1956 ​Pest megyében II. 0 csillagozás

Halász Csilla – Schramek László Péter – Tóth Judit: 1956 Pest megyében II.

Az ​’56-os magyar forradalom részletesebb elemzése mindössze másfél évtizede kezdődhetett el Magyarországon. 1989-től láthattak napvilágot azok a munkák, amelyek már nem csak a korábbi hivatalos álláspontot, hanem az attól eltérőket is tartalmazták. Korábban is születtek ilyen könyvek külföldön, elsősorban emigráns magyaroktól, s a legnagyobb titokban be is csempészték némelyiket az országba, ezek azonban csak egy szűk szakmai réteghez – főleg történészekhez-jutottak el.
Hatásuk – bár nem volt jelentéktelen – mégis korlátozott volt, és nem tudtak megfelelő ellensúlyt képezni a hatalom 1956-ról terjesztett állásfoglalásával. Ez a hatalom a legnagyobb szigorral igyekezett a nagyközönség elöl minden fontos információt elzárni, nehogy a valóság ismerete zavart okozzon az egyszerű emberek körében. Az is igaz azonban, hogy a téma iránt érdeklődők, ha nehezen is, de hozzájuthattak olyan adatokhoz, amelyekből a valóság megismerhető volt. A forradalom után külföldre menekült írók,… (tovább)

Pest Megyei Levéltár, Budapest, 2006

Csoma Mózes: Koreaiak Magyarországon az 1950-es években
Kósa Csaba: Tizenhárom perc
Csoma Mózes: Korea és Magyarország 1956-ban
Németh Csaba: 1956
Botta András (szerk.): 1956 – Kezében szabadság
Pallavicini-Andrássy Borbála: Pallavicini-Andrássy Borbála kitelepítési és 1956-os naplója
Rainer M. János: Az 1956-os magyar forradalom
Eörsi László – Feitl István – Ripp Zoltán – Standeisky Éva: Kérdések és válaszok 1956-ról
Ungváry Krisztián: A Mindszenty-mítosz
Göncz Árpád: Életem