Haim Weinberg (szerk.) · Arnon Rolnick (szerk.)

Psihoterapia ​online – Teorie și practică 0 csillagozás

Intervenții individuale, familiale, de grup și organizaționale oferite prin internet
Haim Weinberg – Arnon Rolnick (szerk.): Psihoterapia online – Teorie și practică

Globalizarea ​și unele situații speciale, cum ar fi pandemia recentă, ne pun deseori în imposibilitatea de a desfășura ședințele de psihoterapie în prezență. În această carte autorii descriu aspectele teoretice și practice ale psihoterapiei individuale, de familie și de grup desfășurată „la distanță", prin intermediul video-conferințelor, și explorează aspectele unice asociate cu această abordare a tratamentului, din ce în ce mai utilizată în prezent. Ei oferă practicienilor din domeniul sănătății mentale o prezentare a modului în care pot utiliza instrumentele online pentru a facilita intervenția psihologică, punând la dispoziție informații despre procesele specifice care apar în cazul psihoterapiei desfășurate în spațiul virtual, despre dinamica grupurilor online precum și despre responsabilitățile terapeutului și liderului de grup în cadrul ședințelor desfășurate online.
Acest volum reprezintă un ghid valoros pentru psihologii, consilierii și psihoterapeuții de orice… (tovább)

Trei, Bukarest, 2020
512 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786064009319 · Fordította: Victor Popescu, Manuela Sofia Nicolae