Hetvenhét ​vörös bárány 13 csillagozás

Jane Haining emlékének
Halász Margit: Hetvenhét vörös bárány

Ebben ​a mesekönyvben szerepel egy titokzatos hős, akit nem a mesék tettek híressé. Kislányként üldögél mesemondó Roy barlangja előtt, valahol a messzi Skóciában, és hallgatja a skót és magyar tündérmesék világából táplálkozó csodaszép történeteket. Ki tudja? Talán épp az efféle mesék segítették őt abban, hogy felnőttkorában pontosan úgy tegyen, ahogy a mesék hősei: a szív törvényei szerint éljen, a skót egyház misszionáriusaként Magyarországra jöjjön, és egy budapesti leánynevelő intézetben nevelőnő legyen. Amikor kitört a háború, zsidó származású gyerekeket és felnőtteket mentett meg a biztos haláltól. Emiatt kellett mártírként meghalnia egy koncentrációs táborban.
Jane Hainingnek hívják. Neki szólnak ezek a mesék, az ő messziről ránk nevető szeme köti össze Dinky-t Kelekótya Ferkóval, Mihaszna Jankót Füttyös Tommal, Galamblelkű Ilonkát Felföldi Lizikével, a hangát a muskátlival, a mocsaras zsombékot az erdőszéllel, a füstölt tőkehalból készült gőzölgő hallevest a… (tovább)

PRAE.HU, Budapest, 2020
148 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155070877 · Illusztrálta: Bogdán Viktória
PRAE.HU, Budapest, 2020
146 oldal · ISBN: 9786155070952 · Illusztrálta: Bogdán Viktória

Tarja_Kauppinen IP>!

Halász Margit: Hetvenhét vörös bárány Jane Haining emlékének

Az alcím és a fülszöveg alapján picit mást vártam – több Jane Hainingot –, de se baj, átálltam hamar. A kötet zömében a skót és a magyar mondavilágon alapuló műmeséket tartalmaz – a műmesék nem igazán az én világom, ám ettől függetlenül érdemének megfelelően kezelem őket. Márpedig itt néhány igazán tanulságos mese is akad a sok elvarázsolt lény és hasonló között. Nagyobb gyerekeknek szóló kötet, már csak a szövegek terjedelme és komplexitása miatt is, az ismert, népmesei motívumokat kelta elemek gazdagítják, de egy gondolat erejéig felbukkan Jézus Krisztus is. Jane Haining élete és tevékenysége csak a végén kerül előtérbe, és bár a zsidókat a II. világháborúban ért tragédiákat a lehető legtapintatosabban tálalja, nem árt felkészülni arra, hogy a gyerek kérdezősködni fog. Minden este el lehet olvasni egy mesét belőle, akár önállóan is – úgy talán még inkább.
Ja, és majd' elfelejtettem a lényeget: édesanyára – és édesapára is – valóban mindenkinek szüksége van!

meseanyu P>!

Halász Margit: Hetvenhét vörös bárány Jane Haining emlékének

Csodálatos hangulatú mesék ezek a skót és a magyar népmesék, történetek alakjait, fordulatait felhasználva, de roppant szerethető, egyedi hangon megírva. A történetek újra és újra összefonódnak, az egyes mesék főszereplői más mesékben mellékszereplőkként tűnnek fel, a mesebeli táj ráépül a valóságosra, egy Jane Haining emlékéhez méltó világot hozva létre. Kitűnő stílusú, egyedi humorral fűszerezett történetek, nekem nagyon jólesett elmerülni bennük. Az illusztrációk remekül illenek ehhez a derűs, tiszta világhoz. A végén pedig, habár már olvastam róla, Jane Haining életének történetét újra megkönnyeztem.

Lovas_Lajosné_Maráz_Margit P>!

Halász Margit: Hetvenhét vörös bárány Jane Haining emlékének

Remek adaptációs könyv volt, nagyon tetszett.
Sok ismert mesét tartalmazott, amik fantáziadúsan lettek megcsavarintva, de nagyon élvezetekes voltak.
Azt is nagyon szerettem bennük, hogy az előzőleg olvasott mesék egyes szereplőivel találkozhattam a következő mesékben.
A mesék kedvesen tanították az ifjabb generációt, de én is élvezettel olvastam élemedett korom ellenére. Igaz mindig is nagyon szerettem a meséket, igazán sosem nőttem ki belőlük.
A végére még maradt egy komoly tartalommal bíró novella, ami nem mese volt és a barátságról, egy igazán jó ember életéről szólt és méltó emléket állított neki.
Nem is lehetett kedvencet választani a mesék közül, mert mind kedvenc lett.

Halász Margit: Hetvenhét vörös bárány Jane Haining emlékének

Egy számomra nagyon kedves kiadó, a Prae Kiadó gondozásában jelent meg ez a könyv. Már ez is biztosíték volt arra, hogy jó olvasmányt tartok a kezemben. Na meg: úgy hirdették, hogy „kandallómesék Skóciából kicsiknek és nagyoknak” szóval kíváncsian álltam neki az olvasásnak. Kijelenthetem, hogy igaza volt a Kiadónak: ezek a gyönyörű mesék hozzám is szóltak, pedig régen voltam már gyerek. Meleg szívvel ajánlom mindenkinek!

Habók P>!

Hirtelen olyan sötét lett, mint egy szomorú mesében, amelyben a sárkány győz.

Füttyentős Robi és a hódlány

Nagyezsda>!

– Szeretnél újra a rókaherceg felesége lenni? Vagy itt akarod életed végéig súrolni a tepsiket?
– Szeretnék. Semmi másra nem vágyom jobban.
(A rókahercegné)

Nagyezsda>!

De nem akármilyen palota volt ez. Egy fenyőerdő kellős közepén állott, vagy mit is beszélek. Nem állott az, hanem a legmagasabb fán függött, és amikor fújt a szél, enyhén ringatózott. És ez még mind semmi! Ez az erdő minden nap más helyre vándorolt. Mindig oda ment, ahol sütött a nap. (A rókahercegné)

Nagyezsda>!

Negyednap reggel felkerekedett. Szaladt-szaladt apró lábain, és épp elérte a kompot. A kompon egy fehér szőrű kutyába botlott.
– Nem tudod véletlenül, hol találom Jézust? – kérdezte a kicsi pók.
– Először talán elkelne egy szia, vagy egy jó napot kívánok – felelte a kutya. – Nem tudom, ki az a Jézus, de gondolom a jegyszedőre gondolsz. Ott látod, ni, az a kék ruhás alak. Elég fenn hordja az orrát, de ne törődj vele. Az előbb nekem is mondott valami gorombát. Menj oda hozzá bátran.

Na, gondolta a kicsi pók, ezzel az okostojás kutyával sem áll szóba többet. Ráadásul a kék ruhás biztos nem lehet Jézus. Jézus nem hordja fenn az orrát.
(A kis pók, aki elindult megkeresni Jézust)

Nagyezsda>!

– Te Peti, ha tudnád, milyen színes a világ. És milyen kár, te szegény, hogy ebből mit sem látsz.
Peti nagyot sóhajtott, levélkéi megremegtek, és csak ennyit mondott:
– Háát, tegnap két traktor is elment az úton. Az egyik piros volt, a másik sárga.
– És neked elég, ha látsz két sáros traktort? Miért nem próbálod ki például azt, hogy milyen repülni?
– Háát, azt én nem tudom, hogy miért nem próbálom ki. Anyukám sem tud repülni, apukám sem. Én miért tudnék?
(Moha Peti és a pöttyös vadgalamb)

Nagyezsda>!

A repülés öröme valósággal elbódította. Szóhoz sem tudott jutni. Pedig mennyi, de mennyi kérdés zakatolt benne. Meg szerette volna kérdezni, hogy mik azok a fehér pontok, amik a zöld fűbe vannak téve, és olykor megmozdulnak. Csak tán nem kisbárányok? Ki lehet az az öregember, aki bárányfejes bottal a kezében a völgyben vándorol? Aztán: van-e a füstkígyónak méregfoga? Igaz-e, hogy minden hegy egy-egy eltemetett óriást rejt? De nem kérdezett. Tátott szájjal bámult, és arra gondolt, bárcsak soha se érne véget az utazás
(Moha Peti és a pöttyös vadgalamb)

Nagyezsda>!

Megérkezett a leány a királyi palota kapujába. Hatalmas ribillió fogadta. Egy messze földön híres mesemondót vezetett ki éppen a palotából a kapuőrség. Az asszony sikítozott, toporzékolt. Ő a világ legjobb mesemondója, mit képzel ez a király? Mi az, hogy nem tetszik a meséje?
(Furulyás királyfi és a tölgytündér)

Nagyezsda>!

Amikor kikötött a hajó, egy beszélő papagájt adtak neki fizetségül. Jankó rögtön a zubbonyára varrta a papagájt. Hazaér a faluba. Kérdezik az emberek, mit szolgált. Mutatja, hogy mit. Szegény papagáj akkor már félholtan hörgött és átkozódott. A két lába fel volt erősítve Ferkó zubbonyára. A feje meg csak úgy lógott lefelé, mint a kopasztott tyúké.
(Kelekótya Ferkó)

Nagyezsda>!

– Menj, fel a padlásra, fiam! Hozzál le a füstről lazacot!
El is indul az ifjú vőlegény. De nem a padlásra megy, hanem a disznóólba. Kivesz a koca alól egy malacot, mert a lazac helyett malacot értett. Vitte fel a kismalacot a padlásra. Beletette a füstbe. Rí a malac, visít. Az egész násznép felrohan utána a padlásra.
– Mit csinálsz, te féleszű? – kérdezi a násznagy.
– Hát mit csinálnék, násznagy uram? Füstölöm a malacot. Már csak nem mondok ellent édesapámnak. Még akkor sem, ha vőlegény vagyok. (Kelekótya Ferkó)

Nagyezsda>!

– Hát itt van a kutya elásva, te bolond – szól ki az ablakon az asszony. Erre Ferkó vesz egy ásót és elkezdi lélekszakadva ásni a kertet. De nemcsak a saját kertjüket ásta, hanem a szomszéd kertjét is.
– Nem találom a kutyát, édes feleségem. Hol van elásva? Az előbb még itt ugatott.
(Kelekótya Ferkó)

Kapcsolódó szócikkek: kutya