Hanák Péter (szerk.)

Egy ​ezredév 1 csillagozás

Magyarország rövid története
Hanák Péter (szerk.): Egy ezredév

Nyelv, ​haza, nemzet – évezredek, évszázadok alkotása. Európai helyünket és hazai lakóhelyünket, nemzeti színeinket és jellemző vonásainkat, szokásainkat, gondolkodásunkat évszázadok formálták. Az idő folyamában, a történelemben élünk, és bennünk él, egy emberöltőnyi időre, a történelem. Érdemes, érdekes és szükséges megismernünk, ha vállaljuk, e történelmi folyam forrásvidékét és változatos partvidékét.
A magyarságban mindig is erős történelmi érzék és kifejezett érdeklődés élt a múltja és az öröksége – a jussa – iránt. Éppen azért az elmúlt évek egyik szellemi hiánycikke volt egy nem iskolás, nem tételes, hanem a történelem színeit a maguk eredeti szépségében restauráló, rövid, ám minden lényeges látni- és tudnivalót felölelő magyar történelmi összefoglalás. Ezt a munkát végezték most el Hanák Péter szerkesztésével az egyes korszakok kitűnő szakemberei: Benda Kálmán, Makkai László, Niederhauser Emil, L. Nagy Zsuzsa, Spira György, Vörös Károly és a szerkesztő.
A… (tovább)

Gondolat, Budapest, 1986

Lunemorte P>!
Hanák Péter (szerk.): Egy ezredév

Hanák Péter (szerk.): Egy ezredév Magyarország rövid története

Emlékszem, annak idején még általános és középiskolában nagyon sokat forgattam ezt a könyvet. Nagyon jól kiegészítette a sima törikönyveket sok infóval, képekkel. Nagyon sokat segített nekem megérteni a tananyagokat. Mióta egyetemre járok,nem igazán olvastam belőle semmit, de lehet majd pótolom.

***

Alaposnak mondható és izgalmas könyv. Pár dolog azért hiányzik belőle, mellé kell olvasni, de átfogó képet nyújt témákról. Vizsgához is használtam, neves történészek írták.

B. Szabó János: A tatárjárás
Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A budapesti úrinő magánélete
Romsics Ignác: Magyarország története
Anne Applebaum: Vasfüggöny
Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 2.
Aczél Endre: Acélsodrony – A nyolcvanas évek
Glatz Ferenc (szerk.): A magyarok krónikája
Nagy György: Magyarország apróbetűs története
Kiss Péter – Molnár István Géza – Tóth László (szerk.): Képeslapok és fotók a 20. századi Egerről
Bertók Krisztina – Bódi-Schubert Anikó – Iványiné Mészáros Krisztina – Tóth Csaba (szerk.): 75 éves a forint