Társadalmi ​csapdák és diagnózisok 14 csillagozás

Tanulmányok a hetvenes évekből
Hankiss Elemér: Társadalmi csapdák és diagnózisok

Az élet lassan beteljesedik. Vagy legalábbis vége szakad. És a Mű? Mi marad abból a 15 000 napból vagy 150 000 órából, amit előbb az édesapámtól örökölt Smith írógép, majd az egyre gyorsuló számítógépek billentyűi előtt töltöttem, délelőttökön és délutánokon, este és reggel, esős és derűs napokon, télen és nyáron, előttem Buda tetőinek cseréptengere, a Balaton hajnali ködfüggönye, Solymár dombjainak kékeszöld dombkoszorúja, egy barokk kolostorudvar szép íveinek ritmusa. Mi kerekedett ki mindebből? S mi marad meg mindebből? Legfeljebb csak annyi, hogy egy ember a 20. század második felében valahogy így látta a világot. E sorozat régi és új, már megjelent s talán még megjelenő (magyar nyelvű), írásaim gyűjteménye lesz. Azt is mondhatnám, némi túlzással, hogy egy kalandokkal teli élet dokumentumainak gyűjteménye.

Társadalmi csapdák / Diagnózisok címmel is megjelent.

Osiris, Budapest, 2004

Molnár_Gyula>!
Hankiss Elemér: Társadalmi csapdák és diagnózisok

Hankiss Elemér: Társadalmi csapdák és diagnózisok Tanulmányok a hetvenes évekből

Kimondottan élvezetes olvasmány. Ittam minden szavát!
Elsősorban az nyűgöz le, hogy megjelenésekor mennyire újító lehetett Hankiss, hogy olyan dolgokról ír, mint a játékelmélet köznapi alkalmazása. Erről az amúgy rettentő bonyolult tudományról világos és közérthető összefoglalót ad, tehát azoknak jó szívvel ajánlható, akik most ismerkednek csak a játékelmélettel.
Hankiss éleslátását és megfigyelőkészségét csak dicsérni lehet. A magyar társadalom fájdalmas értékvesztettségét és bizonytalanságát pofonegyszerű, és sajnos máig fennálló mindennapi abszurditásokon keresztül mutatja be. A különös az az egészben, hogy jó harminc éve lejegyzett kórképei a mai napig érvényesek.
A társadalmi infantilizmus elmélete az egyetlen, amely szerintem nincs a könyvben eléggé kidolgozva, az erről szóló tanulmány sok nyitott kérdést hagy maga mögött.

Szociológiai értéke hatalmas, de érdekfeszítő könyv laikusok számára is.

barbara__17>!
Hankiss Elemér: Társadalmi csapdák és diagnózisok

Egy sor erejéig sem unatkoztam, nagyon olvasmányosan és mégis szakszerűen mutatja be a század végi magyar társadalmat. És elszomorító, hogy mennyire igaza van. Fiatal lévén (=90-es évek elején születtem) meg is lepett, hogy a ma oly tagadhatatlanul érzékelhető társadalmi folyamatok már évtizedekkel korábban jelen voltak és már akkor is nagy dilemmákat okoztak.

danka>!
Hankiss Elemér: Társadalmi csapdák és diagnózisok

Ez könyv mindig aktuális lesz Magyarországon. olvasmányos, objektív. szemléletet ad.

Hankiss Elemér: Társadalmi csapdák és diagnózisok

Másképp jó volna, de bizonyos részeket – pl. a bűntudatot is – túl elaprózza, túl sokat ossza, úgy hogy már az olvasója is megunja.

Nílkantha>!

…a társadalmi csapdákat – anélkül hogy tudnák – maguk az áldozatok állítják fel maguknak. Mert emberi tettekből, emberi elhatározásokból s döntésekből, emberi törekvésekből szövődik a háló, amelybe az emberi közösségek, társadalmak nagyon is gyakran belekeverednek, s mire észreveszik a maguk szőtte hálót, többnyire már nagyon nehéz kikeveredniök belőle.

7. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

Nem jó az, ha az emberek nap mint nap arra kényszerülnek, hogy hősi bátorsággal álljanak ki meggyőződéseik mellett, bármi lesz is ennek a következménye; vagy nem érezvén erőt e hősiességre, önmaguk előtt megszégyenülve, fülüket-farkukat behúzva kotródjanak el, és rossz lelkiismerettel, sunyin, mellébeszélve, dünnyögve, zavart tekintettel folytassák a párbeszédet egymással s a világgal. Nem jó, ha a lelkiismereti parancs és a kimondott szó között olyan nagy akadályok tornyosulnak, hogy csak hősi erőfeszítéssel lehet áttörni rajtuk. Nem jó, ha hősiesség kell ahhoz, aminek természetes emberi gesztusnak, mindennapi társadalmi gyakorlatnak kell lennie.

286. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

Ahol a korrupció széles körű […], ott a tehetetlenség, a hatékonyság hiánya és az ésszerűség megbéklyózza a döntéshozatal és a tervek végrehajtásának folyamatát. (Myrdal)

120. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

A korrupció betegség, éppoly betegsége a társadalomnak, mint a magas szintű alkoholizmus vagy az öngyilkosságok járványa, s akárcsak ezeket, a korrupciót sem lehet tünetileg kezelni. Nem lehet adminisztratív eszközökkel az életből kiiktatni. Előfeltételeit és okait kell megszüntetni: ez az egyetlen igazi lehetőség.

131. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

…ahol az eszmények s az eszményekhez fűződő hűségnyilatkozatok csak üres szavak […], ott a legkedvezőbb táptalajra talál a korrupció; mert ez a magatartás a normarendszernek ahhoz a kettéhasadásához vezet, amely azután lehetővé teszi a korrupt embernek, hogy elfogadja a sápot, és mégis megőrizze önbecsülését: lehetővé teszi, hogy más arcot mutasson cinkosának, a megvesztegetőnek, s mást a világnak. (Ventakappiah)

137. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

Minden emberi közösségben az folytatódik […], ami minden emberben közös, vagyis az emberi test szervezete. S következésképpen az állam is élő szervezet, vagyis nem más, mint az emberi természet res internájának a res publicába és externába való totálprojekciója… Az állam az emberi test mintájára felépülő organizmus. (Kapp)

148. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

Bizonyos anyagi szinten túl függetlenebbé válik vagy legalábbis függetlenebbé válhat az ember az anyagi körülményektől, kiszabadulhat a mindennapi anyagi gondok szorításából, egészségesebben és műveltebben több lehetősége nyílik képességeinek kibontakoztatására […].

277. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

A tiltásokat és korlátozásokat az elkerülhetetlen minimumon kell tartani, mert minden olyan tilalom, amely korlátozza, s különösen az, amelyik feleslegesen korlátozza a gazdasági és társadalmi dinamizmusokat, újabb és újabb ösztönzést ad e tilalmak […] korrupciós megkerülésére.

133.-134. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Molnár_Gyula>!

Sokan szememre vetették az utóbbi időkben – egyfelől –, hogy mindig csak a rosszat látom meg, a jóra nincs szemem s szavam. Tévednek. Szemem van a jóra, bőrömön is érzem, de szót valóban nem vesztegetek rá. A jó megléte kézenfekvő és természetes, mindenki, aki józan, örül neki, és istápolja, de nincs szükség arra, hogy idegesen és önigazolásképpen állandóan fölmutogassuk. Teendő elsősorban nem a jóval, hanem a rosszal kapcsolatban van. Vele kell foglalkoznunk.

153-154. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985

Nílkantha>!

Ahol a pénz és a protekció dönti el az előmenetelt […], s ahol a türelmes értelem nem jut előre, ott késnek a vonatok, ott a megbízatásokat az arra alkalmatlanok kapják meg, ott a tudomány nem fedez fel semmit; ott a terveket nem teljesítik; ott nincs együttműködés, nincs közösségi szellem, ott nem azonosulnak az emberek a munkájukkal. (The Economist)

135.-136. oldal, Magvető Kiadó, Budapest, 1985