A ​pipás asszony fia 3 csillagozás

Halász Margit: A pipás asszony fia

„Minden nyáron meglátogatom gyermekkorom színhelyét, a Ligetet. Évről évre formálódik a táj, omladoznak a házak, vadszőlő futja be a falakat, ösvényeket foglal vissza a természet. Ahogy sétálunk a kimélyített, sárgahomokos úton, a kimosott fagyökerek közül régi történeteket fúj elénk a szél. Ezeket a homokból előkotort, forgószélben megtáncoltatott, makacs történeteket és a hozzájuk szegődött, szelídebb újakat öleli egybe ez a kötet. – Némely novellának utóélete is van már: pályadíjas vagy játékfilm készült belőle, antológiában szerepelt vagy nemzeti ünnepen láthatta-hallhatta az egész ország. A többivel most találkozik először az olvasó.” Halász Margit

Kortárs, Budapest, 2021

Halász Margit: A pipás asszony fia

Pocsaji Alexandrosz gyermekkora sem volt fenékig tejfel. Édesapját egy sajnálatos kocsmai verekedésben veszítette el. Pocsaji Emilnek is csak annyi bűne volt, mint akármelyikünknek, illetve még annyi, hogy rosszkor könyökölt rossz helyen. Úgy volt, hogy életben marad, derekasan küzdött, de csak utólag derült ki, hogy mindez a hiábavaló fáradozások körébe tartozik majd, és éppúgy elenyészik, mint a pocsolyába dobott kavics után a hullám.” – Halász Margit néhány mondattal egy élet történetét tárja az olvasója elé.
"Homokból előkotort történetek” – írja a szerző a fülszövegben, és ennél pontosabbat, érzékletesebbet aligha lehetne mondani ezekről a novellákról. A „hiba éltek”, a „hiába szépek”, az észrevétlenek, a feleslegesek, a jelentéktelenek, a megszomorítottak hétköznapi tragédiáit énekelgeti el nekünk Halász Margit. Megnevettet, megdöbbent és meghat. A gyermeki nézőpontból és az élet végére érkezettek szemszögéből sok mindent megmutat a hiábavaló (pontosabban sokszor annak látszó), mégis kihagyhatatlan létezésből.
Olvasás közben érdemes rápillantgatni Bódi Katalin szépséges illusztrációira is. link

David_Lakner>!
Halász Margit: A pipás asszony fia

A címbeli elbeszélésben, ahogy más Halász Margit-novellákban is, talán a humor ragad magával leginkább. Nagyon okosan, gazdaságosan vannak felépítve ezek az írások, a szövegszerkesztés maga is hozzájárul az ironikus olvasathoz. Halász Margit nagyon ért az abszurd és a rögvalóság egybecsúsztatásához. A legmaradandóbbak talán azok, amelyek a
Veronika és a varázslóhoz hasonlók.

Kalmár_Melinda P>!

Legyél óvatos, fiam, kiabált ki az autóból, óvatos és büszke, mint a szarvasok.

177. oldal - A sánta szarvas

Kalmár_Melinda P>!

A házikó olyan magányosan állt az erdő alján, mint egy kisemmizett, hajlott hátú vénember.

22. oldal - A pipás asszony fia

Kalmár_Melinda P>!

Gulyásné Verát, a női üzem vezetőjét csupa nagy dolgokkal áldotta meg Isten: nagy mellekkel, széles csípővel, dús szőkésvörös hajjal és akkora nagy tuskó férjjel, akiről azt mondta egy suhanc a kocsmában, hogy vígan kitelne belőle egy ebédlőgarnitúra. Meg egy kisszék, tette hozzá halkan a kocsmáros. Vera húsz évig volt otthon GYES-en.

39. oldal - Veronika és a varázsló

Kalmár_Melinda P>!

Tehát a föld valamennyi élőlénye ismeri a félelmet, csak van, aki nem mutatja, mint például a virágok.

61. oldal - Én és a Marlboro Man

Kalmár_Melinda P>!

Én olyan, de olyan ártatlanul cseppentem ebbe az egészbe, mint a légy a frissen fejt tejbe.

Kalmár_Melinda P>!

Nagyanyám mint egy sötét tollú ragadozómadár, minden vasárnap kiragadott egyet az unokái közül. Öltözz, jössz velem a tiszteletre, parancsolta, nincs apelláta.

34. oldal - Lali

Kalmár_Melinda P>!

Buksi a méhecske után néz, és életében először arra gondol, hogy jó lenne elrepülni véle. Messzi. A kerten kívülre. A hegyek oldalát takaró sűrű erdők felé, ahol szeptember végén felbőgnek a szarvasok. Mély, zengő hangon bőgnek, mintha valami bajuk lenne.

125. oldal - Kullancs

Kalmár_Melinda P>!

Hosszú kapcsolat az övék, tizenöt év még házasságból sem kutya. Belefér abba minden: ugatás, morgás, vonyítás, dörgölőzés, vinnyogás, csaholás, horkolás. Hogy csak a legfontosabbakat említsük. Buksi is átélte mindezeket, tudna mesélni, de nem mesél. Nincs kedve hozzá. Inkább nyugszik. És örül. Felhúzza a bal szemöldökét, körbe-körbe szaladgál, ugat, puszit oszt. Ugrálva örül, hogy Julikát hazaengedték a kórházból.

124. oldal - Kullancs

Kalmár_Melinda P>!

Az igazat megvallva, nekem ez a Vándor-vers nem tartozott a kedvenceim közé. Szomorú volt túlságosan, mert meghal benne az a gyerek, a juhász kisgyereke, más szóval a babája. Szívesebben mondtam volna el a befordultamot, vagy az anyámtyúkját vagy a mitnekemet […] Mégiscsak jó kis vers ez, nyugtattam magam este az ágyban, csak ne halna meg benne az a kisbaba, akkor a végén az a szegény csacsi sem kapna ki.

11. oldal - Egy költő szelleme

Kalmár_Melinda P>!

Az is egy életre bevésődött, hogy a tanítási nap végén, nem egy szimpla viszontlátással kellett elköszönnünk. Egy mondókát talált ki, ezt kellett skandálnunk: Jó tanulással építjük hazánkat, dolgozni csak pontosan szépen, ahogy a csillag megy az égen úgy érdemes, viszontlátásra.

17. oldal - A pipás asszony fia