Hamvas Béla (szerk.)

Anthologia ​humana 50 csillagozás

5000 év bölcsessége
Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana

E ​lapokról ötezer év néz le reánk. Ami ezalatt az ötezer év alatt a felszínen történt, azt megőrizte a világtörténet: a háborúk, az éhség, a forradalmak, a népek pusztulásának, a vérontásnak átkozott története. Nem ez az egyetlen. Alatta és mögötte van a művészetek, a vallások, a filozófiák és a költészet áldott története. Ez a másik; és ez az igazi. Az emberi lét igazi melódiájának szövege nem a pusztuló Babylon, a letiport Egyiptom, nem a rothadó Róma és Bizánc panasza és átkozódása, őrjöngése és halálkiáltása, hanem az a néma tudás, amit a piramisok, a görög szobrok, a kínai templomok és a mexikói városok őrizték meg. Igazi létünk abban van, amit alkottunk és nem abban, amit elpusztítottunk. Abban, ami megmarad, nem abban, ami mulandó. De egyetlen áldottabb, egyetlen nagyobb, egyetlen hűségesebb és igazabb, zengőbb, mélyebb történet sincs, mint az írott szóé. A szó a lét igazi szövege; az egész történet valódi tartalma és értelme és megfejtése.
Aki ezt a könyvet kezébe… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1946

A művek szerzői: John Cowper Powys

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hamvas Béla életműsorozat Medio

Medio, Debrecen, 2015
Medio, Budapest, 2008
Medio, Szentendre, 1996
464 oldal · ISBN: 963853236x

Hermész / Mercurius (Merkúr) · Leonardo da Vinci · Epheszoszi Hérakleitosz · Immanuel Kant · Georg Wilhelm Friedrich Hegel · Arisztotelész · Euripidész · Jean-Jacques Rousseau · Montaigne · Montesquieu · Prométheusz · Rotterdami Erasmus

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Ezt az antológiát csakugyan csak lassan érdemes abszolválni. Igyekeztem hát betartani Hamvas Béla javaslatát a napi maximum 3 oldalra. Volt, hogy több, volt, hogy kevesebb volt a napi limit. Nagy segítségemre volt a Covid19, amennyiben sokkal tovább lehetett nálam a kötet, mint normális időkben. Tehát nekem sok minden mellett ezt is adta ez a nem mindennapi korszak. Kedvenceim nagyjából úgy következtek, ahogy a lapok követték egymást a könyvben. Legelébb az ókor, majd a középkor, végül az újkor, és a legújabb kor bölcsességei. Ilyen sorrendben. Elől a szimbólumokkal teli képi nyelv, amely legközelebb áll az üdvhöz.

Kkatja>!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Eszméletlen jó vállalás volt Hamvas Béla részéről, ahogy összeválogatta ezt a gyűjteményt, kiváló, bár végezni vele sosem érdemes, mert mindig visszatér- visszhangzik az emberben egy-egy gondolata, búvópatakként szövi át életünket ez a sok bölcsesség és tudás. Ezt (is) tanítanám a gyerekeknek az iskolában a sok adat helyett!
Keressük meg saját meditációs objektumunkat és legyünk egyre jobb és magasabb rendű emberek, vannak még felfelé vezető utak! https://moly.hu/idezetek/1546067
Sursum Vivere!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Immáron másodjára olvastam Hamvas Bélától. Ez a kötet is igényes, szép és tetszetős munka.
Mint ahogyan a fülszövegben is olvasható, ebben a könyvben az ókortól a huszadik századig megannyi lényegesebb, meghatározóbb szerző írása szerepel itt. Számomra a legkedvesebb az ókor, így nem is véletlenül az ide tartozó írások tetszettek a leginkább. Főleg ami Ázsiát illeti…
Szerencsére a mű elején még ezek a források is megtalálhatóak, így van is mire hivatkozni.
Az újkori és a 20. századi írások között vegyesen találtam nekem valóakat, de olyan jó érzéssel töltött el az,hogy most már a középkori „sötétség" végre kezd elmúlni és egyre több elme fényesedik ki.
Remek ez a válogatás, minden olvasó embernek ajánlom. Ez egy alapmű…

Panda>!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Nehéz szavakba önteni mindazt, amit ez a könyv felölel. Bár az elején próbáltam tartani Hamvas útmutatását, miszerint csak keveset (és ne lineárisan) olvassunk a könyvből, de ezt sokáig nem tudtam tartani.
Nagyon tetszik, ahogy ezeket az „idézeteket” meditációs objektumoknak hívja, nálam is akad néhány ilyen, ami mindig fel-felbukkan valamilyen formában az életemben és új értelmet nyer.
A kötet egyértelműen Hamvas tájékozottságáról, olvasottságáról és műveltségéről is árulkodik, egyszerűen hihetetlen.
Hogy van-e haladás? Szerintem nincs, hiszen amikor Hamvast olvasok, írhatta volna most is az elmélkedéseit, annyira aktuálisak.
Volt olyan írás, ami nekem nem mondott semmit, de akadt olyan is, amit magamba építek lassacskán és olyanféle is, ami már most is változtatott nézőpontomon.

DrEmergencyGrooveHouse>!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Hamvas Béla fordításai 5000 év nagy bölcseinek írásaiból. Mérhetetlenül alázatos és igényes munka. Állandó vendég az éjjeli szekrényemen.

Constantinus_A_P I>!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Erős anyag, bármikor polcról levevős, olvasós.

tarody_aniko>!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Ezt nem elèg egyszer olvasni. Ezt ízlelgeti kell, ismèt fellapozni. Újra meg újra.

Zálog>!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Érdemes beleolvasgatni, csak úgy. Ügyes ez a Hamvas, érzéke volt a dolgok lényege iránt. A bevezető is nagyszerű.

Babilon>!

Hamvas Béla (szerk.): Anthologia humana 5000 év bölcsessége

Nekem nem sikerült „egy szuszra” klasszikus módon elolvasnom.
Milyen érdekes, hogy mégis időről időre kézbe veszem és élvezem minden szavát!!! :)

metahari P>!

A könyv arra való, hogy az embert meggyőzze: életének erőit nemcsak az érvényesülés, a megélhetés, a gazdagodás, a gyönyörszerzés külső szempontjai köré lehet csoportosítani, hanem belső középpont köré is, és e középpontokat mindjárt meg is jelöli.

Kapcsolódó szócikkek: könyv
Chöpp >!

Ha felebarátunkat úgy kell szeretnünk, mint önmagunkat, jogos, hogy magunkat legalább úgy szeressük, mint a felebarátot.

271. oldal A moralista megfigyelései (Chamfort) · Nicolas Chamfort

Szelén>!

Aki mást ismer, okos,
aki magát ismeri, bölcs.
Aki mást legyőz, hatalmas,
aki önmagát legyőzi, erős.
Aki célját eléri, szívós,
aki megelégszik, gazdag.
Aki helyén marad, állhatatos,
aki a halálban sem pusztul el, él.

30. oldal, A Tao-Te-King-ből

bolondgomba I>!

Az ember életében sok ezer könyvet olvas, legnagyobb részüket egy hét alatt elfelejti. Az ember életében sok ezer festményt, zeneművet, szobrot és tájat lát és hall, és van tíz-húsz-harminc, amely hosszabb ideig kíséri, mint a barát vagy a kedves. Az ember életében csak egészen kevés olyan gondolatot talál, amelytől sohasem válik meg. A sok ezer kép vagy könyv mindennapi táplálék, amely azzal, hogy egy bizonyos ideig örömet nyújtott, feladatát elvégezte. Az a tíz-húsz-harminc kép vagy zenemű vagy vers, amely az embert hosszabb ideig kíséri, meghitt élettárs. Az az egészen kevés gondolat, amelytől sohasem válik meg, amely minden időben gondolkodás tárgya, örök és kimeríthetetlen forrás, vezető irányelv: az meditációs objektum.
Objektuma állandó szemlélődésnek, mindig újból és újból való megrendült csodálkozásnak. Az ember megtanulja százféleképpen alkalmazni, úgy tudja nézni, esetleg órák hosszat, mint a keleti aszkéták mandaláikat. Mint a misztikusok a világ nagy jelképeit: a csillagot, a kürt vagy a háromszöget. Meditációs objektum a kép, vagy gondolat, amely az emberbe állandóan visszatér, amely mindig új és új alakban, de mindig sajátságosan egyformán ugyanaz tud maradni. A művészet tele van ilyen objektumokkal. Nem szükséges, hogy a nagy remekek legyenek. Ilyen objektum például Dürer Melankóliája vagy Ritter Tod und Teufele. Ilyen Michelangelo több Prófétája és Sybillája. Ilyen zenei meditációs objektum Beethoven V. szimfóniájának sorsmotívuma vagy a IX. szimfónia scherzójának dionüszoszi témája. Ilyen Van Gogh önarcképe és Velázquez udvari bolondjainak legtöbbje. Ezek a kimeríthetetlen gondolatösztönzés forrásai. Az ember a lét géniuszával itt közvetlen kapcsolatba lép.

Bevezetés (részlet)

Chöpp >!

A jó ember az, aki nemcsak hogy nem követ el bűnt, hanem aki nem is akar bűnt elkövetni.

107. oldal A nevető Démokritosz

Lunemorte P>!

Ne végy fel álarcot olyannal szemben, aki rád akar nézni.

A bölcs paraszt

Lunemorte P>!

A szenvedés pedig arra való, hogy az embert felébressze.

Tudni kell...

aled>!

Ez az élő halál állapota, amit jól ismerek. Valójában ahhoz, hogy meghaljunk, nem szükséges felvennünk a halál alakját. Halálunkat megidézhetjük és megérezhetjük anélkül, hogy az élet ellen merényletet követnénk el. A halál nem más, mint lelkiállapot.

Chöpp >!

Az, a nap, amikor nem nevetünk, számunkra elveszett.

269. oldal A moralista megfigyelései (Chamfort)

Chöpp >!

Filozofikus gondolkozás annyi, mint: mindennap ítélek önmagam fölött.

423. oldal Tevékeny szemlélet (Karl Jaspers)