13 ​diktátor 20 csillagozás

Hahner Péter: 13 diktátor

Vajon ​a forradalom és a diktatúra elválaszthatatlanul összefonódik? Csak erőszakkal lehet tartós és mélyreható társadalmi változásokat elérni? Megengedhető az erőszak, ha egy jobb jövőt szolgál? Ezekre a kérdésekre keresi a választ ez a kötet, miközben bemutatja a világtörténelem legfontosabb forradalmainak kiváltó okait, menetét, következményeit és vezéregyéniségeit. A forradalmi események főszereplői általában diktátorokká váltak, vagy legalábbis mindent elkövettek ennek érdekében. Cromwell úgy gondolta, azért ő számolhatja fel a régi világot és építhet újat a helyére, mert Isten a kegyelmébe fogadta. Robespierre a néppel azonosította magát, Napóleon pedig kijelentette, hogy ő a francia nemzet igazi képviselője. Washington, Bolívar és Garibaldi nem tekintette kiválasztottnak magát, a későbbi korok forradalmárai viszont, mint például Lenin és követői, a tudománnyal indokolták meg kiválasztottságukat. Egy dolog biztos: a társadalmak totális ellenőrzésére és irányítására tett… (tovább)

Animus, Budapest, 2017
Animus, Budapest, 2017

Hahner Péter: 13 diktátor

Lehetett volna 13 forradalmár a címe. Végtére is Hahner könyve 10 forradalom vázlatát és 13 forradalmár rövid pályaképét rendezi kötetbe, és helyezi kellő tisztelettel a Nagyérdemű Olvasó elé, aki épp nagyapa születésnapjára akar valamit venni (amely nagyapáról annyit lehet tudni, hogy sokat nézi a Viasat History-t). De azért van oka a címválasztásnak, azon túl, hogy nyilván akad olyan marketingstat, ami szerint a könyv, aminek a borítóján a „diktátor” szó szerepel (és a borítója fekete-piros), jobban megbizsergeti a kedves vásárló pénztárcanyitogató-izmát. Hahner elég jól megmagyarázza az előszóban, hogy a „forradalom” és a „diktatúra” szó között miféle mágikus kapocs van: a forradalmak ugyanis gyanúsan gyakran jutnak kifejlésük során olyan szintre, amikor megvalósították ugyan a „nép akaratát”, de ezeket az eredményeket érzésük szerint csak akkor tudják megvédeni (gyakran magától a néptől, akit ilyenkor persze nem népnek, hanem burzsoának, népellenségnek, zsidónak vagy liberálbolseviknak keresztelnek el), ha centralizálnak, erős kezű vezért mutatnak fel, és bevetik a varázsszert: a terrort. És már kész is a diktátor.

Ez a könyv pontosan azt adja, amit ígér: informatívan, olvasmányosan, a klasszikus ismeretterjesztő szövegek könnyedségével bemutat Cromwelltől Che Guevaráig 13 érdekes pacákot, akik között olyan gyökeresen eltérő jellemek is vannak, mint Washington és Hitler. Ebből fakad, hogy eszemben sincs lepontozni, pedig bujkál bennem a kisördög. Kételkedem ugyanis benne, hogy van jövője egy olyan munkának, ami tulajdonképpen nem sokkal több, mint 23 kissé kibővített-kipofozott wikipédia-szócikk*. Arra gyanakszom, hogy ennek a kötetnek a jelentős részét egy másodéves történészszakos hallgató is összedobta volna egy hosszú hétvégén – nem a Szabó Ervinben, hanem otthon, a google segedelmével**. Szóval hiányérzetem van, ugyanakkor tudom, valaki, aki most kóstolna bele a történelembe, nemcsak haszonnal, de talán örömmel fogja lapozgatni Hahner művét. Mindenesetre igazán jelentős szöveg akkor lenne, ha a szerző jobban fókuszál a szereplők módszereire az életrajz helyett, kontextusba helyezi és egymással összeveti őket, párhuzamokat és ellentéteket hangsúlyoz – ez a potenciál benne volt a szövegben, és sajnálom, hogy nem lett kijátszva.

* Jelene az speciel van – az ilyen jellegű „kis színes” történelmi munkák (Bánó Attila vagy Hahner írásai) a történelmi szekció nagyvadjai manapság, ezekből adják el a legtöbbet. Nem független ez attól, hogy (mint utaltam rá) viszonylag kockázatmentesen lehet ilyesmiket venni karácsonyra-szülinapra felületesen ismert rokonainknak.
** Ez különösen az olyan fejezetek esetében volt feltűnő, amelyek egyébként is ismert személyeket/eseményeket taglaltak (pl. Sztálin vagy Hitler, de a Maóról szóló résznél is olybá tűnt, mintha Chang és Halliday Mao-monográfiájának zanzáját olvasnám).

Hétvári>!
Hahner Péter: 13 diktátor

Őszintén kicsit bajban voltam pontozással, mert a könyv egy erős iparos munkának tekinthető a manapság oly divatos történelmi ismeretterjesztő műfajban. Ettől függetlenül él bennem egy olyan gyanú, hogyha Hahner Péter neve helyett bármely kezdő történész neve szerepelt volna a mű elején, akkor ez a könyv ebben a formában soha nem került volna kiadásra. Viszont pont Hahner neve is okozta, hogy sokkal nagyobb volt az elvárásom a könyvvel, mint egy átlag hasonló tematikájú történelmi könyv esetében

Tőle kicsit többet vártam el, minthogy fogja az átlag emberek számára legeladhatóbb történelmi személyiségek egy részét és összekapcsolva őket egy koncepcióval rövid életrajzokban kimerülő könyvet írjon. Számomra pont a bevezető rész volt a könyv legizgalmasabb része, ahol a szerző megindokolta milyen okból választotta ki a könyv szereplőit.

A szerző a könyv vezérfonalának a kora újkorban kezdődő és a 20.-ik század közepéig végbemenő forradalmak tette, amelyek radikális társadalmi változásokat idéztek elő az emberiség történetében. A könyvben szereplő tizenhárom életrajz mind egy ilyen radikális állami, társadalmi változáshoz kapcsolható, még ha muszáj is kiemelni, hogy ezek a változások néha teljesen ellentétes eredménnyel zárultak. A fent meghatározott vezérfonalnak köszönhetjük, hogy szabadság eszményét megtestesítő Egyesült Államok szülőatyja George Washington egy felsorolásba keveredett olyan gyilkos diktatúra kiépítőivel mind Lenin, Hitler és Sztálin. Természtesen több szempontból is vita tárgya lehet, hogy egyes kiválasztott személyek esetében mennyire lehet a diktátor jelzőt ráragasztani az adott személyre, de talán meghagyhatjuk ezt a mozgási szabadságot a szerzőnek, ha figyelembe vesszük azt tényt, hogy mind a tizenhárom személy komoly hatással volt nem kizárólag a saját népének történelmére, de a világ történelmi folyamatára is.

Ez a könyv nem egy történelmi szakkönyv, hanem egy ismeretterjesztő történelmi mű, ami kis betekintést nyújt a forradalmak kialakulásáról és a hozzákapcsolódó történelmi szereplőkről.

Renáta_Kovics>!
Hahner Péter: 13 diktátor

Nos, kezdjük ott, hogy a címválasztás a tartalmat illetően nem, a marketinget tekintve viszont nagyon szerencsés. Biztos vagyok benne, hogy a diktátorok hallatán többen vették le a polcról, hiszen szaftosnak ígéri a kötetet. De itt nem feltétlen diktátorokról, hanem elsősorban forradalmárokról olvashatunk, hiszen sem Garibaldi, sem George Washington nem tört egyeduralomra. Mielőtt rátérnénk az adott személyekre, az író 10-20 oldalban bemutatja a történelmi előzményeket, tehát magát az adott forradalmat. Ezt követik a forradalmárok, akiknek megismerhetjük a gyermekkorát, illetve, hogy hogyan és honnan indultak, milyen elvek és gondolatok vezérelték őket életük során, majd pedig, hogy hogyan jutottak el a diktátor címig (már aki eljutott).
Nekem a címadáson túl, itt akadt a legtöbb problémám. Hogy akkor miért is lesz valaki a nép egyszerű fiából, aki a szabadságért küzd, a szabadság legnagyobb korlátozója? Na, ez az, amire nem kapunk választ… A tetteken túl nem igazán mutatja be az érzelmi és ideológiai váltást, főleg a XX. századi diktátoroknál. Castro esetében mindössze ennyit ír: “Csak hat hónapra volt szükség, hogy a felszabadító diktátorrá váljon.” Hát, köszönjük, ezt még a Wikipedia is megmondja. :D
Bővebben: https://1q88blog.wordpress.com/2018/07/26/13-diktator/

LazaRóka I>!
Hahner Péter: 13 diktátor

Hasznos volt, hogy a történelmi személyek életrajzát és diktátori szerepük leírását megelőzte egy áttekintés a korabeli helyzetről, forradalomról, amiben színre léptek. Könnyebb volt kontextusba helyezni így a tevékenységüket. Váratlanul ért, hogy találtam szimpatikus versenyzőt a csapatban. Ami szintén meglepett, hogy többjük kitartott figura volt, akik számára a környezetük (sokszor nőrokonaik, feleségük) biztosította a szabadságot hozzá, hogy teljesen a pártpolitikának szentelhessék magukat. Ettől különösen paradoxnak éltem meg, hogy diktátori pozícióig vitték.

Kuszma>!

„Az erőszak gyakorlata, mint minden akció, megváltoztatja a világot, de a legvalószínűbb változás egy erőszakosabb világ lesz.”
Hannah Arendt

Kapcsolódó szócikkek: erőszak
Kuszma>!

Amikor bemutatták neki [Che Guevarának] a bank új, harminckét szintes épületének tervrajzát, kijelentette, hogy a liftek feleslegesek, ha ő az asztmájával tud lépcsőzni, akkor más is tud. A vécék számát is felére kívánta csökkenteni. „Az emberek a forradalomban ugyanolyan gyakran járnak a mosdóba, mint előtte!” – mondta az építész. Guevara így válaszolt: „De nem az új ember! Ő tud áldozatokat hozni!”

Kuszma>!

Néha epileptikus rohamok törtek rá [Trockijra], s elveszítette az eszméletét. A Punch című, humoros brit újság 1920-ban így írt róla: „Kétórás szónoklatának megtartása után Trockij egy gyűlésen elájult. Egy humánusabb ember előtte ájult volna el.”

Kuszma>!

„De nem hallgathatok gyakran zenét, hat az idegeimre, ilyenkor szeretnék kedves butaságokat mondani, és megsimogatnám azoknak az embereknek a fejét, akik a szennyes pokolban élve ilyen szépségeket tudnak alkotni. Pedig ma senkinek a fejét nem lehet megsimogatni, mert leharapnák az ember kezét –, hanem ütni kell a fejeket, irgalmatlanul ütni, holott mi elméletileg ellenzünk minden emberellenes erőszakot. Hm-hm, pokolian nehéz a mi dolgunk!”
(Lenin Gorkijnak szóló leveléből)

Kuszma>!

1917. október 25-én, miközben a város élte mindennapi életét, a villamosok jártak, a színházakban és éttermekben pedig telt ház volt, a forradalmi katonai bizottság egységei megszállták a stratégiai pontokat. Forradalomnak nevezhető egy olyan hatalomátvétel, amelyet a társadalom észre sem vesz? Vagy inkább csak katonai puccsnak? Este tíz-tizenötezer fegyveres munkás, matróz és katona az ideiglenes kormány kezén lévő utolsó épületet, a Téli Palotát is békésen elfoglalta. Szergej Mihajlovics Eisenstein tíz évvel később megrendezett Október című filmjének forgatása alatt, amely bemutatta az „ostromot”, sokkal többen sebesültek meg, mint az eredeti akció sokán.

201. oldal, Orosz forradalom

Barbár>!

Az „igazság monopóliumától”, amely a totalitárius gondolkodásmód jellegzetessége, könnyű eljutni a totalitárius hatalom igazolásáig.

NB14 >!

(Trockij) A terrort szívvel-lélekkel támogatta, még könyvet is írt a védelmében Terrorizmus és kommunizmus címmel […] Rabja maradt a politikát polgárháborúként értelmező mentalitásnak, amelyben csak az számít (ahogy Lenin megfogalmazta), hogy ki kit győz le. A harc végkimenetelét pedig kizárólag kommunista diktatúraként vagy barbár, reakciós, kapitalista diktatúraként tudta elképzelni.

NB14 >!

A kivégzéseket sokalló igazságügyi népbiztos így háborgott: „Mire való az igazságügyi népbiztosság? Akkor már társadalomirtási népbiztosságnak is hívhatjuk…” Lenin így felelt: „Remek ötlet! Én is épp így látom. Sajnos mégsem hívhatjuk így.”

NB14 >!

Csakhogy az elvekhez való merev ragaszkodás veszedelmesebbé válhat a pusztító indulatoknál.

NB14 >!

A békes kompromisszumokat a forradalmi ideológia lehetetlenné tette.