Naplók ​I-II. 5 csillagozás

Hamvas Béla: Naplók I-II. Hamvas Béla: Naplók I-II.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hamvas Béla életműsorozat Medio

>!
Medio, Budapest, 2010
696 oldal · ISBN: 9789639240452

Enciklopédia 29

Szereplők népszerűség szerint

Jakob Böhme · Martin Heidegger


Kedvencelte 1

Most olvassa 2

Várólistára tette 6

Kívánságlistára tette 8


Kiemelt értékelések

Salgó_Oszkár>!
Hamvas Béla: Naplók I-II.

Ajánlom, ha
1. Ismered Hamvast és legalább szereted, szerencsés esetben rajongsz érte. Két-három művét olvastad már, és nem jössz zavarba ha igen komoly absztrakciós szinteket váltogat. Bízzunk benne, hogy legalább ő érthette!
2. Ha érdekel, hogyan írta x vagy y művét, ez a kötet az 1947 és 1952 között írt esszék és regények tervezeteit magában rejti.
3. Nem sajnálod az időd sokszor tízoldalas terjedelemben olyan szövegekre, amelyekkel nehezen lehet azonosulni, de olyan mondatokat dob a gépezet, hogy helyenként azt érzed, mintha te lehetnél Amelie Poulain, akinek sikerült visszajuttatnia Dominique Bretodeau gyerekkori varázsdobozát D. B. felnőtt énjének.
                                                                                                

„Minden Isten kezében van -
az istenfélelmet kivéve.”
– Talmud

1942–1946: vallásos írások, mintha az Istenfélelem lenne keletkezésük legfontosabb múzsája. A háború miatt az írásokból úgy érződik, mintha meg-megrezzenne a hit lángja, de el sosem alszik teljesen. Az Istenfélelem megmarad hát, és végigkíséri az írásfolyamot.
                                                                                

1947–1952: Tervek és koncepciók
Legnagyobb hatással rám a Naplóból Hamvas műveinek tervezetei voltak. Nehéz meghatározni ezt a műfajt, mert nem irodalomtörténet. Funkcióját tekintve az, iránya viszont a jövőbe mutat megírása pillanatában, és ettől feszültség, titokzatosság, varázslat árad belőle.

A kezdetek kezdetének fixálása. Mert ahonnan kiindulsz, oda fogsz végül is elérkezni.” (68. oldal)

Következetes volt a fázisok tervezésében Hamvas. A később megszületett írások esetében, előfordult, hogy 2 évvel később visszatért az eredeti jegyzetekhez, és odabiggyesztette a kis pipát. Az írás, mintha egy alkalmazott tudomány lenne nála, mégsem egészen tudományosan, inkább emberien. Például:

Világszínvonal: India, Kína, mesterek, Platón.
Valami, amire a Túlvilágon nem csóválnám a fejemet. Amit a tengerparton hangosan felolvashatok a sirályoknak. Örök könyv. Amit mindig olvasni kell. Ihlet, erő, mélység. – Mindenkinek és senkinek?” (46. oldal: jegyzet a Karneválhoz)

„Az összes erő összegyűjtése. A leszűrés. Szintetizálás.” (66. oldal)

Csoda!


Népszerű idézetek

Annamarie P>!

Mély imák csírája lappang bennem.

I. kötet 19.oldal

aled>!

Aki önmagát nem tartja ítélet alatt, az ítélet alá kerül.

aled>!

…a külső mindig a belső töredékének megnyilatkozása, tehát az objektum mindig a szubjektum fragmentuma. Az ember több, mint a műve. Isten több, mint a világ.

1 hozzászólás
aled>!

Különös dolog ez a meghalás. Olyan, mintha a csontról szednék le az izmokat egyenként, de a test minden sejtjéről nyúznák le a lelket. A halál erőszakos – egyszerre letépik, de így, lassan, percenként, alig fáj…

Kapcsolódó szócikkek: halál · haldoklás
aled>!

…az ember melankóliája (Böhme komplexiója). Az elveszettség. Geworfenheit. [Heidegger: létbe dobottság] Elvetélt ember. Elhagyatottság. Igazság nélkül élni a földön…

Kapcsolódó szócikkek: Jakob Böhme · Martin Heidegger · melankólia
2 hozzászólás
aled>!

(férfi – luciferi gőg; nő – kígyószerű elaljasodás). A nemeknek primer elosztása = + és -. A szekunder eloszlás az emberben történik meg, és már nem tiszta férfi és nő […] (Jung, Freud, Weininger) Pozitív (primer) és negatív (szekunder) androgünitás. […] Az élet, csak centrálisan oldható meg…


Hasonló könyvek címkék alapján

Faludy György – Eric Johnson: Jegyzetek az esőerdőből
Radnóti Miklós: Napló
Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni: Napló
Karinthy Ferenc: Napló I-III.
Andrej Tarkovszkij: Napló
Weöres Sándor: A teljesség felé
Márai Sándor: Napló 1984–1989
Márai Sándor: A teljes napló 1943–1944
Lázár Ervin: Napló
Földényi F. László: Melankólia