Cseppek ​és csillagok 4 csillagozás

Egy roma lány őszinte vallomása
Hajnal Mária: Cseppek és csillagok

„Nem ​gondolnám, hogy író lennék. Csak egy nő, aki rendszerbe szedte az élményeit, és mérleget készített” – vallja Hajnal Mária, e kötet szerzője.

A sorait olvasván mégis úgy érezzük, helyettünk ír, gondolatai a mi töprengéseinknek adnak új irányt. Megtanít minket arra is, hogy nem maga a cél a fontos, hiszen annak csak az addig megtett út ad értelmet, amelyen „cseppek” és „csillagok”, bánatok és örömök, sikerek és kudarcok között kell egyensúlyoznunk.

Írásának egyéni ízt kölcsönöz roma identitásélménye, amelynek köszönhetően tanulságos módon oszlatja el a sorstársaival kapcsolatosan rögzült homályt: „Nagyon komoly zavar van az emberek fejében rólunk. […]Mindig mindenkinek van egy osztálytársa, egy szomszédja, egy barátja, egy munkatársa…, aki roma volt, s ők bőszen hangoztatják, hogy a fehérek között is vannak szemét emberek, az ő ismerősük viszont szorgalmas volt, és tiszta. Elképzelésük nincs, mennyire sablonosak és bántók és szánalmasak ezek a… (tovább)

Álomgyár, Budapest, 2013
Álomgyár, Budapest, 2013

Nagyon fura kis könyv.
A cseppek, csillagok: Mária élete. Pesszimista. Komoly, máskor sablonos. Spirituális. Túl spirituális. Nem lennénk jóban, ha ismernénk egymást.
A stílusa tetszik, a könyvecske felépítése is.
A kártyában, álmokban való hit azonban nagyon távol áll tőlem, érthetetlen az ő gondolkodása számomra.

Hajnal Mária: Cseppek és csillagok Egy roma lány őszinte vallomása

Felfigyeltem erre a könyvre, mert megtetszett a címe. Elolvastam ezt a könyvet, és még hetekkel utána is gyakran eszembe jut. Valami olyasmi ez, ami a leghétköznapibb és legkülönlegesebb dolog egyszerre. Ilyet már mindenki érzett – mint langyos tejeskávét kortyolgatni és nézni a reggeli, tavaszi napfényt… Ismerős, csakhogy új, mert olyan perspektívából nézzük, ahonnan korábban még nem.
Számomra ezt jelentette a könyv.

Bővebben: http://our-impression.blogspot.se/2015/03/hajnal-maria-…

Judy22

Érdekes, izgalmas.
Mindenről szól és semmiről egyszerre.

Hajnal Mária: Cseppek és csillagok Egy roma lány őszinte vallomása

Ezt a könyvet nem lehet számokban vagy csillagokban mérni. Nem mondhatom rá azt, hogy három csillagot ér, amikor olyan gondolatok jelennek meg benne, amiket fontosnak érzek, és olyan idézetekkel van tele, amik erőt adhatnak egy-egy nehéz nap után. Úgyhogy a lehető legjobb döntés az, ha csak újra lekapom a polcról a könyvet, fellapozom, elolvasok belőle egy-egy kedvenc idézetet, a csillagozást pedig meghagyom másnak :)

Kinek ajánlom elolvasásra? Hm, ez nehéz kérdés. Az biztos, hogy a roma olvasók megtalálják benne azokat a momentumokat, amik által a “nem vagyok egyedül” érzés csökkenthető. Azon emberek, akik egy kicsit is nyitottak a világra, olvassanak bele a könyvbe. Valószínűleg senkinek sem ez lesz élete legjobb könyve, de hogy ráakadhat pár fontos gondolatra, abban biztos vagyok.

Nilla I

Azon töprengtem, lehet-e valaki boldog egy olyan világban, amely betegen működik.

Nilla I

Hiába, aki vak akar lenni, az vak is marad.

MariannaMJ

Van céljuk és hitük – vagyis mindenük megvan ahhoz, hogy boldogok legyenek…

MariannaMJ

Nem hirtelen lett belőlem szomorú, megkeseredett nő, akiből eltűnt az életerő: sok-sok mindent meg kellett élnem és tapasztalnom. Van, aki előnyt kovácsol ebből, és megerősödik tőle, én elgyengültem.

MariannaMJ

Van pár különös képességem: én a reménnyel teli, mások által tiszta helyzetnek ítélt folyamatokból is vesztesként jövök ki. Tehát tudnék írni pár történetet, amelyeknek az eleje annyira mesebeli, hogy sok nő belesárgulna az irigységbe, aztán elérkezem egy ponthoz, ahol a rendszer bedől, és a sors kannával önti belém a keserűséget.

MariannaMJ

Nálam a magány alapállapot, folyton érzem, hogy húz le a mocsár.

Tibi_Sorok_Között_Könyves_Blog P

Ikreim lettek. A legkülönlegesebb csajok a világon. Félnek még a katicától is, allergiásak a pipacsra, a természetet csak a fotókról ismerik, de eszeveszettül értelmesek, kitűnő a humoruk, fényesebbé teszik az életemet. Ő a legnagyobb és legszebb csillagok az egemen.

Tibi_Sorok_Között_Könyves_Blog P

Nem akarok magamból mártírt csinálni, nem vagyok folyamatosan áldozat, de például a romaságommal való szembesítés a legváratlanabb helyzetekben ért el.
A kórházban nem voltam semmivel sem jobb, vagy rosszabb beteg, mint a többiek. Nem kértem sem több, sem kevesebb figyelmet, mégis, behívott az orvosom a kezelőbe. Megkért, hogy a szülésnél ne hozzak szégyent rá, mert volt már több cigány származású betege, és azt a parádét, amit rendeztek, nem szívesen látná tőlem.
Igazságtalannak tartottam, megbántott. Ha most szülnék, akkora fesztivált rendeznék, hogy leszakadna az ég. Az ilyen emberek megérdemlik, hogy a félelmeik valóra váljanak.

Tibi_Sorok_Között_Könyves_Blog P

Mindig, mindenkinek van egy osztálytársa, egy szomszédja, egy barátja, egy munkatársa, aki roma volt; bőszen hangoztatják, hogy a fehérek között is vannak szemét emberek, az ő ismerősük azonban szorgalmas volt, és tiszta. Elképzelésük sincs, mennyire sablonosak, bántók és szánalmasak ezek a szavak.

Tibi_Sorok_Között_Könyves_Blog P

Ennél romantikusabbat álmomban sem képzeltem, mint amit ez a ki nem mondott kapcsolat adott. Úgyhogy az állatkertben, a vízilónál, Süninél megcsókoltam!
Egyetlen nőnek nem kívánom azt a tekintetet, amit akkor láttam Petin. Az undor és a döbbenet keveréke ült ki az arcára.
Roma lány vagyok! Ha a vérem kitör, jobb, ha mindenki menekül. Halkan, de érthetően sziszegtem, hogy takarodjon haza, és sose lássam többet. Fogja a raklapnyi ajándékát, és húzzon haza, amilyen gyorsan csak tud.
Sem büdös„ sem ronda, sem csámpás nem vagyok; ha építeni nem tud, akkor ne romboljon!