Levelek 11 csillagozás

Hamvas Béla: Levelek

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hamvas Béla életműsorozat Medio

Medio, Budapest, 2011

mongúz P>!
Hamvas Béla: Levelek

Sokáig bele sem gondoltam, hogy szabad -e más naplóját, levelezését kiadni és olvasni. Ennek részben az lehetett az oka, hogy nem olvastam ilyen könyveket. De aztán itt a Molyon többen elmélkedtetek erről, így én is kénytelen voltam ezen elgondolkodni. És inkább a nem felé hajlottam.
Mégis, mikor felfedeztem öcsém könyvespolcán ezt a kötetet (hát először is nagyon meglepődtem, hogy ilyeneket olvas; de aztán megnyugtatott, hogy csak ajándékba kapta, de fogalma sincs, hogy eszik -e, vagy isszák!), tudtam, hogy el fogom olvasni. És így is lett. Végig lelkiismeret furdalást éreztem (ami nem biztos, hogy belső indíttatású volt), de a kíváncsiság és a mohó vágy Hamvas gondolatai iránt mindig erősebb volt, és győzött.
Hát ennek a faszinak a levelei is egy-egy tanítás. Hogy szabad volt -e olvasnom, vagy nem, nem tudom, de nagyon kellett. Lelkileg, meg szellemileg.
Örülök, hogy nem hagytam ki, de továbbra is azt gondolom, hogy ez bűnös élvezet

István_Harangi_>!
Hamvas Béla: Levelek

Esszenciális kötet. Benne tisztán Hamvas Béla „lényege”, „szubsztanciája”. Bámulatos levél-kollekció. Letaglózó erejű, ahogy a test elmúlásához közeledve feltárja Hamvas az egyetlen és igazán jelentős tevékenységet: megvalósítani a megszabadulást. A vallomása: elbuktam ebben. De az írással amit lehetett, megtett. Köszönet és hála, amit érzek, hogy olvashattam ezeket fantasztikus írásokat. Jó, hogy megmaradt így kulturális örökségünknek.

chopinhauer>!
Hamvas Béla: Levelek

Megdöbbentő. Talán még a kiadott naplóknál is személyesebb kapcsolatba kerülhetünk benne Hamvassal, azzal a Hamvassal, aki tanulmányaiban annyira kérlelhetetlen, szinte a kinyilatkoztatás bizonyosságával zengő hanggal tudósít az itteni lét romlottságáról és megtisztításának szükségéről, és aki ezekben a levelekben pontosan olyan védtelen és esendő, mint bármely olvasója, mint bárki más.
A szerkesztés miatt szépirodalmi műként is befogadható, így pedig, tudván, hogy a könyv tartalma éppenhogy nem fikció, hanem Hamvas személyes valósága, csak még nagyobb élményt nyújt – nyilván nem csupán esztétikait, hanem olyat, hellyel-közzel ismerve a szerző életművét, amely mélyen, nagyon mélyen megrendít. Olvastam volna még, ki tudja meddig.

aled>!

A te születésed napja, ahogy vissza tudok emlékezni, mindig olyan volt, hogy ahelyett, hogy te kaptál volna valamit, mindig te hoztad nekünk az ajándékot. Nekem is hoztál volna valamit, ha otthon lettem volna, és hogy nem vagyok, kérlek, küldjél valamit. Sokszor voltam válságban már, mikor az életben egyszerre keresztúthoz értem és nem tudtam, most merre kell menni. Akkor megmutattad, most is kérlek, vigasztalj meg valahogy, mert valami bajom van, hogy görbéknek, sárosaknak, köveseknek látom az utaimat, amelyek közt választanom kell…

aled>!

Ha keleti vagy régi könyveimet olvasom, állandóan kettős tudat kísér: az egyik a komikum, a másik a rémület. Komikum, mert mint mondják, az egyiptomi pap szánakozón mosolyogna az értelemnek azon a fokán, amely ma általános. És tényleg hallatlanul mulattató ezeket a bolondokat a Wall Streettől a Kremlig látni – szegények azt hiszik, rendkívül okosak, amikor nem csinálnak egyebet, mint éretlenül viselkednek. Másrészt vérfagyasztó látni a következményeket az emberek sorsán, a gyerekekig, akiket már az első gagyogásnál megmérgeznek. Hihetetlenül alacsonyan mozog életünk, és a magasabb igény csíráit is ki akarják irtani. Hol kezdeném az átalakulást és az átalakítást? Megmondom. Meg kellene tanítani az embert, hogy a boldogtalan ne vesse minden erejét az életbe. Az élet a halállal nem ér véget. Ez csak kis töredék. Hiszen nem is tud elmúlni, még ha akarna se tudna. Tekintse létét egésznek, a túlvilággal együtt egynek. Ne legyen mohó, ne siessen, ne kapkodjon, ne szívjon ki minden pillanatot, ne zsákmányolja ki saját életét…

Kapcsolódó szócikkek: komikum
aled>!

Egy végtelen kedves, jó ember a századparancsnokom. Dehát ő sem tehet a golyó ellen semmit.

aled>!

Bukovinát keresztül-kasul jártuk; teméntelen szenvedés, nélkülözések közepette, egy hétig országút szélén, vizes fűben, lóhullák mellett aludtunk […] Panaszra nincs ok. Háború van, halállal kell számolni, szenvedésekkel és Istennel, aki mindezt megkönnyíti, mindezeken átsegít.

aled>!

Néha komolyan azt hiszem, hogy az apokalipszis előjátéka ez. […] És ez mind ebben a katlanban forr, ami most az idő.

aled>!

Még egyet szeretnék tisztázni. […] Divattal szemben állni annyi, mint kockáztatni a hírt. Ez nagyon nehéz és csak egy módon lehetséges; ha az ember belátja, hogy mi a viszony ma a hír és a hős között. Egészséges világban a hír a hős járuléka, minden hír mögött hős van, s minden hősnek van híre. Beteg világban nem az a baj, hogy a hős elveszti a hírt, hanem hogy a hír elveszti a hőst. Az előbbi csak egyéni sorsokat tör össze, nem oly nagy baj. Az utóbbi egész népeket zavar meg, téveszt meg. A hős elveszett, hír nélkül. Ez a magány. […] De végülis mindig van amit a hős jobban akar, s ez a saját hősiessége. Mégiscsak az istenek között van az ember a legjobb társaságban.

aled>!

Kint hamarabb virrad, mint az órán. Ez különösen nagy nézeteltérést okozott az éjszaka, párbaj is volt, az egyik annyira meghalt, hogy csak arra ébredt fel, mikor a fülébe súgták hogy postát kapott. Ez pedig már az utolsó ébresztési eszköz.

aled>!

…az ilyen találkozás mennyivel több, mint barátság. Hol voltunk együtt? Közösen vadásztunk a neolit erdőkben? Egymás mellett barangoltunk valamilyen pusztán? Együtt hajóztunk a tengeren? Vikingek voltunk? Tatárok? Kelták? Hunok? Görögök? Hol voltunk? Trójánál? Catalanumnál? Háború volt ami összehozott? Asszony? Kaland? És mennyire nem ez a fontos benne, hanem az a mélység, amit ez a halhatatlan élmény idéz. Barátság a klasszikus emberi kapcsolat: a legegyszerűbb és legtisztább. Ez az anamnézis misztikus és kozmikus, az ember ezer éveket ragad meg egyetlen pillanatban.

aled>!

Kezdődik a komoly dolog. Jókedv van mindenféle, az a jókedv, ami nem csak látszik, érzi mindenki; tudja, hogy kell menni – hát legalább jókedvvel megy.

aled>!

…nem háború ez, utálatos számítás, piszkos csalás, hiábavaló áldozása millió embernek. […] Az idegeim sem fogják sokáig bírni. […] bírom, ameddig lehet, s ha magamról volna csak szó, nem is bánnám – az életösztön, még az is letörik itt. A fogam rettentően fáj. Ideges vagyok, fáradt, néha tunyán, gondolat nélkül megyek előre. Azért ne vedd panasznak vagy kétségbeesésnek. Ilyen hangulatban van itt mindenki…