Krízishelyzetben 18 csillagozás

A válság mint esély
Hajduska Marianna – Lukács Béla – Mérő László – Popper Péter: Krízishelyzetben

A ​modern korban a technika ugrásszerű fejlődése a kontroll illúzióját is megteremtette a civilizált ember számára. A fejlett eszközök, az információk és a lehetőségek tengerében úgy tűnhet, magabiztosan uraljuk, irányítjuk életünket – egészen az első komolyabb krízishelyzetig, ami „kifordítja sarkaiból a világot”.
Ezekben az átmeneti, de annál ijesztőbb és fájdalmasabb periódusokban a mindennapok addigi rendje felborul, a megszokott és biztonságosnak hitt keretek leomlanak. Ilyenkor még a legerősebb, legöntudatosabb emberen is eluralkodik a tehetetlenség és a kiszolgáltatottság érzése. A valódi válság mindig új időszámítást nyit az egyéni történelemben: utána már sohasem lesz pontosan úgy, ahogy előtte volt.
Ez a folyamat azonban nem csak tragédiát hozhat, hiszen a megoldott krízisek hatására jönnek létre a legnagyobb és legelőnyösebb változások. A krízis – esély azok számára, akik kreatív eszközökkel tudnak élni a megújulás érdekében. Még a legszörnyűbb helyzet is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nyitott Akadémia

Jaffa, Budapest, 2013
Jaffa, Budapest, 2009

Szabó Magda

Hajduska Marianna – Lukács Béla – Mérő László – Popper Péter: Krízishelyzetben

Dr. Hajduska Marianna felsorolásszerűen ment végig, mikor, milyen élethelyzetben élhetjük meg a válságot. Párkapcsolat, magány, betegség, halál, karrier.
Dr. Lukács Béla egy egészen érdekes szemszögből közelítette meg a témát. Bolygónk és a természet adta az alapot az előadásához. Nekem ez tetszett legjobban. Annyi minden történt már itt a Földön,folyamatosan alakul, változik, de még mindig van. Egyik földtani krízisbe sem pusztult bele, csak megváltozott.
Dr. Mérő László eszmefuttatásához annyit tudnék hozzáfűzni, hogy nem igazán értettem. Bocsi.
Popper Péter saját történetét tárta elénk, szolgáljon számunkra az példaként.
Összességében jó kis könyv. Elgondolkodtató.

dpspeti>!
Hajduska Marianna – Lukács Béla – Mérő László – Popper Péter: Krízishelyzetben

Ezt a könyvet szerintem Mérő László és Popper Péter mentette meg… a többi író számomra unalmasat, vagy épp semmi újdonságot nem fogalmazott meg, azt is kevéssé dinamikusan. Mérő nagyon jó példákkal, hasonlatokkal él…Popper pedig történetekkel nyűgözi le az olvasót, amikből mi olvasók vonhatjuk le a következtetéseket, nem kötelezően ő mondja meg mit gondoljunk.

esőember>!
Hajduska Marianna – Lukács Béla – Mérő László – Popper Péter: Krízishelyzetben

Hogy fér el egy rövidke könyvben Isten, Newton, Darwin, Jung, J. F. Kennedy, G. I. Joe, Rubik Ernő, Barbie baba és a dinoszauruszok?
Olvassuk el ezt a remek könyvet és ki fog derülni!

krisztin1>!
Hajduska Marianna – Lukács Béla – Mérő László – Popper Péter: Krízishelyzetben

Ezt most valahogy gyengébbnek éreztem az eddig olvasott Nyitott Akadémiás könyveknél. Talán a második rész miatt is, nekem túlságosan tudományos volt, bár sok érdekességet megtudtam.
Popper Péter írása volt a kedvencem:)

Purpur>!
Hajduska Marianna – Lukács Béla – Mérő László – Popper Péter: Krízishelyzetben

Másfél éve kaptam ezt a kis könyvet, de nagyon jelképesen még csak most olvastam el, egy jókora lelki válság kellős közepén, vagy inkább lezárásaként. Persze nemcsak ezért birkóztam majd’ három hónapig ezzel a röpke 170 oldallal, hanem azért is, mert a négy szerző négy nagyon különféle nézőpontból vizsgálta meg a témát, és hozzám ezek közül csak egy állt igazán közel. Értékelni is mindenkit külön tudnék inkább.

Hajduska Marianna kisebb fejezetekbe sűrítve próbálta meg összegezni az élet nagy fordulópontjait, aminek köszönhetően (szerintem) túl sok témáról írt túl keveset. Néhol felbukkant egy-egy példatörténet, de nem igazán tudtam levonni a tanulságukat, mivel legtöbbször csak úgy félbemaradtak. Nekem kicsit tankönyvszagú volt ez a rész, és hiányoltam belőle például a szerző személyes tapasztalatait is.

Lukács Béla írását olvasva az az érzésem támadt, hogy a szerzőnek halvány lila dunsztja sem volt arról, mit írhatna lelki témakörben – de hogy mégis megcsillogtassa a tudását, hát írt a gazdasági válságról, meg az evolúcióról. Mindezt úgy, hogy az olvasó (legalábbis én) párszor összehúzta magát a székben, mintha azt vágták volna a fejéhez: „milyen műveletlen vagy, fiam, hogy még ezeket a pofonegyszerű dolgokat sem tudod!”. Pedig nem neveztem volna könnyű esti olvasmánynak. Önmagában egyébként érdekes írás volt, de nem feltétlenül olyan könyvbe való, amit lelki krízisben szenvedő emberek vesznek kézbe, vigaszt remélve a benne foglaltaktól.

Mérő László írásáról kb. ugyanezt tudnám mondani: érdekes, elgondolkodtató, de nem biztos, hogy lelki segítségként is megállja a helyét. A hangnem viszont kicsit közvetlenebbé vált, legalábbis itt egy fokkal kevésbé éreztem magam tudatlannak.

És végül, de nem utolsó sorban Popper Péter. Az ő írása fogott meg a legjobban a négy közül, volt benne ugyanis valami, ami a másik háromból hiányzott: a személyesség. Szerintem nagyon sokat adhat egy ilyen jellegű íráshoz, ha a tudományos tények mellett személyes történetekkel is megfűszerezik. Megdöbbentő volt a vakságról szóló rész, és nagyon tetszett az örökmécsesről szóló zárógondolat is. Olvasóként mindig megtisztelve érzem magam, ha betekintést nyerhetek a szerző érzés- és gondolatvilágába.

zogmund>!
Hajduska Marianna – Lukács Béla – Mérő László – Popper Péter: Krízishelyzetben

A könyv alcíme: A válság mint esély
Ez azt hiszem előre vetíti mindazt amiről szólni fog. A téma a válságkezelés, vagy ahogy az idézett alcím is mondja, hogyan lehet a válság esély valami jobbra, másra.
Négy különböző megközelítés, négy különböző stílusban írt tanulmány, négy elgondolkodtató de ugyanakkor bátorító üzenet.
Nagyon tetszik, hogy a négy író teljesen más aspektusból és ebből kifolyólag más területről hoz példákat a fenti mondat alátámasztására. Valahogy ezt kellene megtanulnunk, hogy úgy tudjunk tekinteni a mindennapi személyes és globális kríziseinkre, megélt válságainkra, mint egy lehetőség arra, hogy jobb emberekké váljunk.
Persze ebbe bele is lehet törni, rokkanni, akár halni is. Az is egy változás.
A krízis mindig változást hoz. A kérdés csak az, hogyan tekintünk a helyzetre, mit akarunk kihozni belőle.

esőember>!

Egy párkapcsolat állandó figyelmet, törődést, gondozást igényelne. Sajnos, a mindennapi élet rutinja, a megszokás szürkesége rongálja a vágyat, csökkenti az energiákat. A már birtokba vett biztonság és elfogadás leértékelődhet, ennek eredményeként sokan arra figyelnek oda a legkevésbé, aki a legközelebb áll hozzájuk.

dpspeti>!

Egyszer Szabó Magda – Isten nyugosztalja – azt mondta, hogy tudomása szerint egy nép van a világon, amely irodalmi műfajra emelte a panaszdalt: a magyar. Nálunk mindig mindenki panaszkodik; még akinek a legjobban megy a sora, az is

Kapcsolódó szócikkek: Szabó Magda
Gitta_Bry I>!

Az a helyzet – és nem csak a közgazdaságban, nem csak a modellek alkalmazásában –, hogy mindig túl messzire kell mennünk ahhoz, hogy megtudjuk, mennyire messzire mehetünk.

105. oldal - Mérő László

Gitta_Bry I>!

Borzasztó dolog, ha valaki hosszú sleppként maga után húz minden rosszat, ami valaha történt vele az életben. Mert ez nemcsak elviselhetetlen, de egyben kibújás is a valódi feladat alól. A valódi feladat az, hogy juss rajta túl! Dolgozd fel! Legyél jobb ember! Akkor volt értelme annak, hogy annyi rossz dolog ért téged.

153. oldal - Popper Péter

lilaköd P>!

Borzasztó dolog, ha valaki hosszú sleppként maga után húz minden rosszat, ami valaha történt vele az életben. Mert ez nem csak elviselhetetlen, de egyben kibújás is a valódi feladat alól. A valódi feladat az, hogy juss rajta túl! Dolgozd fel! Legyél jobb ember! Akkor volt értelme annak, hogy annyi rossz dolog ért téged.

153. oldal Popper Péter

lilaköd P>!

A kríziseket tehát úgy lehet túlélni, hogy játszani kell velük.

157. oldal Popper Péter

lilaköd P>!

A krízis olyan fordulópont, amely mindenképpen változásra kényszerít.

59. oldal Dr. Hajduska Marianna

lilaköd P>!

Ha valakinek az érzelmei sérülnek, például agykárosodás következtében, az első képesség, amit elveszít, a racionális gondolkodás képessége.

125. oldal Dr. Mérő László

krisztin1>!

Sosem tudhatjuk, hogy a kríziseinkből mi sül ki végül, hogy rosszat hoznak-e nekünk vagy jót.

158. oldal - Popper Péter