Filmszakadás 15 csillagozás

Bemutató ma, csütörtökön
Hanna Marjut Marttila: Filmszakadás

Torstai egy elcseszett finn lúzer család tagja. Szülei piásak, nővére még nem nagykorú, de már terhes, az apajelölt egy megakretén, bizniszötletelő balfék. Hogyan is képzeli ez a szakadt Torstai, hogy valaha filmrendező lehet belőle? Pedig jelenetről jelenetre, egy képzeletbeli kamera segítségével pontosan tárja elénk a reménytelen valóságot. A romokban heverő család minden gondját-baját átvállalja, ám amikor színre lép egy copfos állatvédő lány, az események irányítása kicsúszik a kezéből… FIGYELMEZTETÉS! Ez egy trágár könyv. Ha nem akarod nyomtatásban olvasni a hétköznapi káromkodásokat, akkor inkább ne vedd kézbe! (De nélkülük a történet nem lenne hiteles.) 15 éven felülieknek

Eredeti cím: Filmi poikki!

Eredeti megjelenés éve: 2007

Móra, Budapest, 2009
212 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631186017 · Fordította: Szakonyi Csilla

sztinus

Hanna Marjut Marttila: Filmszakadás Bemutató ma, csütörtökön

fuu. a finnsége miatt plusz csillag. anélkül kettőt kapott volna. a fiatalkori keresgélés és rémes családi háttér még oké, de az egész túl rémes még igy is. nem tudom mi miatt nem működött.

LooneyLuna23

Hanna Marjut Marttila: Filmszakadás Bemutató ma, csütörtökön

Ezt a könyvet anno elsősorban a címe és a filmek iránt érdeklődő főhőse miatt vettem meg. Akkoriban kezdtem el jómagam is a filmek világával ismerkedni, úgyhogy a kötetnek is elsősorban az a része tetszett jobban. Az újraolvasás alkalmával azonban rá kellett jönnöm, hogy ami 2010-ben újdonságként hatott, és teljesen lekötött, azt mostanra háttérbe szorította a fontosabb történetszál: a hátrányos helyzetű fiatal önképe, a családjához való viszonyulása és a gondolatai arról, hogy az átlagember vajon miként látja őket. Természetesen a filmes szakzsargonból átemelt kifejezések megjelenésének is örültem, de ezúttal inkább Torstaira összpontosítottam a figyelmemet. Pontosan, érzelmek nélkül, kíméletlen őszinteséggel mutatta be az alkoholizmus miatt a szétesés szélén egyensúlyozó családját, és azt is láthattuk, hogy ez a kamasz srác felnőtteket megszégyenítő érettséggel próbálta meg kézben tartani és megoldani a felmerülő problémákat. Az egyetlen gondom abból fakadt, hogy néha túlmagyarázott dolgokat, és sokszor teljesen téves feltételezéseket tett az olvasók gondolatait és érzelmeit illetően. Emellett az egyébként lassan építkező és reális cselekmény vége furán tündérmeseszerű és elkapkodott lett, a főszereplő karakterfejlődése viszont tetszett.
Kezdő filmrajongók kézikönyveként és egy hihetetlen nyíltsággal rendelkező ifjúsági könyvként is remekül megállja a helyét, én csak ajánlani tudom az (akár többszöri) elolvasását.

Hanna Marjut Marttila: Filmszakadás Bemutató ma, csütörtökön

Jó volt, sajátos hangulattal.

Stone

Hanna Marjut Marttila: Filmszakadás Bemutató ma, csütörtökön

ez tetszett….mekkora a különbség a két kamaszfiú között! úgy értem a barna 48 árnyalata és T között:) na ja..a családi háttér és a környezet hozadéka…..

hattori

Hanna Marjut Marttila: Filmszakadás Bemutató ma, csütörtökön

Hát, nekem nem jött be, se stílus, se sztori. Hol bő lére eresztve olvashatjuk a semmit, hol elkezdenek rohanni a történések. Azért aranyosan esetlen, nincs is benne olyan sok káromkodás, és van egy követhető esemény. Afféle szeleburdi család alkesz kiadásban. Így leírva nyilván még elég romantikusnak is hat, de ha ugyanezzel a történettel, szereplőkkel a szoc.munkások mappájában, a kórházi sürgősségi váróban, vagy a helyi hírek mitörtént rovatában találkozunk – kispolgári elszörnyedésre ad okot.

Kozmikus_Tahó P

Olyan ember vagyok, aki egyáltalán nem jön zavarba attól, hogy óvszert vásárol a nővérének, de zavarba jön, ha beszélnie kell arról, ami fontos a számára.

eeszter P

Szerintem egyáltalán senkinek sem kéne soha semmit sem ígérnie, mert az ígérgetések csupán csak a jövőbeli események elképzelései.

eeszter P

A lidércnyomások mindig folytatódnak, vagyis semmilyen lidércnyomás nem jön és nem létezik soha egyedül, hanem gyorsan hívja a lidérchaveri kört, és ha valami, hát ez az élet szupertuti törvénye.

girl_with_the_albatross

A becsípett ember azt hiszi, hogy szinte akármilyen csodálatos dologra képes.
És hogy ő maga is egy ragyogó teremtés.
Hogy hozzá fogható ragyogó teremtés nem is létezhet – kivéve talán éppen a társaságában lévő többi becsípett fazon –, és hogy az egész élet igazán csodás.

54. oldal, 2.jelenet

girl_with_the_albatross

Az ember képes a szar gondolatok után szép gondolatokra, néha ez is sikerül.

60. oldal, .jelenet

eeszter P

És tudjuk-e a babát itthon gondozni?
És élhet-e egyáltalán velünk együtt, a mi éjjel aktív családunkban?
Másrészt már eleve, természeténél fogva nem éjjel aktívan pörgő-e a világ minden kisbabája, akik pontosan és főként éjszakánként üvöltenek baromira?
Úgyhogy ki tudja, lehet, hogy Tarina babája boldog lenne, mert nálunk aztán egészen szabadon ordíthatna.