Karinthy ​Frigyes 2 csillagozás

Alkotásai és vallomásai tükrében
Halász László: Karinthy Frigyes

Az ​egész város beszéli… ezzel a címmel jelentette meg egyik írását. Az egész város, az egész ország beszél róla, az egész – vagy majdnem az egész – város és ország ismerni vélte, ismerni véli, szerette és szereti… Ellentétben annyi más „nagy emberrel”, Karinthy kerülte, félte a magányt, csak többedmagával érezte jól magát.
Mindenki rokona, ismerőse,
Mindenkinek utódja, őse – írta egyik versében.
S ha ez igaz volt életében, még igazabb ma: halála után. Történetek és legendák keringenek életéről és csúfondáros szelleméről, meghökkentő tréfáit és hangsúlyait idézik, felnőttek és gyerekek olykor előbb ismerkednek meg egy-egy irodalmi paródiájával, mint magának az írónak műveivel, akit a karikatúra megformál… Megírt helyzeteiből alapszituációk váltak, ugyanarra gondolunk, ha azt mondjuk például: röhög az osztály.
Ő volt a legnagyobb humoristánk, de még semmit sem mondtunk el azzal, hogy zseniális humorista volt.
Megrendítő verseket is írt, de nem szoktuk… (tovább)

Róla szól: Karinthy Frigyes

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arcok és vallomások Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1972
268 oldal

danaida>!

[…] azt álmodtam, hogy két macska voltam, és játszottam egymással.

189. oldal - Ötórai záróra (részlet)

danaida>!

Az embermadár megszületett, de az embermadár szomorú ott a magasban, mert le kell szállani a földre, ahol a marakodás folyik, gondok nehezülnek, csatak és sár párolog.

169. oldal - Hátrálva a világ körül (részlet)

danaida>!

Drótokat látok, doktor úr, körülbelül egy éve, drótokat a levegőben, amit azelőtt üresnek láttam. Drótokat egyre sűrűbben, egyre biztosabban, abban a pillanatban, mikor elevennek hitt embertársam megmozdul, vagy megszólal mellettem. Elég szép számú, de korántsem túl sok drótok rendszere lóg alá, egyik a kezét emeli, másik a lábát, harmadik a nyelvét, negyedik a feje búbján tűnik el, úgy látszik, belülről mozgatja agyvelejét. S mivel látom a drótokat, azt is észreveszem már, hogy egy másodperccel előbb mozdul meg, mint a beléjekapcsolt testrész – egy állandó kellemetlen és mindent elrontó komikumféle idegesít és zavar, beszélgetés, érintkezés közben – előre tudom, hogy testének és értelmének melyik része fog megmozdulni a következő pillanatban.

167. oldal - Zsinórpadlás (részlet)