A józan emberi értelem döbbenten áll a század iszonyata előtt: a puszta létezésben bűnösnek találtatottak tűnnek el haláltáborokban, mit sem sejtő ártatlanok vallanak önmagukra rendőri-hóhéri kazamatákban. Írmagostul kiirtják, aki rossz helyre született vagy került, kitörlik az emlékezetből, hogy valaha is a földön járt.
A két megvalósult totalitárius rendszer, a hitlerizmus és a sztálinizmus önnön eszményi csúcsát a lágerek jeltelen sírgödreiben érte el, ezekbe torkollt az antiszemitizmus, az imperializmus és a totalitarizmus útja. Az emberiség jövője az irtózat.
Így látta a világ helyzetét 1951-ben egy nagyszabású gondolkodó: Hannah Arendt.
1958-ban azonban kénytelen volt könyve új kiadását epilógussal megtoldani: megváltozott a történelem. Itt, Magyarországon, 1956-ban.
Egy kis nép tizenkét napon át felfüggesztette a totalitarizmust. A magyar forradalom világtörténelmi példázata a totalitárius berendezkedés immár megjósolt végét jelzi.
1958-ban… (tovább)
A totalitarizmus gyökerei 8 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1951
Enciklopédia 1
Kedvencelte 3
Most olvassa 3
Várólistára tette 46
Kívánságlistára tette 47
Kölcsönkérné 2

Kiemelt értékelések


Kiváló könyv, amely a kiadás után több mint 60 évvel is relevánsnak tűnik. A kötet az antiszemitizmus háromoldalú vizsgálata: 1; az antiszemitizmus, a nemzetállam és az imperializmus létrejötte (nemcsak a zsidók gyűlölete), 2; az imperializmus, a burzsoázia politikai kibontakozása (nemcsak a hódítás) 3; a totalitarizmus az „osztály nélküli társadalom” (nem csak a diktatúra). A harmadik részben (ami nekem a legjobban tetszett) a szerző a totalitárius állam, ideológiáját és kormányzati „festészetének” lenyűgöző és mély elemzését nyújtja. Azt állítja, hogy a totalitarizmus egy egész politikai rendszer, amely akár a zsarnoksághoz vagy a diktatúrához hasonló. Meggyőzően mutatja, hogy a mögötte rejlő „logika” hasznossági magyarázata nem érvényes. Célja csak az, hogy megsemmisítse az összes külföldi és honfitárs polgárjogát, minden más cél másodlagos. Olyan emberi „vállalkozás”, amelyet nehéz, de meg lehet magyarázni, de megérteni soha. Továbbmenve a koncentrációs táborok kulcsszerepe ebben a rémisztő rendszerben talán a könyv „legizgalmasabb” része. A náci Németországból és a Sztálinista Oroszországból levont általános következtetései meglehetősen függőben vannak az egykori, Észak-Koreában tevékenykedő totalitárius államhoz. Én azért kétlem, hogy a totalitarizmus minden más eleme egyenlő lehet ezzel. Ettől függetlenül a korábbi résszel kapcsolatos aggodalmam nem rontja semmilyen értéket a totalitarizmusról szóló fejezetnek. Arendtnek kiváló tehetsége van ahhoz, hogy a történelemben szereplő kulcsfontosságú tényeket ötletekhez (fogalmakhoz), generációjához és fejlődéséhez kapcsolja. Egy nagyon komoly tanulmány, amely nemcsak tudatosan, de ékesszólóan is íródott. Több mint egy történeti elemzés, figyelmeztetést is jelent azok számára, akik előre is néznek, előre a bizonytalan jövőbe.


XX. századi filozófiai alapmű, néhai Bence György professzor(2005) egyik legfontosabb és legtöbbet tanulmányozott könyvének nevezte meg Politikai filozófia szemináriumán 2005-ben!
Népszerű idézetek




A szabad Magyarországról kijutott utolsó szavak a Kossuth Rádióban hangzottak el, és ezzel a mondattal végződtek: „Ma Magyarország, de holnap vagy holnapután más országok kerülnek sorra, mert a moszkvai imperializmus nem ismer határokat, és csak az időt próbálja húzni.”
380. oldal




A rabszolgaság mint emberellenes bűn nem ott kezdődik, hogy egyik nép legyőzi és szolgaságra veti a másik népet (noha persze ez is meglehetősen súlyos dolog), hanem ott, ahol intézményesül, úgyhogy egyes emberek szabadnak születnek, mások rabszolgának, s közben feledésbe merül, hogy maga az ember volt az, aki megfosztotta embertársát szabadságától, és a természet művének tartják e bűn szentesítését.
217. oldal
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Anne Frank – Ernst Schnabel: Anne Frank naplója / Anne Frank nyomában 96% ·
Összehasonlítás - Ungváry Krisztián: A Horthy-rendszer és antiszemitizmusának mérlege ·
Összehasonlítás - Helmut Kohl: A fal leomlásától az újraegyesülésig ·
Összehasonlítás - Németh György (szerk.): Államéletrajzok 89% ·
Összehasonlítás - Reinhart Koselleck: Az aszimmetrikus ellenfogalmak történeti-politikai szemantikája ·
Összehasonlítás - Soros Tivadar: Álarcban ·
Összehasonlítás - Susan Faludi: Előhívás 86% ·
Összehasonlítás - Randolph L. Braham – Kovács András (szerk.): A holokauszt Magyarországon hetven év múltán ·
Összehasonlítás - Szabadfalvi József: Egy konzervatív állam- és politikatudós ·
Összehasonlítás - Erich Fromm: A rombolás anatómiája 86% ·
Összehasonlítás