Mici ​néni két élete 19 csillagozás

Hámos György: Mici néni két élete Hámos György: Mici néni két élete

Ez a vidám kisregény – amelynek hőse Hangay Mici valamikori operettprimadonna – egy késői szerelem s egy bérleti szerződés mulatságos történetét mondja el, gyorsan váltakozó, mozgamas képekben, azt az érzést keltve bennünk, mintha egy mozi nézőterén ülnénk. Hangay Mici késői szerelme nem ízetlenül nevettet, hanem éppen azáltal, hogy a történet hőse maga is mulat a vele történteken.
Ami pedig a történet másik ágát, a bérleti szerződést illeti… a lapok hirdetései közt szinte naponta megjelenik a következő ajánlat: „Gyermektelen házaspárnak eltartásért lakást adok.” S a bíróságok is majdnem ilyen sűrűn foglalkoznak ezekkel a tartási ügyekkel. Az alapszituáció valóban kissé hátborzongató: két fél él együtt egy lakásban – s az egyik félnek fontos érdeke, hogy a másik ne éljen soká. Ez a kisregény azt igyekszik bebizonyítani, hogy e félelmes alaphelyzetből happy end is származhat. Csak egy kis humanizmus kell hozzá az együttlakók – s az író részéről.

Eredeti megjelenés éve: 1962

Szépirodalmi, Budapest, 1962
134 oldal · Illusztrálta: Toncz Tibor

meseanyu MP
Hámos György: Mici néni két élete

Ez rettenetesen cuki volt! A filmet nem emlékszem, hogy láttam volna, de hamarosan megnézem, mert jó lesz még időzni ebben a kedves világban. Békebeli humor, aranyos szereplők, izgalmas bonyodalmak, amelyekről azonban tudható, hogy úgyis jóra fordulnak. Az illusztrációk is nagyon helyesek, viccesek.

Hámos György: Mici néni két élete

Álmos szemekkel unottan belelapoztam, aztán úgy elkezdtem nevetni, hogy automatikusan vissza is lapoztam az elejére és már faltam is a szöveget. Mire észbe kaptam, hogy nem is ezt akartam olvasni, már túl voltam vagy húsz oldalon.
Kellemes, gyorsan olvasható könyv, pontosan eltalált mértékű és tökéletesen ülő humorral a nyugdíjas operetténekesnőről, lóról masinára váltott lovagjáról, a fedél nélküli ifjú párról, és, hogy ki ne hagyjuk a főszereplők sorából: a krónikus lakáshiányról. És ha a szomszédok és kollégák nem is tekinthetők főszereplőnek, az ő „jóindulatuk” és vad pletykáik csaknem azzá válnak. Tökéletes olvasmány így a decemberi jégkorszak nyitányán. Nehezen tudnám elképzelni, hogy ezt a történetet ebben a műfajban bárki jobban meg tudná írni,

Hámos György: Mici néni két élete

A könyv címe, a Mici néni két élete tökéletesen illeszkedik a cselekményhez, de akár az is lehetne a címe, hogy Mici néni egy élete, mivel Mici néni ráébred arra, – amire előbb-utóbb mindannyian, – hogy csak egy élete van, és abból kell kihozni a legtöbbet, amit lehet. spoiler
Végtelenül bájos, kedves történet, igazán humorosan tálalva, Mici néni alakja pedig felejthetetlen, mert ha valaki, akkor ő egy igazi nő. :) A könyv felvillantja a kor sajátos lakásviszonyait is, és arról is képet kapunk, hogy az emberi természet soha nem változik, de ezt is olyan finom humorral teszi, ami igazán vidám perceket szerzett, és felejthetetlenné tette a történetet. A könyvet és a filmet is csak ajánlani tudom, igazi könnyed kikapcsolódás mindkettő. :)

Emmi_Lotta IMP
Hámos György: Mici néni két élete

Könyvben és filmben egyaránt kedves, humoros. A filmben Kiss Manyi és Páger Antal felejthetetlenül játssza a már nem fiatal, de a párkapcsolatról és a szerelemről lemondani nem akaró nőt és férfit.

Szépirodalmi, Budapest, 1962
134 oldal · Illusztrálta: Toncz Tibor
Lahara ISP
Hámos György: Mici néni két élete

Én ezen roppant jól szórakoztam, filmben nem láttam sose, csak a bemutatóját.

Lady_L P
Hámos György: Mici néni két élete

Lehet ellenállni egy Mici néninek, aki ropja a mambót?:)

Habók P
Hámos György: Mici néni két élete

Nagyon tetszett. Persze, láttam a filmet, többször is, így aztán látom magam előtt a szereplőket, jeleneteket, és nagyon kevés a különbség. Így aztán a délután nagyon kellemes mosolyok és nevetések között telt. el. spoiler

pillepanna
Hámos György: Mici néni két élete

Édes, aranyos történet, de a film mindvégig pergett a fejemben. A könyv maga is kicsit forgatókönyv szerűen van megírva, de azért élvezhető, rövid kis olvasmány.

Andulka
Hámos György: Mici néni két élete

Könnyed kis vidám törtènet. A szereplők szerethetőek, a vége kiszámítható. A filmet már jó párszor láttam, kíváncsi voltam mennyire tér el a könyv, de szinte minimális a külömbség. Mici néni és a mambó azaz: „Nem csak a húsz éveseké a világ. ” Szerettem, tetszett, ajánlom!

bernadette
Hámos György: Mici néni két élete

Filmszerű, de azért ez mégsem olyan meglepő. Mulatságos, könnyed, bájos félreértésekkel és helyzetkomikummal.

B_Tünde P

Mici néni feláll a pianínó mellől. Gál úr tapsol.
– Csak ne hízelegjen – mondja Mici néni. – Igazán nagyon rosszul ment. Tudja mióta nem ültem én a zongoránál?
– Nem látszik, kézit csókolom, nem látszik. A Paganini sem csinálná különben.
– Az hegedűs volt.
– Azért mondom.

B_Tünde P

Kati felhajtja a pezsgőt, de mellényel ijedtében. A táncolók közt rémet lát. Úgy rémlik neki, Mici néni ropja a mambót. Mintha a tekintetük találkozna egy pillanatra. De azután a jelenés partnerével együtt eltűnik a kavargásban.
Kati elsápadva mered a parkettre.
– Mi történt, szívem? – kérdezi Laci.
Katinak alig jön hang az ajkára.
– A …a Mici néni…..A Mici nénit láttam mambózni.

B_Tünde P

– Tessék már megmondani, mi baja van ennek a szegény öregasszonynak? – faggatja.
Gál nagy kínban van. Csak a lóbetegségeket ismeri, és persze a motorbetegségeket. Ezekből állítja össze gyorsan diagnózisát:
– Lépfenéje van a kuplungjának.

SteelCurtain

Juliska elmerengve sóhajt: – Pedig a Rózsikát nagyon szerette a publikum.
– Szerette, szerette – dohog Mici néni. – Az Ilka temetésén mégis tízszer annyian voltak mint a Rózsién. Még a Wlassich is kiment. És a diri zsakettben… A szegény Rózsikára nem volt senki sem kíváncsi.
– De édesem – állítja meg az áradatot az öltöztetőnő. – Mikor szegény Rózsikát temettük, már sem a Wlassich, sem a diri nem élt, hogy mehettek volna ki.
Micikét azonban ilyen egyszerű érvekkel nem lehet megnyugtatni.
– Mert az Ilkának mindig mázlija volt. – Most ábrándossá válik a hangja. – Egy talpalatnyi hely nem volt a temetőben. Telt ház. – Elcsuklik a hangja. – Én már egy napihírt sem fogok kapni…

B_Tünde P

Folytatná a mondatot, de belefagy a szó. A falon keresztül Mici néni öreg pianínójának hangja szűrődik át, s mellette férfi és női ének.
Ezek a hangok önmagukban is megdöbbentőek, hiszen Mici néni már vagy egy évtizede nem ült a zongorájához, s nem énekelt. De mennyivel riasztóbb jelenség ez egy orvosi látogatás alkalmával.

SteelCurtain

– Ez a Mayer ezredes úr – áll meg egy másik kép előtt Gál úr.
– Igen – sóhajt Micike —, szegény Géza a második férjem volt.
– Kornélnak hívták – mondja Gál úr.
Micike eltűnődik.
– Persze, persze hogy Kornél. Szegénykém elesett a világháborúban.
– Melyikben? Az elsőben vagy a másodikban?
– Mit tudom én – vonja meg vállát Mici néni —, én soha nem politizáltam.

Habók P

— Mi történt, szívem? — kérdezi Laci.
Katinak alig jön hang az ajkára.
— A… a Mici néni… A Mici nénit láttam mambózni.
Laci aggódva fogja meg Kati pulzusát.
— Nincs lázad, szívem… Igyál még egy pohárral… Holnap pedig megmondjuk a Mici néninek a gyereket. Mert a lelkifurdalás láttat veled rémeket.
De Kati nem tudja szemét levenni a táncolókról, úgy suttogja:
— Meg mernék esküdni, hogy őt láttam, csak mintha sokkal fiatalabb lett volna… Mondd, nem hagytuk mi mégis nyitva a gázt?
— És ha nyitva hagytuk volna, akkor most itt táncolna? Egy mambózó kísértet?
— Nem tudom, szívem, borzasztó volt — didereg Kati. — Menjünk haza, Lacikám…

SteelCurtain

A dzsessz szüntelenül szól. S ebben a pillanatban, egy halkabb résznél, felhangzik a falon Mici néni dörömbölése.
– Hát ez mi? – kérdezi az egyik fiú.
– Az öreglány dörömböl a szomszédban – magyarázza Hédi.
– Az az operett-múmia? – kérdezi az egyik műveltebb fiatalember.
– Az, az – nevet Hédike. – Figyeljétek csak, milyen jól csinálja.
Az egyik szemüveges, csőnadrágos álmélkodva csapja össze a kezét.
– Hiszen ez jobb, mint a Bubi a Pipacsban.
Lehalkítják a zenét. Hédi és a fiatalember most már Mici néni dobszólójára szteppel.