33 ​szerelmi háromszög a történelemben 7 csillagozás

Hahner Péter: 33 szerelmi háromszög a történelemben

Vajon miért érdekel bennünket, mit ettek, ittak, hogyan öltözködtek, kiket szerettek és kiket csaltak meg azok, akiknek történelemformáló tevékenységéről már annyi mindent tudunk? Túlzott kíváncsiság lenne az oka, vagy egyszerű pletykaéhség? Nem valószínű. A történelem hírességeinek szerelmi élete iránti érdeklődés úgy is értelmezhető mint ősi emberi igény a társadalmak élén álló vezetők alaposabb megismerésére. Márpedig hétköznapi szerepekben közelebb érezhetjük magunkhoz a nagyságokat, mint trónusaikon vagy minisztereik között, hadseregeik élén vagy politikai döntéseik meghozatala közepette.
A szerző e kötetben arra tesz kísérletet, hogy szerelmi életén keresztül mutassa be jó néhány történelmi személyiség pályafutásának főbb állomásait, s emlékezetes portrékat rajzoljon olyan emberekről, mint Frida Kahlo, Kleopátra, Nagy Péter, a Napkirály, Giuseppe Garibaldi, Sissi, Karl Marx vagy Eleanor Roosevelt.

Animus, Budapest, 2016
Animus, Budapest, 2016

OkinaanikO>!
Hahner Péter: 33 szerelmi háromszög a történelemben

Kicsit bajban vagyok az értékeléssel. 33 történetet ismerhetünk meg és bár szerelmi háromszög néven fut, ez néhol sajnos nagyon nem áll meg. Az hogy valaki megözvegyül, nem éppen ez a kategória, ahogyan egy barátság sem. Más esetben pedig szinte szó sincs magánéletről, csakis a politikai életútról, főleg a történelemben/időben közelebb lévő személyeknél. Voltak nagyon érdekes és jó kis történetek, amik kevésbé ismertek, míg az ismerteknél gyakran bele lehetett futni a kliséhalmaz problémájába. A lerágott csontok, persze azért azok mert népszerűek és volt is helyük itt, de a megjelenés óta néhány információ már változott az új adatok tükrében, ami így eléggé zavaró.
spoiler
Ettől függetlenül elvitathatatlan, hogy nagyon érdekes a könyv és arra mindenképpen tökéletes, hogy sok ember életét megismerjük belőle, röviden, érdekesen, így ha valakit érdekel, tud továbbmenni az olvasásban, keresgélésben.

pevike>!
Hahner Péter: 33 szerelmi háromszög a történelemben

Hahner Péter jó történész, csak ezek a történetek kicsit szárazak így. Arra vállalkozott, hogy a történelmi személyiségek magánéletén keresztül mutatja be a történelmi jelentőségű eseményeket, tetteket, de sajnos nem találta meg az egyensúlyt. Egy ilyen cím alatt könnyedebb műfajra számít az ember, és ebbe nem fér bele az, hogy három oldalon keresztül ecseteli Lenin eszméjét. Néhol kihagy alapvető dolgokat, ami neki történészként evidens, de laikusok számára érthetetlenné teszi az egész bekezdést. Biztosan nehéz történészként laikusoknak írni, ezért nehéz besorolni, hogy kinek is ajánlanám, hiszen laikusoknak túl száraz, történészeknek meg néhol nagyon alap. De hogy jót is mondjak: volt benne olyan, amin jól szórakoztam, volt olyan, amiből új információt tudtam meg. Mivel Hahner szakterülete az újkor, túlsúlyban vannak ezek a történetek, de én nem bántam, hiszen nekem is az újkor a kedvencem. Legjobban a Roosevelt sztori tetszett, nem tudtam, hogy Elenor Roosevelt lánykori neve Elenor Roosevelt volt, és kerekedő szemmel olvastam és nagyon sajnáltam a gyermekeiket. Összességében most jó volt ilyet is olvasni, de mély nyomot nem fog hagyni bennem.