Patmosz ​I-II. 57 csillagozás

Hamvas Béla: Patmosz I-II. Hamvas Béla: Patmosz I-II. Hamvas Béla: Patmosz I-II. Hamvas Béla: Patmosz I-II.

Patmosz ​kis Égei-tengeri görög sziget, egy a több tucatból. Az aggastyán János apostol száműzetésének helye. Az evangélista itt foglalta írásba az üdvtörténet végidejét, az Apokalipszist, a Jelenések könyvét.

És Tiszapalkonya? Hőerőmű, dübörgő turbinák, barakk, emeletes ágyak, vaskályha, verejtékszag. A bé-listázott Hamvas Béla segédmunkás-raktáros munkakörben eltöltött éveinek „második korszaka”, száműzetésének leghosszabb periódusa, 1954-től 1962-ig.

Hamvas az exilium valódi természetével már 1948 óta tisztában volt. Az ötvenes évek elején írt naplótöredékeinek az ószövetségi Szarepta címet adta, mert Jahve így szólt a menekülő Illés prófétához: Menj Szareptába, és ott rejtőzz el. Hamvas először Szentendre határában keresett menedéket. Ekkor mint kertész és földműves. Mikor a hatóságok szemében e magának választott szerep tarthatatlanná vált, 1951-től ingázó munkásként az inotai hőerőműnél helyezkedhetett el, raktáros besorolással.

Az ember megrendülten… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hamvas Béla életműsorozat Medio

Medio, Budapest, 2015
Kossuth, Budapest, 2010
ISBN: 9789630961769 · Felolvasta: Rátóti Zoltán
Medio, Budapest, 2008

Georg Wilhelm Friedrich Hegel · Vincent van Gogh · Aldous Huxley · Bartók Béla · Euklidész · Friedrich Nietzsche · szélhámos · Werner Heisenberg · X. Leó pápa

Márta_Péterffy P>!
Hamvas Béla: Patmosz I-II.

Ez a két kötet esszék gyűjteménye, Hamvas utolsó befejezett műve. Az ún. szocializmus idején írta-ám rengeteg minden érvényes ma is, a társadalmi létről, emberi viselkedésről.
Persze van itt filozófiai, vallási, művészeti téma is, szellemi tanítások. Lassan olvastam, elmélkedtem és elmerengtem a témákon, hasznos és érdekes volt.
Magamnak írtam még hosszabb jegyzetet is, elteszem.

levin2004>!
Hamvas Béla: Patmosz I-II.

hát véletlenül megint a kezembe akadt. belekukkantottam, és elkapott…szóval elolvasom megint.

az egyik legfontosabb könyv az életemben. 20 éves voltam, amikor a legjobb barátom a kezembe adta, h olvassam el, mert $@!%. (ahogy ismerem, ezt ő is úgy hallotta valakitől, aztán beszerezte, olvasott belőle 15 oldalt, majd nekem adta, mint alapművet.)
akárhogy is, ha ennek a barátomnak ennyi volt a küldetése, hogy a kezembe adja a patmoszt, akkor betöltötte a karmáját, és már egyikünk sem élt hiába ezen a földön.

mocsok fontos könyv. kinyilatkoztatás-szerűen beszél arról, h hogyan működnek alapvető dolgok az életben, úgy mint erkölcs, becsület, igazság, bűn,korrumpálódás, de olyanokról is, h milyenek a németek, a pálinka vagy a bor.
mégis: ahogy olvasom,annyira mélységesen igaznak és magaménak érzem, amit mond, h nem zavar az ex-catedra stílus (ami egyébként valszeg mindenki mástól kiverné nálam a biztosítékot…). valahol mélyen, nagyon belül érzem, h minden szava igaz, triviális.
ez világ, amiben lakunk, túl színes, gyors, zajos, kavargó ahhoz, h az embernek alkalma nyíljon mögé nézni és meglátni a szerkezetet, a struktúrát, ami mozgatja. kell(ene) hozzá az affinitáson túl mérhetetlen hosszú idő, elmélyülés, roppant műveltség, kívülálló pozíció, és félelmetesen stabil erkölcsi alapok. ezek egyike-másika időnként összejön az embernek, és akkor tényleg érzi, h közelebb kerül a dolgok lényegi megértéséhez, de aztán megint elkapja a mókuskerék, és pillanat alatt visszazuttyan a normálisnak mondott hétköznapi őrületbe.
hamvasnak ez mind egyszerre jött össze. nem volt boldog tőle, és én sem irigylem érte. de ezek kellettek ahhoz, hogy összerakja ezt a könyvet, ami szerintem is tényleg a 20. századi esszéirodalom csúcsa.
hangulattól függően könnyű v nehéz olvasmány. kirkagaard-nál könnyebb, a harry potternél sűrűbb.
igazságkeresőknek, esszéistáknak kihagyhatatlan numera.

VirusSouljah>!

Kedvenc lett.

Nagyon tartalmas 740 oldal.

Févöritek, amiket tán többször kéne még átolvasnom:
Várakozás!
Államok kialakulása
Protektorátus
Az interjú
és a többit.

A szeretet több mint az élet.

kultúrmacska>!
Hamvas Béla: Patmosz I-II.

Évek után újra felfedeztem magamnak Hamvas Bélát. Még mindig zseniálisnak találom. A Patmosz I. hangoskönyvként volt útitársam pár napig, de annyira tetszett, hogy muszáj leszek a köteteket is elővenni és elolvasni.

metahari P>!
Hamvas Béla: Patmosz I-II.

Hangoskonyv – fenomenalis. Alig varom, hogy rategyem a mancsomat a papirkonyvekre is. Legalabb tizszer ujra lehet olvasni :)
Illetve.
Az itt emlitett irok, filozofusok muveit is illenek ismerni, vannak meg felfedezendo olvasmanyok. Megint tagult a vilagnezetem.

Panda>!
Hamvas Béla: Patmosz I-II.

Nehéz erre szavakat találnom. Nehéz értékelni egy olyan könyvet, amely elég régen íródott, mégis a mai napig érvényes elveket és értékeket képvisel. Tényleg ennyire nem változott volna semmit az ember? Sőt, a fejlődés ellenére még inkább mélyebbre süllyedt? Sok mindenen elgondolkoztatott ez a könyv. Az emberekkel kapcsolatban. Magammal kapcsolatban.

DrEmergencyGrooveHouse>!
Hamvas Béla: Patmosz I-II.

Egyik legkönnyebb Hamvas amit olvastam, akik még csak ismerkednek az íróval, ajánlott az egyik első könyveként elolvasni. Mondjuk a Babérligetkönyv után. Viszont a Dúl Antalos utószót mindenki nyugodt szívvel kitépheti a könyv végéből, teljesen fölösleges.

Constantinus_A_P I>!
Hamvas Béla: Patmosz I-II.

Idill, eper, rántottleves, Dél, hivatalnokköltészet.

Márta_Péterffy P>!

Aldous Huxley kiszámította, hogy a csend köre évenként tizenhárom és fél kilométerrel szűkül. Már nincs messze az az idő, szól, amikor a csend a földről tökéletesen eltűnik. Boldog lesz, akinek néha sikerül a Himalájában, vagy az óceánon félórás megnyugvásban részesülni. A meghittség köre egyre kisebb.

I.kötet 168.oldal

aled>!

Az élet feltétele nem a kenyér lett, hanem a cukorka. Bonboncivilizáció. A világ nem azért lázad, mert koplal, hanem mert torkos.

Kapcsolódó szócikkek: cukor · társadalom
danaida>!

NIETZSCHE szerint, amit az ember másnak hazudik, elenyésző semmiség amellett, amit az ember önmagának hazudik.

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich Nietzsche
Frank_Waters I>!

Aki behódol, az alkalmazkodásban lényét feladja, és végül elveszti. Aki nem hódol be, lényét megtartja, de nem tud vele mit kezdeni, mert egyedül áll.

I. kötet, 12. oldal

aled>!

…a világ nem az igazságra hivatkozik.
Amire a világ hivatkozni szokott, az a többség.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · világ
Annamarie P>!

…a világ nem az igazságra hivatkozik. Amire a világ hivatkozni szokott, az a többség. A többséget úgy szerzi meg, hogy aki nem áll melléje, attól az élet lehetőségeit megvonja, lázadónak bélyegzi és a társadalomból kizárja.

Rituga P>!

A házak és a lakások többségben olyanok, hogy le sem lehet ülni, egyetlen meghitt hely sincs, van itt divat, hencegés, higiéné, csak meghittség nincs. Az ágy eltűnt, csak a fekhely maradt, nem lehet sem nászt tartani, sem szülni, sem meghalni. Az alvásból a biológiai aktus maradt. Intimitás nélkül élünk, a lakás szállás, otthon lenni szentimentalizmus. Kajüt-egzisztenciák, úton vagyunk, de senki sem tudja, hová megy, és nincs utazás, csak közlekedés. Az utcán alszunk, és a kirakatablakon a függönyt valószínűleg csak álszeméremből húzzuk össze.

Frank_Waters I>!

A világ az a hely, ahol a dolog nem az, ahogy van, hanem ahogy hat. A világban az embert nem valódi élete, hanem színészi teljesítménye szerint ítélik meg.

45. oldal, I. kötet, Direkt morál és rossz lelkiismeret

Rituga P>!

Nem azért vagyok itt, hogy bárki fölött ítélett gyakoroljak, hanem, hogy velük közvetlenül együtt éljek. Az ítélett önmagam fölött kell gyakorolnom.

Annamarie P>!

A középkori hazugságrendszer az emberiséget oly mélyen megsebezte, hogy desperát dühében csak egy tökéletesen vallástalan és elszántan életélvező világ felépítésére gondolhatott