A ​Nincsből a Van felé (Az emberi kaland 5.) 7 csillagozás

Gondolatok az élet értelméről
Hankiss Elemér: A Nincsből a Van felé

Feljutni a Mount Everest jeges-sziklás csúcsaira? Elindulni egy törékeny hajón az Északnyugati-átjáró felfedezésére? Megírni a Divina Commediát? Megoldani az élet keletkezésének titkát? Nagy Sándorként meghódítani a fél világot? Ikaroszként felrepülni a nap közelébe? – Igen, mindez nagy kaland. De nem törpül-e el mégis a végső nagy kaland mellett? Életünk céljának, értelmének keresése, életünk átalakítása tartalmas emberi sorssá: nem ez végül is a legfontosabb emberi kaland? Könyvében Hankiss Elemér áttekinti azt, hogy az elmúlt két-három évezredben az emberiség nagy gondolkodói, tudósai, művészei és mindennapi emberei milyen választ próbáltak adni arra a kérdésre, hogy: Mi lehet az emberi élet értelme? A könyv az EMBERI KALAND SOROZAT 4. kötete.

Osiris, Budapest, 2012

nemleh>!

[…] talán mégis érdemes volna megtanulnunk újra játszani. Hátha felcsillanna életünk értelme, ha például azt mondanánk egymásnak és magunknak, hogy játsszuk azt,

• hogy szabadok vagyunk;
    • hogy nem félünk;
    • hogy tudunk futni, mint Forrest Gump, szabadon, sehonnan, sehova;
    • hogy fel tudunk építeni egy jobb világot;
    • hogy felelősségteljes polgárok vagyunk;
    • hogy örökké élünk;
    • hogy felfedezhetjük a világot;
    • hogy tudunk segíteni a rászorulókon, szenvedőkön;
    • hogy áhítat, öröm, szabadság az élet;
    • hogy játék az élet;
    • hogy nem játék az élet;
    • hogy van értelme az emberi életnek.

Vagy Bereményi Gézával és Cseh Tamással együtt mondjuk azt, hogy:

Játsszuk azt, hogy játszunk megint.

268-269. oldal, 13. fejezet - Kiutak - magatartások, Játsszuk azt, hogy játszunk (Osiris, 2012)

Hankiss Elemér: A Nincsből a Van felé Gondolatok az élet értelméről

Kapcsolódó szócikkek: Forrest Gump (1994)
nemleh>!

Andre Gide-nek tulajdonítják a mondást: „Higgy azoknak, akik keresik az igazságot. Kerüld el azokat, akik megtalálták.”

278. oldal, 14. fejezet - VÉGJÁTÉK - N. N. ... elsomfordál (Osiris, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: André Gide · igazság
nemleh>!

Kivonulni a világból és kívülről szemlélni az élet fájdalmas küzdelmeit: évezredek óta minden nagy civilizációban sokak számára ez jelentette az egyetlen lehetséges és emberhez méltó magatartást az élet és az elmúlás értelmetlenségével szemben. Elég, ha csak a buddhizmusra, a zen buddhizmusra, a hinduizmusra, a jainizmusra, a taoizmusra, a sztoára, a kabbalára, a szúfizmusra, a keresztény középkor remetéire és szerzeteseire vagy a filozófiában Pico della Mirandolára vagy Schopenhauerra gondolunk. És Weöres Sándor csendes magányára, ahol nincs

se felszín, látszat, habzó semmiség,
    csak a valóság békés ragyogása…

276. oldal, 13. fejezet - Kiutak - magatartások, HARMÓNIA, Meditáció, elcsendesedés (Osiris, 2012)

nemleh>!

Ha szerencsések vagyunk, az élet nagyszerű kaland lehet, tele célokkal, reményekkel, élményekkel, eseményekkel, sikerekkel, igazi emberi kapcsolatokkal, a boldogság perceivel, óráival. De tudnunk kell, tudnunk érdemes, hogy életünk – minden nagyszerű lehetősége és örömteli pillanata ellenére – törékeny és mulandó. Élhetünk gazdag, alkotó, boldog, önfeledt életet, de veszélyes könnyelműség, ha teljesen megfeledkezünk arról, hogy mindeközben a Lét és a Nemlét ismeretlen szakadéka felett táncolunk.

284. oldal, 14. fejezet - VÉGJÁTÉK - N. N. ... elsomfordál, KÉNYES EGYENSÚLY (Osiris, 2012)

nemleh>!

[…] életünk mindannyiunknak van (ameddig van), sorsa viszont csak annak, akinek életútja valamiféle jelentést kap – az emberlétről valami fontosat mond el önmagának vagy azoknak, akik képesek a hallásra. Példázza az emberi lét tragikus törékenységét vagy gyönyörű felívelését, esendőségét vagy nagyszerűségét, a szerencse forgandóságát, valami nagy emberi győzelmet vagy kudarcot, valami igazi „emberi kalandot”.

237. oldal, 13. fejezet - Kiutak - magatartások (Osiris, 2012)

nemleh>!

Lehet, hogy az emberi élet igazi, végső értelmét egyszer majd felfedezzük, de lehet, hogy sohasem jutunk el odáig. Az azonban mindenképpen értelmes magatartás, ha minimálprogramként legalább arra törekszik az ember, hogy nem hagyja rosszabb állapotban a körülötte lévő világot, mint amilyen volt akkor, amikor ő ide került.

277. oldal, 13. fejezet - Kiutak - magatartások, HARMÓNIA, Legalább annyi... (Osiris, 2012)

nemleh>!

Az emberi dolgok alig-alig érdemlik meg, hogy komolyan vegyük őket, és mégis komolyan kell vennünk őket.
    (Platón)

282. oldal, 14. fejezet - VÉGJÁTÉK - N. N. ... elsomfordál, KÉNYES EGYENSÚLY (Osiris, 2012)

nemleh>!

Ritkák az olyan pillanatok, mint amit Kosztolányi egyik késői verse örökít meg: az élet kiteljesedő szépségét és az elmúlás szomorúságát, fájdalmát:

Ezt hozta az ősz. Hűs gyümölcsöket
    üvegtálon. Nehéz, sötét-smaragd
    szőlőt, hatalmas, jáspisfényű körtét,
    megannyi dús, tündöklő ékszerét.
    Vízcsöpp iramlik egy kövér bogyóról,
    és elgurul, akár a brilliáns.
    A pompa ez, részvéttelen, derült,
    magába-forduló tökéletesség.
    Jobb volna élni. Ámde túl a fák már
    aranykezükkel intenek nekem.*

* Őszi reggeli

286. oldal, 14. fejezet - VÉGJÁTÉK - N. N. ... elsomfordál, KÉNYES EGYENSÚLY (Osiris, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Kosztolányi Dezső
nemleh>!

Magyar költők különösen sokat foglalkoztak a játék gondolatával. Hogy csak Kosztolányit említsem, verseinek egész sorában vallja, hogy kétségbeesés helyett a játék könnyű szépségével és merész örömével lehet és kell szembeszállni az élet fájdalmas értelmetlenségével és a még értelmetlenebb elmúlással. Verseiben a Lét és a Nemlét szédületes játéka villog.

Hát légy üres te s könnyű,
    könnyű, örökre-játszó,
    látó, de messze-látszó,
    tarkán lobogva száz szó
    selymével, mint a zászló,
    vagy szappanbuborék fenn,
    szelek között, az égben,
    s élj addig, míg a lélek,
    szépség, vagy a szeszélyek,
    mert – isten engem – én is,
    én is csak addig élek.

Menj mély fölé derengni,
    burkolva, játszi színben,
    légy mint a semmi
    te minden.*

* Esti Kornél éneke

267-268. oldal, 13. fejezet - Kiutak - magatartások, Játsszuk azt, hogy játszunk (Osiris, 2012)

nemleh>!

Ahogy most kinézek az ablakon, magányosan, méltóságteljesen, szárnyát kiterjesztve, hangtalanul köröz egy madár – a mélység felett. Képesek vagyunk-e mi is erre a csöndre, méltóságra, harmóniára az értelem és az értelmetlenség szakadéka, a Lét és a Nemlét mélysége fölött?
    Talán.