A ​Tízparancsolat ma 13 csillagozás

Hankiss Elemér: A Tízparancsolat ma

A Tízparancsolatról szól ez a könyv. Két kérdésre keres választ.
Érvényesek-e ma még ezek a parancsolatok?
Ha érvényesek, akkor mit jelentenek nekünk, a mai világban élő embereknek?

Sok kitűnő könyv jelent már meg a Tízparancsolatról tudós teológusok tollából. Nem akarunk és nem is tudnánk versenyezni velük. Ne várjon tőlünk az Olvasó kegyes elmélkedést vagy szakavatott Biblia-magyarázatot, elmélyült szövegkritikát vagy végső bölcsességeket. Nem akarjuk meggyőzni semmiről. Nem tudományos gondolatok és érzelmek, érvek és ellenérvek gazdag gyűjteményét tartja a kezében. Szándékaink szerint hívőkhöz és nem hívőkhöz egyaránt szól. Bárkihez és mindenkihez, aki el szeretne gondolkozni azon, vajon mit is jelentenek ma ezek a háromezer év óta titokzatos fényben ragyogó parancsok.

A kötetben található beszélgetéssorozat a Magyar Televízióban hangzott el, 2001–2002-ben.

Helikon, Budapest, 2002
414 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632087291

Mérő László

Ki hiányzik?
2001–2002-ben Magyarország szellemi elitjének egy reprezentatív csoportjával beszélgetett Hankiss Elemér (szociológus, filozófus, értékkutató, irodalomtörténész) a Tízparancsolatról, annak egykori és mai érvényességéről, az erkölcsi parancsok, a hit, a bűn, és a modern ember kapcsolatáról.

A huszonöt vendég névsora:
SZIGETI JENŐ adventista lelkész, SZILÁGYI ÁKOS esztéta,
TÜSKE LÁSZLÓ iszlámszakértő, VÁGVÖLGYI B. ANDRÁS újságíró,
VAJDA MIHÁLY filozófus, VARGYAS GÁBOR etológus,
VEKERDY TAMÁS pszichológus.

A névsorból hiányzik egy név, valakinek a neve, aki a beszélgetésekben részt vett, de nem járult hozzá, hogy hozzászólásai a kötetben szerepeljenek.

Ez a hiányzó személy JELENITS ISTVÁN piarista szerzetes, teológus, író, aki a magyarországi katolikus kultúra és közgondolkodás (Várszegi Asztrik mellett) talán legnyitottabb, és egyben legnépszerűbb alakja.
Mi lehetett az oka, az ő elutasításának, elhatárolódásának? A konkrét indokokat a könyvből nem tudjuk meg, csak találgathatunk. Szerintem vagy a katolikus hierarchia ítélte úgy, hogy a részvétel az Egyház számára hátrányos lehet; a másik lehetőség, hogy JELENITS ISTVÁN maga hozta meg a döntést, érzékelve, hogy a könyvben megjelenő vallási, kulturális és erkölcsi sokféleség azok álláspontját erősítheti, akik szerint az evolúciós (genetikai) meghatározottságok és a kulturális-társadalmi környezet közös terméke az erkölcs, és így nem vezethető vissza isteni kinyilatkoztatásra.
(Egyébként ez az én személyes véleményem is, de ennek most nincs különösebb jelentősége.)

HANKISS ELEMÉR a problémát úgy kezelte, hogy beválogatta a kötetbe PILINSZKY JÁNOS 1963–1964-ben megjelent, a Tízparancsolatról szóló tíz elmélkedését is, amelyeket egyébként éppen Jelenits István rendezett sajtó alá 1982-ben.

A könyv nagyszerű, elgondolkodtató és léleknemesítő olvasmány, amelyet hívőknek és hitetleneknek egyaránt tiszta szívvel tudok ajánlani.

LuPuS_007>!
Hankiss Elemér: A Tízparancsolat ma

A szerző nyitó gondolata :"Azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik egymást nem kitaszítani , hanem megérteni akarják."

Az első gondolat ami eszembe jutott, a szerzői nyitó gondolatára reagálva:
"A barbárság az emberi faj természetes állapota.
A civilizáció nem természetes dolog, az élet szeszélyes ötletéből fakad. Végül mindig a barbárság győzedelmeskedik”

A könyv neki kezdése előtt a Tízparancsolatról:
-Érvényesek-e ma még ezek a parancsolatok?
-Ha érvényesek, akkor mit jelentenek ma nekünk, a modern világban élő embereknek?

Aki kérdez:Hankiss Elemér

VAJDA MIHÁLY filozófus,
VARGYAS GÁBOR etológus,
VEKERDY TAMÁS pszichológus.

Plussz egy hiányzó személy JELENITS ISTVÁN piarista szerzetes

A könyvről és benne rejlő „féltett” gondolatokról, a mai kor embere csak gondolja, vagy éppen azt akarja előadni, hogy a 10P az ember alapvető életvitelébe/gondolatmenetébe van csempészve, szerves részünk. Ami igaz is lehet. mindenki törekszik a jóra csak NEM SIKERÜL mindig. Gyarlóak vagyunk, esendőek és ez által lesz az életünk olyan amilyen.

Nem igazán akartam kiemelni, de a „NE ÖLJ!” résznél felrémlett bennem a Philip Zimbardo kísérlete:
2014 nyarán járt nálunk, nem reklámozták, mégis telt házas előadást tartott. Az index is kissé megkésve reagált.

A kísérlet, hogyan vállunk pillanatok alatt állattá, s szűnik meg emberré lenni az ember. NE ÖLJ parancs a DNSünkbe van kódolva:

A film ( itt meg sem említtem a vacak amerikai változatot):

A könyv:

Visszakanyarodva, minden egyes parancsolathoz lehet találni számos példát az életünk minden napjaiban is. Minden nap elbukunk, feloldozunk csak észre sem vesszük. Még a saját kis hitetlen világomban is.

Ezért is írom le még egyszer.: "Végül mindig a barbárság győzedelmeskedik”

A műben szereplő beszélgetéssorozat a Magyar Televízióban hangzott el, 2001–2002-ben.
                                                    __

szigiri>!
Hankiss Elemér: A Tízparancsolat ma

A könyv érdekes, alapvetően pártolom a kulturális relativizmust és hát ez aztán tényleg az alapvető párhuzamokat villantja fel, az alapvető etikai és erkölcsi kérdéseket. Kicsit ismeretterjesztő, kicsit filozófiai, és aki szerette a Tabu című sorozatot a Nat. Geo-n, na annak ajánlom. Ahhoz hasonlít, csak kevesebb benne a gusztustalanság.

vargarockzsolt>!

Ti úgy gondolkoztok, hogy az életben problémák vannak, és megoldásokra van szükség. Én úgy gondolkozom, hogy az életben tragédiák vannak, és irgalomra van szükség.
Pilinszky János

vargarockzsolt>!

– Az állatoknak nincsenek szabályaik ?
CSÁNYI VILMOS: Nincsenek, a kutyát kivéve. A kutya kezd az emberre hasonlítani abban, hogy nagyon könnyen alakít ki rítusokat, és fogad el szabályokat.

A kutya közelít az emberi képességek felé azzal, hogy képes erre a dominanciaváltásra, ami a szabályszerű működéshez szükséges. Amikor egy vak embert vezet egy kutya, időnként a vak mondja, hogy mit csináljanak, megállnak, elindulnak, befordulnak. Nagyjából tudja, hogy merre mennek. Időnként viszont a kutyának kell megállnia, és azt „mondania”, hogy ugyan a gazda azt mondja, hogy menjünk át, de nem megyek, mert látok ott egy autót. Át tudja venni a vezérlést. És vissza tudja adni. Egy bármilyen más fajú normális állat vagy átveszi a vezérlést, és akkor ő vezet és kész, vagy pedig engedelmeskedik, mert kemény tréninggel arra szorították rá, hogy mindig engedelmeskedjék. Vagy vezérel, vagy engedelmeskedik. De a kettőt váltogatni és azt is eldönteni, hogy mikor lehet átvenni a vezetést és mikor nem, ezt csak az ember tudja. Meg a kutya.

19. és 23. oldal

vargarockzsolt>!

MÉRÕ LÁSZLÓ: A matematikának nincsenek törvényei. Axiómái vannak és tételei. A fizikának vannak törvényei, de éppen azért vannak csak törvényei, mert azok már következtetett törvények, tehát az igazságuk korlátos. Csak egy bizonyos világszemlélet keretében érvényesek még azok a fizikai törvények is, amelyek nagyon általános érvényűek. Mert mind ember alkotta törvények valaminek a leírására, ami tõlünk függetlenül is létezik, és ami olyan, amilyen, függetlenül attól, hogy mi éppen miféle fogalmakkal közelítjük meg. A morális törvényekre ugyanez érvényes. Tehát a törvény azért törvény, mert ember alkotta. A Tízparancsolat ilyen értelemben nem törvény, hanem parancsolat.
– Igének is nevezték.
MÉRÕ LÁSZLÓ: Igen. Ige. A törvény nem teljesen univerzális, nem mindenre érvényes dolog. A törvény szövedéke mindig fölfeslik valahol.

Kapcsolódó szócikkek: matematika · Mérő László
vargarockzsolt>!

VEKERDY TAMÁS: Én a természetjog híve vagyok. Elhiszem Kantnak, hogy a csillagos ég fölöttem és az erkölcsi törvény bennem, e kettő az, mi csodálatra késztet. Úgy gondolom, hogy a Tízparancsolat nagysága nem abban áll, hogy jól kitalálták, hanem abban, hogy leolvasott valamit. Valamit valahol leolvasott és kimondott, ami olyan, mint a természeti törvény, még akkor is, ha a természet minket sokszor ellenkező magatartásra sarkall. Ez a zseniális benne.

vargarockzsolt>!

Az ember szeret kitörni a kerítések közül.
SZIGETI JENŐ: Minden ember bűnös. Nincs olyan ember, aki tökéletesen megtartja mind a tíz parancsolatot. De az embert a Tízparancsolat tartja meg. Ez szójáték, de ennek mély értelme van. Azt jelenti, hogy van egy radikális rossz az emberben, ki-kimegyünk a kerítésen kívül, de a kerítésen belül van az otthon. És minden ember haza vágyik.
– És hol a szabadság?
SZIGETI JENÕ: Én azt hiszem: igazán a kerítésen belül.

Cheril>!

Egy francia teológus, filozófus, Jacques Ellul néhány ével ezelõtt, még a halála elõtt megjelentetett egy könyvet, amelyben a modern tömegkommunikációval, a televízióval, a médiumokkal, a képi világgal foglalkozik, és ezzel kapcsolatban egy külön fejezetet szentel annak, amit õ így nevezett el: a derizió kora. Ez a latin szó azt jelenti, hogy gúnyolni, valamit gúny tárgyává tenni. Régen a középkorban az udvari bolondot nevezték derizornak. Ott ült a fõúr, a király mellett, aki nagyon fontos dolgokban tett kinyilatkoztatást, intézte egy ország ügyeit, és az udvari bolondnak az volt a feladata, hogy gúnyolódásával állandóan emlékeztesse urát, királyát és parancsolóját arra, hogy azért ő is csak ember, s amit tán olyan hallatlanul fontosnak gondol, az bizony csak emberléptékű. Udvari bolondnak lenni kockázatos foglalkozás volt ugyan, de jól fizető, tiszteletreméltó foglalkozás. Mára mondja a francia filozófus – a derizorság, a mindent gúnnyá tevő szakma elszakadt ettől a kockázattól, és ma a derizorok, a gúnyolódók lettek királyokká, urakká, sztárokká. A nyelv kicsiny tűláng, de tűzvészként is pusztíthatja a világot.

156. oldal (Szabó István -- református lelkész)

vargarockzsolt>!

Szilágyi Ákos: A messzi évszázadokba visszatekintve Oroszország – legalábbis a hivatalos, állami emberölés terén – sokáig jótékonyan eltért Nyugat-Európától… Államilag szankcionált kivégzés nem vagy alig volt, és az emberölés, a másik ember életének elvétele – összhangban a kereszténység alapelveivel – olyan bűnnek számított, amelynél nincs nagyobb. A régi Oroszországban a gyilkost dusegub nak, vagyis „lélekölőnek” hívták. A Dosztojevszkij-regények cselekménye legtöbbször éppen e körül a legnagyobb bűn körül forog.

Kapcsolódó szócikkek: Oroszország
Cheril>!

Ma is jó lenne, ha a pihenőnapot szellemi dolgokkal töltené az ember.
Nem azzal tölti?
Többnyire nem azzal tölti. Nietzschére hivatkozom. Őt igazán nem lehet vallásos embernek mondani, sőt épp ellenkezőleg, de ő mondta, hogy szégyen, hogy az emberek a napnak azt a szakát szentelik a művészetnek, amikor már fáradtak mást csinálni.

184. oldal (Heller Ágnes -- filozófus; kérdés : Hankiss Elemér)

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich Nietzsche
vargarockzsolt>!

Mérő László: Az intelligenciavizsgálatok azt mutatják, hogy bizonyos értelemben huszonöt éves korában éri el az ember a csúcsot, akkor a tud leglogikusabban, leggyorsabban gondolkodni.

Kapcsolódó szócikkek: Mérő László
vargarockzsolt>!

Mi jellemző a mai (oroszországi) állapotokra?
Szilágyi Ákos: A killerpiac. A profi bérgyilkosok színrelépése… A gyilkosság egyfajta szolgáltatás, ami megfizethető, az árak pedig aszerint emelkednek, hogy ki az illető… A kisemberek saját magánéleti problémáik megoldására már pár száz dollárért vásárolhatnak killert, aki aztán az illetőt megszabadítja a gyűlölt apósától, feleségétől vagy megunt férjétől, esetleg kellemetlenkedő szeretőjétől…
„Van ember – van probléma, nincs ember – nincs probléma” – szerette mondogatni egykoron Sztálin. Ez volt a totalitárius állam filozófiája. Most a magáncsőcselék filozófiája ez. Pénz van, killer van, probléma nincs – ember nincs.