Egy ​ágyban az ellenséggel 30 csillagozás

Coco Chanel titkos háborúja
Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel

„A ​huszadik századi Franciaországból három név fog fennmaradni: De Gaulle-é, Picassóé és Chanelé.” -André Malraux

Coco Chanel kivételes jelenség volt, a divat nagyasszonya. Megszabadította a nőket a fullasztó fűzőktől, a cicomás ruháktól és kalapoktól, neki köszönhetjük többek között a „kis fekete ruhát”, a bizsukat és a világ legkelendőbb illatszerét, a Chanel No. 5-öt. Elévülhetetlen érdemeket szerzett, amelyeket senki sem vitat el tőle, van azonban egy olyan időszaka az életének, amelyről fél évszázadon keresztül csak legendák keringtek. De egyszer minden titok kipattan: Hal Vaughan feltárja, hogyan kollaborált Coco Chanel Hitler magas rangú hivatalnokaival a megszállt Párizsban 1940 és 1944 között. Részletesen kiteregeti a több évtizeden át tartó viszonyt, melyet a „Spatz”, azaz Veréb fedőnevű Hans Günther von Dincklagéval folytatott – ez az úr az eddigi Chanel-életrajzokban mint angolul kiválóan tudó teniszjátékos, amolyan elit zsúrfiú, a haza szolgálatára… (tovább)

Eredeti cím: Sleeping with the Enemy – Coco Chanel’s Secret War

Európa, Budapest, 2013
300 oldal · ISBN: 9789630794800 · Fordította: Rácz Judit

Gyöngyi0309 P>!

Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel Coco Chanel titkos háborúja

Számomra túl rövid volt a könyv, lényeges eseményeken átrohant, így nehezen érthetővé vált. Nagyon sok név, helyszín, rengeteg adat kapott helyet benne, de lehetett volna részletesebb is.
Nem volt meglepetés, tudtam, miről fogok olvasni, de azért tudtak sokkolni benne egyes részek. Ez a könyv is bebizonyította, hogy milyen mocskos út áll a nagy sikerű emberek mögött, a nagy „birodalmak” kiépítéséhez milyen undorító út vezet…spoiler
Az én érzéseimben a hazaárulás legalább akkora bűn, mint a gyilkosság, és ez a hölgyike szó nélkül megtette. Hányingerrel küszködve olvastam a tárgyalásának részleteit..ez a nő számomra csak elrettentő, a maga kultúrsznobságával együtt.
Mindennek ellenére örülök, hogy a divatikonsága mellett más aspektusból vizsgálva olvastam az életéről, mindig tanul az ember…

negoti>!

Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel Coco Chanel titkos háborúja

Ez egy jó könyv lett volna, ha az író el tudta volna dönteni, hogy tulajdonképpen miről is akar írni. Chanelről, mint divattervezőről és/vagy nagyvilági nőről vagy arról a Chanelről aki kollaborált a nácikkal. Az alcím is sugallja, hogy ez nem egy életrajzi regény, aki ezért venné kezébe a könyvet, az ne tegye. Én a 2. világháborús szál miatt tartottam érdekesnek, de ez a része sem akart összejönni. Vaughan valahogy nem tudta rendszerbe tenni az eseményeket, mert sokszor össze-vissza ugrált köztük, néha oda nem illő mondatokat szúrt be összecsapott külsőt eredményezve a könyvnek. Kár érte, sokkal jobbat is ki lehetett volna hozni belőle, elég ha csak a 2. vh-s korszakot és Chanel személyét vesszük alapul.

Lila_Virág>!

Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel Coco Chanel titkos háborúja

Egész jó kis könyv, de szerintem (főleg az elején) nagyon hajazott egy életrajzi könyvre, persze tudom, e nélkül nem lehetett volna megírni, mégis, nekem kicsit száraz volt.

Elithia>!

Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel Coco Chanel titkos háborúja

Nagyon a kollaboraciora van kihegyezve, ilyen formaban ez engem nem erdekel.

Ritcyke>!

Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel Coco Chanel titkos háborúja

Nem olvastam még önéletrajzi könyvet. Számomra pozitiv élményekkel zárult viszont voltak benne negatív hatások. Ettől függetlenül még sok érdekes dolgot megtudtam mind Chanelről mind a háborúról.

Brigii_Posa>!

Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel Coco Chanel titkos háborúja

Nem tudtam, mire számítsak, de nem csalódtam. Legalábbis az elején.
Érdekes volt, jó volt, de aztán olyan sok (számomra) fölösleges információ volt benne, hogy kezdtem unni, aztán olyan mérges lettem, hogy a könyv felénél eszembe jutott, hogy én ezt nem akarom tovább olvasni. Undorodtam. Talán nem kellene Chanelt egy könyv alapján megítélni, de annyira felidegesített es undorított a nő, hogy nem hiszem, hogy bármit olvasni fogok róla a jövőben. Eszes nő volt, tudta, mit tegyen a férfiakkal és a tehetségével, hogy megkapja, amit akart, de mint ember…undorodom. És az én nézetemben akárki akármiben ilyen nagyot alkot, mint Chanel, de ennyire különbözik a nézetünk, a hitünk azt nem tudom piedesztálra emelni.
Azért vonok le csillagot, mert mire a lényeghez ért a könyv már unott voltam és dühös.

gabriella014>!

Hal Vaughan: Egy ágyban az ellenséggel Coco Chanel titkos háborúja

Érdekes adalék a Coco Chanel életrajzhoz- a szerző titkosszolgálati és levéltári anyagok alapos kutatása után bizonyítja, hogy Chanel a II. világháború alatt aktívan és önszántából kollaborált a náci megszállókkal Franciaországban.
A könyv stílusát tekintve néhol túl aprólékos, néhány helyen önismétlésbe bocsátkozik a szerző (aki maga is CIA ügynök volt anno) de összességében érdemes elolvasni történelem kedvelőknek.

Ritcyke>!

Szerettem őt, vagy legalább is azt hittem, hogy szerettem, ami végül is ugyanaz