Kétszög ​– Idegen világban? / A távol közelében 7 csillagozás

Hankiss Elemér – Lengyel László: Kétszög – Idegen világban? / A távol közelében Hankiss Elemér – Lengyel László: Kétszög – Idegen világban? / A távol közelében

HANKISS ​ELEMÉR                         LENGYEL LÁSZLÓ

ALAPVETŐ ÉLETÉRZÉS
Nem vagyok itthon                         Itthon vagyok
ebben a világban                         ebben az országban
Idegen világ

MEGHATÁROZÓ ÉLMÉNY
1945, 1956                                    1968, 1981

ALAPVETŐ ÉRTÉKEK
Emberség, méltányosság                Gazdasági-társadalmi haladás

MAGATARTÁSFORMÁK
„Aufklérizmus”                                Reformizmus

Szembenállás és részvétel                Részvétel és szembenállás

Egy másik lehetséges                         Belülről reformális
jobb világ felmutatása

Diagnózisok felállítása                        Reformjavaslatok kidolgozása

„Perszonalizmus”                                Institucionalizmus
(az emberi tudatot és                         (az… (tovább)

Helikon, Budapest, 2015
Helikon, Budapest, 2002
406 oldal · ISBN: 9632087666

vargarockzsolt P
Hankiss Elemér – Lengyel László: Kétszög – Idegen világban? / A távol közelében

Az általam szeretve tisztelt Hankiss Elemérről kissé unalmas emlékmű. Hankiss saját könyvei élnek, gondolkodásra ösztönöznek.

Lengyel László gondolkodásának mélysége meg sem közelíti Hankiss Elemérét, ugyanakkor bizonyos életszakaszáról – a rendszerváltás időszakát megelőzően a Pénzügyminisztériumban és a Pénzügykutató Intézetnél dolgozott olyan emberek társaságában, Surányi György, Bokros Lajos, Antal László, Szalai Erzsébet, Kopátsy Sándor, Csillag István és a jobb sorsra érdemes Matolcsy György – egészen érdekesen ír. Lengyel pályájának csúcsa az volt, amikor 1988. április 9-én a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) kizárta tagjai közül Bihari Mihállyal, Bíró Zoltánnal és Király Zoltánnal együtt. Akkor ez azt jelentette, hogy esetleg egy balos fordulat az MSZMP-n belül megakadályozza a rendszerváltást, és egy 1950-es éveket idéző kommunista kurzus térhet vissza. Szerencsére ez nem következett be, Lengyel pedig 1990 után egy jellegzetes önigazoló (egykori reformkommunista) publicistaként futott be szép karriert, számos felejthető könyvet megalkotva. (Nem szeretem, kicsit igazságtalan vagyok vele, de szerintem ennél több szót nem érdemel.)

sophie P

Szerinted nincs lehetőség az őszinteségre? Az önmagunkkal való szigorú számvetésre?
    Ki tudja mi az igazság a leghíresebb, legőszintébbnek hitt, legdrámaibb önéletleírásokban – Ágoston vagy Rousseau, Baudelaire vagy Dosztojevszkij önvallomásaiban? Mennyi bennük az önmentő szépítés és az öngyötrő csúnyítás? Képes volt-e valaha valaki szemrebbenés nélkül, tekintete eltakarása nélkül belenézni önnön lényének s létének mélységeibe? Talán még Nietzsche vagy Freud se volt erre képes. Oidipusz pedig inkább megvakította magát. S ha ez így van, akkor mit várhatunk náluk minden bizonnyal erőtlenebb s gyávább mindennapi emberi magunktól? Nem tudom, van-e bennünk elegendő erő s bátorság a viviszekcióra, önmagunk eleven boncolására.

10. oldal (Lengyel László kérdezi Hankiss Elemért)