Az Ünnepi Könyvhét kiadványa ; A Magyar Televízió „Tudósklub” című műsorában hangzottak el 1999 folyamán a most kötetbe gyűjtött beszélgetések. Három teológus: a katolikus Blanckenstein Miklós, a református Szabó István és a zsidó rabbi, Fröhlich Róbert, valamint egy vallástörténész professzorasszony, a keleti vallások szakértője, Puskás Ildikó válaszoltak a riporter-animátor-moderátor szerepkörére vállalkozott Hankiss Elemér kérdéseire, természetesen egymással is vitázva, egymást módosítva-kiegészítve. A beszélgetéssorozatba időnként „vendégek” is bekapcsolódtak, így Jelenits István, Fórizs László, Molnár Béla, Molnár Tamás, és Csányi Vilmos. ; A téma a „végső kérdések” pertraktálása volt: fejlődik-e az emberiség?; van-e és mi a történelem célja?; mi az ember szerepe a világban?; szabad-e az ember?; a jó és a rossz kérdései; a mai civilizáció alternatívái; a vallás és a hit szerepe; a halandóság problémái. A teológusok saját vallásuk válaszait kínálták; Puskás Ildikó azt mondta… (tovább)
Beszélgetések életről és halálról 3 csillagozás

Enciklopédia 2
Szereplők népszerűség szerint
Várólistára tette 2
Kívánságlistára tette 5
Népszerű idézetek




Csányi Vilmos: A modern társadalmak egytagú csoportok szövetségeiből épülnek fel. Elég megnéznünk például azt, hogy mit ajánlunk a fiataloknak az önálló élet kezdésekor. Nem azt, hogy légy hűséges a csoportodhoz, a családodhoz, az életed is áldozd fel értük, hidd el, amit az idősek mondanak, és rendezd életedet a csoportod érdeke szerint. Inkább valami ilyesfélét mondunk nekik: terveid, céljaid vannak, meg akarod valósítani önmagad. Keresd meg ennek a módját, harcolj és köss jó kompromisszumokat! Párod, ha lesz, ő is önmagát akarja majd megvalósítani, egyezz meg vele, ha nem tartja be az egyezséget, menj a magad útján! Ezek bizony a csoportok közötti egyezségek mechanizmusai. Elveszett a lojalitás, az önfeláldozás, a morális támogatás, és még a közös akciók is korlátozottak, amelyek korábban a csoport-, valamint a párkapcsolatokat létrehozták és jellemezték. Maradtak a kompromisszumok, a szüntelen védekező állapot, a csoportok közötti kapcsolatok racionális taktikái, lojalitás helyett az egyezkedés kultúrája.
Ötödik beszélgetés - Miért legyek én tisztességes?




Csányi Vilmos: Az egytagú csoportok a kulturális evolúcióban is új színteret nyitottak. Korábban a személyiség harmonikusan illeszkedett a csoporthoz és a csoport kultúrájához. Most nincs mihez illeszkedni, a szocializáció nem biztosítja az ellentmondásmentes ideák átvételét, a lelki békét és harmóniát. A gyermeket nem csak a család, hanem a szomszéd gyerek, az iskola és a televízió is neveli. Értékei átvett, sokszor egymásnak ellentmondó, összevissza komponensek. Kialakult a modern személyiség, amely – ha nem indul túlságosan rosszul – valamennyire képes saját maga kiválogatni azokat a kulturális komponenseket, amelyek a saját elméjében ellentmondásmentes rendszert hozhatnak létre.
Ötödik beszélgetés - Miért legyek én tisztességes?
Hasonló könyvek címkék alapján
- Hamvas Béla: Scientia sacra 93% ·
Összehasonlítás - Weöres Sándor: A teljesség felé 92% ·
Összehasonlítás - Baranyi Tibor Imre: Fejlődő létrontás és örök hagyomány 96% ·
Összehasonlítás - Babits Antal: Végtelen ösvények ·
Összehasonlítás - Rugási Gyula: Léten túli etika ·
Összehasonlítás - Rudolf Otto: A szent ·
Összehasonlítás - Mezei Balázs: Ezredvégi számvetés ·
Összehasonlítás - Szilvási Zoltán: Lelki írások ·
Összehasonlítás - Nagy Bandó András: András II. könyve – Kútásó ·
Összehasonlítás - Kellermayer Miklós: Az élő sejt csodája ·
Összehasonlítás