Nem ​születtem varázslónak 23 csillagozás

Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

„Igaz történetek az igazi Halász Juditról, aki egy tündér. Én ismerem őt személyesen. Tényleg ilyen. Lehet, hogy a Mikulás is létezik?” Bródy János

„Néha nem árt megállni, és végiggondolni, honnan hová jutottunk el. Mit valósítottunk meg a vágyainkból, terveinkből és mit nem. Én ezt eddig elmulasztottam. Most megpróbálom pótolni. Még sok olyan feladatom van, ami nagyon is érdekel, a világ és önmagam iránti kíváncsiságom nem csökken. Jó, hogy így van, mert az érdeklődés elmúltával megállíthatatlanul beköszönt az öregkor. És ha kimaradt valami? Hát talán majd egyszer…" Halász Judit

csakegyluca>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Amikor megtudtam hogy van Halász Judit életéből könyv, azonnal meg szerettem volna szerezni. Kiskorom nagy kedvence és mindenki kedvelt színésznője. Az életem bármely korában előfordult. De még a szüleim és a húgom életében is. Nagyon kedves emlékeket őrzök róla. Fel is van véve vidóra, ahogy a kishúgom még pelenkás korban hogyan énekeli a Csiribirit. De a minden születésnapon megszólaló ikonikus dal is megmutatja, hogy mekkora egy nagy alak a magyar színészvilágban. Az Ismeretlen ismerős is szerepet játszott már régebben nálam, és most kicsit nagyobban próbálom bepótolni az olyan filmeit, mint pl.: a Lila akác, ami elvileg az álomszerepe volt. Tehát munkássága minden korban megtalálja az embert, és önfeledten élvezi Juditból áradó kedvességet.
Nagy nehezen, de megszereztük, és karácsonykor meg is kaptam. Iszonyatosan örültem neki. Nemrég jött elő nekem az életrajzok iránti szeretetem és ez a mai napig nem hagyott alább. Már jó ideje nem olvastam életrajzot, és hónapokig győzködtem magam, hogy olvassak már el egyet, de nem nagyon sikerült. Egy életrajz nem olyan könnyed hangvételű mint egy romantikus. Ki lehet kapcsolódni rajta ugyanúgy, de vontatottab, beszéljünk itt bármilyen híres és szeretett emberről. Az iskola miatt se tudtam annyira ellazulni, hogy megengedhettem volna magamnak egy ilyet. De pont jó időben jött, ugyanis a Fenntarthatósági témahét miatt a tanárok kicsit lazábbra vették a gyeplőt a tapasztalatok szerint, így azonnal kezembe is vettem.
Nagyon jókat olvastam róla, hogy a regény ugyanolyan aranyos, mint maga Halász Judit. És tényleg! Tele volt verssel, mondókával, zenével és képpel. Mondjuk voltak a képeknél olyan tördelések, amik nem annyira tetszettek, de azért ezek az apró hibák megengedhetőek. Amit még nagyon kedveltem, hogy a képek színesek voltak. A Koltai Róbert könyvben fekete fehér volt mindnen, és idegesített is egy kicsit, hiszen nem annyira figyelem felkeltőek, és este olvasom, lehet hogy nem is látom. Így viszont remekül voltak megoldva.
Gyönyörű emlékeket vett elő nekünk a színésznő. Beleshettünk a kulisszák mögé. Ez a könyv felért egy beszélgetéssel vele. Nem vagyok sírós, de ennyit még soha nem pityeregtem egy életrajznál. Vagy ha nem is folyt a könnyem, a szívem mindig elszorult. Szép, vidám, vagy épp szomorú dolog történt, én mindig sírtam. Úgy tálalták ezeket a részeket, hogy még a legkeményebb szívű ember is elérzékenyül.
A könyv nem csak azt hirdette, hogy ha nagyon arakod akkor mindent elérhetsz, hanem azt is, hogy bármennyi éves vagy, nyugodtan lehetsz gyerek. Ha akarsz, akkor 35 évesen is nézheted a Süsüt, hallgathatod Halász Jutkát, játszhatsz babával. A lényeg, hogy élvezd és élj meg minden pillanatot.
Olyan híres neveket hozott fel a regény, akikről nem is tudtam hogy játszottak egyes darabokban. Az említett filmek pedig felkeltették az érdeklődésemet. Szívem szerint újra elő venném a Halász Judit lemezeket, és azt hiszem ezt meg is fogom tenni. Néha jó a nosztalgia.
A színésznőnek nagyon fordulatos élete volt. Lovagolt, teniszezett, a pályafutásának kezdetét is megismerhetjük.
A kisebb fejezet címek nagyon aranyosak voltak. Egy két helyen, ezeknél a pár szónál is elolvadtam, olyan szépen voltak megfogalmazva. Lehettek ezek mondókák, részletek a műveiből. „Adok neked valamit, de okvetlen hazavidd”
Összeségében cuki, tanulságos, érdekes, szomorú, vidám, kedves, szép. Mi győzött meg arról, hogy 5 csillagot adjak rá? Az utolsó idézet. Egy idézet és azonnal elsírtam magam. Meg akartam ölelni a világot, Halász Jutkát, a könyvet és mindenkit. Csak ajánlani tudom!
További: https://csakegyluca.blogspot.com/2021/04/orosz-ildiko-h…

Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Olyan, mint a színésznő: elegáns, finoman távolságtartó. Aki kicsit is ismeri a pályáját semmi újat nem olvashat. Időrendben követi a mikor mit játszottam, forgattam vonalat, kevéske magán és egyéb háttérrel megszórva. Visszafogottan, őszintén mesél kollégákról, betegségeiről. Nem celebkönyv.

bonnie9 P>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Mint annyian a korosztályomból (meg sokan előtte és még többen utána), én is – többek közt – Halász Judit dalain nőttem fel. Ezeken keresztül „ismertem”, de valójában nem tudtam róla semmmit. Nem követtem nyomon sem a színészi, sem a zenei pályafutását. Aztán két hete véletlenül a helyi kábel TV csatornán belefutottam egy interjúba, ahol az életéről mesélt, majd pár napra rá ez a kötet köszönt rám a könyvtár polcáról. Hazajött velem.
Számomra, aki tényleg ismeretlen ismerősként kezdtem róla/tőle olvasni, élményt jelentett a könyv. Mindenről szó esik egészen onnan, amikor ő még kislány volt addig, hogy hívják a nagymamát (amúgy pont nem, mert az unokáknak is csak Jutka). Színházi, filmes, tévéjátékos, koncertes, albumos kulisszatitkok és persze rengeteg dal: olvasmányos, érdekes, mesélős stílusban. A hármas ismétlődés elvét igazolva a könyv utolsó oldalait lapozgatván tv-n random kapcsolgatása közben mibe botlom: Váljunk el! – tévéjáték Halász Judittal és Darvas Ivánnal. :)

Pudlimoly78>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

De, annak született. Meg sem kísérlem elmondani, mit jelent nekem Halász Judit… Mert mindent. Az egész gyerekkoromat, az utat, ami aztán elvezetett Koncz Zsuzsához és Bródy Jánoshoz. Az alapvető értékrendemet. Amióta az eszemet tudom, éneklem a Micimackót, a Helikoffert, a Sehallselát Dömötört – és némelyik még csak most kezd értelmet nyerni. Olvasás közben annyi emlék tért vissza, és rácsodálkoztam, hogy „jé, ennek máig kívülről tudom a szövegét”… Hálás köszönet mindezekért Halászjutkának – meg azért is, hogy megismertette velem a magyar irodalom leggyönyörűbb négy sorát, amit Micimackónak és barátainak hála nemcsak értek, de érzek is, már a kezdetektől:

„Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek.”

Ez a gondolat hatja át az egész könyvet, ahogy Halász Judit teljes életművét is.

Pasxalitsa>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Ez a könyv pont olyan, mint a művésznő: kedves, érdekes, megható és néha vicces is. Olyan „halászjutkás” ❤

csucsorka IP>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Nekem Halász Judit énekesnő, gyermekdalok énekesnője. Ez a könyv a színésznő karrierjét járja körbe – meghozva a kedvet rengeteg jó kis magyar filmhez.
Azonban Halász Judithoz mint emberhez nem kerültem közelebb, pedig szerettem volna.
A kiadvány egyébként minőségében csodálatos, stílusában olvasmányos. Jó élmény volt.

Kisgubanc>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Nagyon jót tett a lelkemnek ez a memoár. Én is ahhoz a generációhoz tartozom, akik Halász Judit dalain nőttek fel, akik még bakelit lemezt és könyvet kaptak ünnepekkor. Mindig valamiféle személyes kötődést éreztem, mintha lenne valahol egy távoli nagynénim, aki nekem üzen a dalain keresztül. Gyerekként sosem jártam koncertjén, nem is hiszem, hogy járt valaha abban a poros, alföldi kis városban, ahol felnőttem. Később már kamaszként, amikor rácsodálkoztam a magyar irodalom gyöngyszemeire, ismét felfedeztem magamnak Halász Juditot és a megzenésített verseket. Budapestre költözve, anyukaként első dolgom volt elvinni a gyerekeimet egy koncertjére. Elsírtam magam, amikor megjelent a színpadon.
Ez a könyv pedig olyan volt, mint egy jó kis beszélgetés, aminek során beavatott a szakmai titkaiba, de közben nagyon sokat mesélt a színházról, a korról, melyben a karrierje elindult, kollégákról akik hatottak rá, és kedvenc dalaim születéséről. Nagy élmény volt olvasni!

adri156>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Kedves, elegáns, rokonszenves könyv-pont, mint Halász Judit. Nagyon kiegyensúlyozott a könyv hangulata, mert nemcsak a jó dolgokról, sikeres előadásokról ír, hanem megemlíti a kevésbé sikerült, negatív dolgokat is. Az egyik neki írt levelem benne van a könyvben, ennek külön örültem. Aki szereti a dalait, az egyéniségét, annak ez a könyv tetszeni fog.

NyZita>!
Halász Judit – Orosz Ildikó: Nem születtem varázslónak

Sablonos vagy sem, a „Karácsonyi Csiribiri” Halász Judit koncertről hazajőve kezdtem olvasni. (Nyolcvanegy évesen énekelte és táncolta végig a több, mint egy órát – nekem szerintem max 5 percig menne. Az is hamisan és két ballábbal) Mert Halász Juditot nagyon szeretem, az életrajz-önéletrajz műfajt viszont annál kevésbé. Így aztán aggódtam is, nem kicsit, mennyire fog tetszeni. Legnagyobb örömömre azt tapasztaltam, hogy éppen az nem volt meg benne, amit ezekben a memoárszerű írásokban nem bírok elviselni – mikor már azt érzi az ember, hogy gyakorlatilag ott szuszog a főhős fülébe, miközben az a fogát mossa, vagy éppen pszichiáternek érzi magát, míg a delikvens a kanapén hever és ontja magából a lelke legmélyéről feltörő dolgokat. Nem. Ez a könyv nem ilyen. Személyes de semmiképp sem túl személyes epizódok és emlékek, kollégák, barátok, gyerekek a koncertekről és sok-sok jól ismert dal, dalszöveg, a keletkezésük és az előadásuk körülményei. Akárcsak az előadáson, olvasás közben is elmorzsoltam egy-egy könnycseppet. Kedves és szép emlékeket idéző könyv. A borító belső illusztrációját a tarka-barka gyerek ceruzarajzokkal meg percekig dörzsölgettem, hogy ez most valóban nyomtatás-e vagy egy korábbi tulajdonos keze munkája :D

„Remélem, nem felejtesz sokáig el, ha egyszer elmegyek”
Egészen biztosan nem.

Gólyanéni>!

Ma is azt tartom, hogy az egyik legnagyobb boldogság, ha az ember képes leküzdeni egy igazán komoly félelmet.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · félelem · küzdés
Terezia_Gondon>!

Alapvető fontosságúnak tartom, hogy megpróbáljunk önmagunkhoz képest előrébb jutni, fejlődni, és soha ne adjuk fel az álmainkat.

208. oldal, Park Könyvkiadó, 2015.

robinson P>!

Latinovits Zoltánnal a színpadon kívül tartottam a három lépés távolságot, mert kiszámíthatatlan, hullámzó kedélyű embernek ismertem. A színpadon viszont elképesztő, utolérhetetlen partner volt.

Kapcsolódó szócikkek: Latinovits Zoltán
robinson P>!

Akkor még nem olvastam semmit Tóth Krisztától, de amikor Cipő feljött hozzám néhány dallal, amit A londoni mackók kötet verseiből írt, majd elájultam, hogy igen, erről van szó, éppen ilyen dalokat szeretnék.
Így került lemezre a Marci öltözik és az Altató. Cipő rendszeresen írt nekem dalokat Tóth Kriszta verseiből – aki, mint kiderült Cipő gimnazista kori szerelme volt.

robinson P>!

Az egész ország azt hitte, a saját fiamat fektetem le. De ő akkor még csak másfél éves volt, a filmben pedig egy 6-7 éves kisgyereknek mesélek. Egy időben, amíg a fiam kicsi volt, javítgattam ezt a félreértést, de most már ő is felnőtt, igazából mindegy.
A négy széria alatt egyébként 3-4 kisgyereket „elfogyasztottunk”.

Gólyanéni>!

Nem volt baj, hogy korán kerültek kezembe a klasszikusok, bár később rájöttem, hogy a gyermekként olvasott remekművekről az ember később hajlamos azt hinni, hogy, ó, én ezt már olvastam. Pedig dehogy! Felnőtt fejjel ismét elő kell venni őket, sőt különböző életkorokban, többször újraolvasni.

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
robinson P>!

Megváltozott körülöttünk a világ. Jóllehet minden későbbi igazgató hangsúlyozta, hogy követője és tanítványa Várkonyinak, mi úgy éreztük, hogy a rá jellemző szellemiség egy része vele együtt elszállt a színházból.

Terezia_Gondon>!

Az egész életet úgy jó játszani, ha komolyan vesszük. Elviccelni nem érdemes.

229. oldal, Park Kiadó, 2015.