Hanák Péter (szerk.)

Hogyan ​éltek elődeink? 2 csillagozás

Hanák Péter (szerk.): Hogyan éltek elődeink?

12 fejezetben válaszol a könyv a cím kérdésére. Minden fejezet a magyarság múltjának egy-egy korszakát tárja elénk, a honfoglalás korától egészen a második világháborúig.

Gondolat, Budapest, 1980

Nienna001
Hanák Péter (szerk.): Hogyan éltek elődeink?

Évek óta megvan ez a könyv és nem értem, hogy miért nem olvastam el hamarabb, amikor nagyrészt lefedi azt, ami a történelemből érdekel. Bár 89' előtt íródott, tudományosan hiteles és szakszerű. Nagyon tetszett a felépítése, korábeli jól összeválogatott és rövid forrásrészletekkel mutatja be a fejezet elején feltett kérdésekre a választ. A kísérő szöveg alapos, a lakóhely, étkezés, öltözködés, szórakozás témakörét járja körbe mindegyik fejezetben.

A magyar életmódtörténet alapdarabja. Ajánlom.

s_l_m

Lányom, édös lányom, Bodor Katalina,
Eladtalak téged Rákóci kocsmábo,
Rákóci kis úrnak!

Anyám, edösanyám, Kedves szülő-dajkám,
Mér adtál gyílkosnak, Rákóci kis úrnak,
Ki nappal aluszik, Éjjel gyílkolózik?!

3. A magyar reneszánsz, 45. oldal

s_l_m

1724-ben Szegváron el is égették Koós Andrásné Török Máriát, aki ellen az egyik tanú, egy huszonhat éves legény így vallott:
Ezelőtt harmadik esztendőben Jakab Miksa nevű legénnyel Gonda István nevű Szeghalmon lakó embernek istállójában együtt lévén három ízben is láttam, hogy azon legényhez agár képében előnkbe azon asszony bejött, aki is magát megrázván, ugyancsak reális asszonnyá változott, s azon legénnyel beszéllett.

6. A barokk Magyarország, 109. oldal