy Hanna Kent nem is izlandi, mégis ott az az íz, amitől jellegzetesen és könnyen felismerhetően skandináv lesz. Az életről, a halálról, a hitről, a megváltásról és a nyelv erejéről szóló észrevételei minden nemzedék számára bölcsességként szolgálhatnak.

ƨɔɴом
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Fantasztikus tájleírásokkal tarkított történet az emberi jellemről, és arról, hogy mennyi múlik azon, hogy valaki tovább lát az orra hegyén is.
Egy gondolat a könyvhöz:
„Az igazság olyan, akár egy régi könyv lapjain a betű: azt várja, hogy kiolvassák.”

csgabi MP
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Az egész azzal kezdődött, hogy a régi munkahelyemen kezembe került ez a könyv, és megakadt rajta a szemem – gyönyörű a borítója ugyanis. A mellettem álló Tünde rögtön felkapta a fejét, és elkezdte mondani: Hogy ő elkezdte olvasni, de abbahagyta, pedig nagyon kíváncsi, mi a vége, de itt és itt (megmutatta az adott oldalpár) abbahagyta, mert már nem bírta. És hogy olvassam már el, és aztán meséljem el, hogy mi a vége.
Nos, amúgy is megtetszett a történet (és a borító), és mindenképpen elolvastam volna, de ilyen felelősség terhe alatt meg kellett felelnem az elvárásnak, tehát hazahoztam a könyvet. A nyomás hatalmas volt. Éreztem Tünde pillantását minden alkalommal, amikor olvastam, ahogyan reményteljesen tekint rám, aki majd megszabadítja a kíntól, hogy nem tudja a történet végét.

A történet első negyede elég furcsa hatást gyakorolt rám, ugyanis nagyon tetszett a történet, az izlandi táj- és társadalomábrázolás, de folyton belealudtam az olvasásba. Komolyan mondom: régen aludtam olyan jól, mint amikor ez a könyv a kezemben volt. :-)
Aztán elmúlt ez az érzés, és a történet igazán szíven ütött és megfogott. A csuda vigye, hogy mostanában folyton ilyen regényekbe botlok. Nehezen ment az olvasás, amíg ennek a könyvnek az olvasása folyamatban volt, több Simenon-krimit is elolvastam, hogy felüdüljek ennek a történetnek a súlya alatt.

A szerző remekül írta meg Agnes történetét, aki az utolsó volt, akit Izlandon halálra ítéltek. Remélem, hogy Hannah Kent könyveivel fogunk még találkozni a könyvpiacon.

Tóth_Orsolya_3 P
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

„Olyan gyakran érzem úgy, hogy már alig vagyok jelen, hogy a dolgok súlya arra emlékeztet, még létezem.”

Nagyon különleges és csodálatos könyv.
Annyira érzékletesen jeleníti meg az izlandi tájat és életérzést, hogy szinte meglepődtem, mikor olvasás közben felnéztem és nem ott voltam velük a badstofában.
Izlandot szeretőknek „kötelező” olvasmány.

Ardena
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Nagyon sokat vártam tőle, nevezetesen, hogy kihúz az olvasási válságomból, de sajna ez nem történt meg, sőt.. még hülyébben érzem magam, hisz annyi jót hallottam róla, és nálam mégsem ért el semmilyen hatást. Ebben a könyvben minden és mindenki az, aminek első ránézésre gondoltam, az lett volna a csattanó, ha lett volna csattanó. Nyilván nem hittem, hogy egy krimi, de ez mégis zavart.
A szereplők közül sajnos senki nem került közel hozzám, elég furák voltak mindannyian, de persze az egy más kor, egy más világ, más kultúra volt. A tájleírások ugyan gyönyörűek voltak, és kellőképpen érzékletesek, de mindez nem mentette meg a kötetet attól, hogy sokszor elunjam magam rajta. :( Aki kicsit is kíváncsi rá, annak azt ajánlom, a fülszöveget ne olvassa el, hisz abban nagyjából benne van az egész tartalom.

ggizi P
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Izland. Már maga a tény, hogy ez a történet onnan való, mondhatni nyert ügy volt nálam. Teljesen elvarázsolódtam. Mert nemcsak egy közel kétszáz éve halálraítélt asszony történetét ismerhettük meg, hanem a korabeli izlandi életbe is betekintést kaptunk. Egy olyan életbe, ami egyszerre volt zord és kegyetlen, de emellett gyönyörű is. Csakúgy, mint a nyelvtörő elnevezések. És nemcsak a táj maga volt magával ragadó, hanem az emberek egyszerűsége és az az örökölt tudás, amivel szinte mindent hasznosítottak, hogy túléljék a hosszú és rideg teleket. Nagyon érdekes volt. Mint ahogy Agnes személyes története is, ami fokozatosan bontakozott ki, miközben a környezetében lévők hozzáállása is hasonló ütemben változott.
Nagyon lassú folyású a történet és a szereplők sem kerültek közel hozzám, de igazából nem is vártam mást. Így hitelesebbnek érződött az elszigeteltségben élő, idegenekkel zárkózott, de önmagukban összetartó izlandi emberekről kialakult kép.

KATARYNA
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Először is, ha elkészül a film Jennifer Lawrence főszereplésével, akit egy nagyon tehetséges színésznőnek tartok, és úgy játssza majd el a szerepét, ahogy én ezt a könyvet átéltem, leborulok előtte.

@Niitaa várja az élménybeszámolót..

Akkor tessék.

A történet.. összetört.
Görcsbe rándult minden egyes oldal után a gyomrom, ez az elbeszélés, visszaemlékezés egy olyan valamit váltott ki belőlem, hogy a végén már bőgtem. Szabály szerűen nem láttam egy szót sem magam előtt.

Megkapjuk Agnest egy spoiler majd fokozatosan megismerve ahogy feltárja az eseményeket megszeretjük. Én igen.

Bemásztam volna a könyvbe, lekevertem volna neki egy nagy pofont, hogy minek kellett ezt?
Aztán szorosan átölelném, és elbőgném magam. És csak sírnánk, belesz.rnánk a világba. Abba, hogy az embert vég nélkül, mindenütt kirekesztik. Alávágnak. Megkeményedik, beleroskad a szív a sok hazugságba, az állandó harcba, és abba, hogy nem szeretik.
Ő szeretett, de milyen áron?

Azokat a részeket szerettem a legjobban, amikor elmesélte a történéseket. Főleg amiket a végén Margrétnek mesélt.
A család megvetette, gyűlölte, és undorodott tőle az elején. Majd megváltozott minden.

Azt amit tett, már visszafordítani nem lehet. De aki elovassa a könyvet az ismerje be. Nem változtatnánk semmit az eseményeken. Hannah Kent egy olyan világba varázsolt el, amit soha nem fogok elfelejteni. Ajánlom. Akár most azonnal. Idén ez az első olyan könyv, ami magával ragadott. Ahogy leírta a tájat, Agnes életét, és a véget.
Elképzelni is hihetetlen.

2018 legjobbja.
És olvasni akarok még az írónőtől.

smetalin
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Úgy gondolom ehhez a könyvhöz hangulat kell, ami nekem most nem volt meg. Az Izlandról szóló tájleírások és az ott élő emberek bemutatása, az akkori kultúrájuk érdekes volt, de……én nem ezt vártam.
Ez egy lassan folydogáló történet, a fent említetteken kívül semmi különlegesség, semmi érdekes nincs benne. Egy asszony életét ismerhetjük meg, mi vezetett odáig amivel megvádolták,és amit talán elkövetett, talán nem, ha elolvasod a könyvet kiderül. Semmi misztikus nincs benne, aki nem kedveli az ilyen témát, az ne ijedjen meg, nyugodtan vágjon bele.

buzavirág P
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

Olyan ez a történet, mint az izlandi időjárás, hideg, zord, kegyetlen és kissé depresszív. Agnes története egy valós cselekményen alapul, ő volt az utolsó ember akit kivégeztek a szigeten. Szeretem az igaz történeteket, érdekes volt olvasni az ott élő emberek szokásait, mentalitását, de a történet számomra túl lassan csordogált. Az előadásmódja lírai elemekkel tarkított, számtalan vers is megtalálható a könyvben. De sajnos a fülszöveg teljes mértékben elárulja miről is fog szólni a könyv, ezért nincs benne semmi váratlan, és a gyilkosság elkövetésének oka is teljesen szokványos. Ez egy elmerengős, melankolikus történet, szerintem kell hozzá a megfelelő hangulat.

Ardena

Életemben először valaki meglátott engem, és én szerettem őt, mert vele azt éreztem, elég vagyok.

Belle_Maundrell

– Ahogy mondják, blíndur er bóklaus madur. Az ember vak a könyvei nélkül.

Kapcsolódó szócikkek: Agnes Magnúsdóttir · Izland · könyv
mate55 P

Az emberek azt mondják, a tetteiden és nem a szavaidon keresztül ismernek meg téged.

Bleeding_Bride ISP

Könyörtelen madár a holló, de okos. És a teremtményeket szerethetjük a bölcsességükért is, ha már a kedvességükért nem szerethetők.

Kapcsolódó szócikkek: Agnes Magnúsdóttir · holló
tmezo P

KATARYNA

Reggelente úgy ébredek, hogy belefacsarodik a szívem.

Iłđi P

– Ismerni valakinek a tetteit és ismerni magát az embert két különböző dolog.

Kapcsolódó szócikkek: Agnes Magnúsdóttir · tett
Chöpp

Jobban szerettem olvasgatni, mint a többiekkel beszélgetni.

Kapcsolódó szócikkek: olvasás