100 ​történelmi tévhit 114 csillagozás

avagy Amit biztosan tudsz a történelemről – és mind rosszul tudod
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Miért ​is kérdőjeleznénk meg egy történelmi esemény leírását, egy hadvezér vagy király jellemzését, amikor iskolában is tanultunk, filmet láttunk, olvastunk róla? Néró felgyújtotta Rómát, a Szent Koronát a pápa adta Szent Istvánnak, a mohácsi vereségért a magyar nemesség a felelős, Jaltában osztották fel a világot. – Kívülről fújjuk mindannyian. Csakhogy sok esetben a biztosnak vélt tudás cáfolható. Mégpedig nem egy másik hiedelemmel, hanem tényekkel. E könyv szerzője 100 történelmi tévhitet oszlat el, s állít velük szembe hiteles forrásokat és történészi következtetéseket.
100 állítás – 100 cáfolat – 100 talány a régmúlttól napjainkig.

Hahner Péter történész a Pécsi Tudományegyetem Újkortörténeti Tanszékének vezetője. Több francia és angol klasszikus történelmi művet és életrajzot ültetett át magyarra. Most megjelent könyve a tizenkettedik önálló kötete. Korábbi munkái Franciaország és az Amerikai Egyesült Államok történelmével foglalkoztak. A történelem iránt… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

John Fitzgerald Kennedy · Francis Bacon · Mata Hari

Berlin · berlini fal

Szürke_Medve>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Hahner Péter: 100 történelmi tévhit avagy Amit biztosan tudsz a történelemről – és mind rosszul tudod

Nagyon ideje volt már egy ilyen könyvnek. Sokszor szembesülök azzal hogy a beszélgetőtársaim, az élet egyéb területén művelt és alapból is intelligens emberek hoznak fel nevetséges történelmi közhelyeket és mítoszokat. Ez elég kellemetlen. Még bosszantóbb az amikor a vitapartnereim, érveként hangoztatják ezeket. A középkorban azt hitték a Föld lapos, és máglyán égették meg aki mást állított. A Katolikus Egyház akadályozta a tudományos haladást. A középkorban erényövet adtak a lovagok a feleségeikre. A földesurakat megillette „első éjszaka joga”… Legutóbb Isaac Bashevis Singer-nél a Nobel dijas írónál olvastam ezt a gyöngyszemet, (Róla még adós vagyok egy kritikával) azt hittem a guta üt meg…
Szóval ideje volt már hogy egy neves történész, közérthető formában tisztázza és kiírja a köztudatból végre ezeket a borzalmat. A könyv nem hibátlan ugyan, néha kellően meg nem alapozott tudományos tanulmányok, könyvek alapján von kétségbe dolgokat, de ennek ellenére is nagyon jó hogy megszületett.

Szirmocska>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Vegyes érzésekkel fejeztem be ezt a könyvet. Voltak benne nagyon jó, informatív, további olvasásra inspiráló fejezetek, de azért akadt olyan is, amivel vitatkoznék vagy amit erőltetettnek, belemagyarázósnak éreztem. Egy találgatásra alapozott érvelése pedig nagy hiba szerintem. De szerencsére az előbbi kategória jócskán túlsúlyban volt. És biztos hiányzott még a 100-hoz… :)
Örülök egyébként ennek a kötetnek, mert van egy nagyon fontos üzenete, amiről időnként hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Mégpedig az, hogy a történelem folyamatosan változik aszerint, hogy ki, mikor és miért foglalkozik vele. És hogy a teljes képhez csak megközelítőt kaphatunk, hiszen sosem ismerhetjük az összes körülményt maradéktalanul. Ezért merni kell gondolkodni és kételkedni és kérdezni és nem elhinni, de mindig bizonyítani is kell, ahogy azt Hahner Péter is tette. Ezért plusz egy csillagot adtam.
A következő részt is mindenképp el fogom olvasni.

Kathreen>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Némelyik kicsit száraz, némelyik érdekes, némelyik történet „átugrandó”, némelyik történet minden szava végigolvasandó.
Alapvetően egy jó kis kiegészítő történelemből. :)

WolfEinstein>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Elég vegyesek az érzéseim ezzel a könyvvel kapcsolatban. Nehezen is döntöttem el, hogy hány csillagot adjak rá, mert vannak nagyon jó és vannak igen gyenge fejezetek benne. A nagyon jó fejezetekből sokat tudtam tanulni, olvasmányosak, érdekesek, és valóban olyan sarkalatos kérdésekkel foglalkozik, amelyek bebetonozott történelmi tévképzetek. Különösen a XX. századi fejezetek tetszettek, így a könyv végére javult jelentősen a színvonala. Viszont vannak olyan fejezetek is, amelyeket erőltetetteknek éreztem, semmitmondónak, feleslegesnek. Sokszor úgy éreztem, hogy csak azért fogalmazott meg egy-egy téveszmét, hogy a szerző a számára kedves témákról írhasson. Ezért vannak olyan téveszmék, amelyek csak azért kerülhettek be a kötetbe, mert sarkítottan fogalmazta meg a címet. Ezt gyakran úgy érte el, hogy a cím valamelyik elemét kizárólagossá vagy univerzálissá tette olyan szavak beékelésével, mint „minden”, „valamennyi”, „összes”, „kizárólag”. Erre a legjobb példa: „VIII. Henrik valamennyi feleségét lefejeztette”. Nehezen hiszem el, hogy ez az állítás ebben a formában bárkinek a fejében megfogalmazódna, de Hahner Péter számára remek lehetőséget biztosított arra, hogy VIII. Henrikről írhasson egy fejezetet. Összességében hasznos olvasmány volt, nagy előnye, hogy közérthető és olvasmányos, de a sarkítottan megfogalmazott címek sokat rontottak az élvezeti értékén.

fszilvi>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Történelem tanárként tudom, hogy általános iskolában mennyi nem valós dolgot kell megtanítani a gyerekeknek, aminek az egyik oka az, hogy színesebbnek tűnjön a tantárgy, és hogy felkeltsék a gyerkőcök figyelmét, másrészről meg ez van a tankönyvben. Ez jó, csak amikor bekerül hozzám középiskolába, akkor kénytelen vagyok sokkolni a kevésbé színes, de igaz történetekkel.
Ezeket a történeteket mutatja be Hahner Péter, akinek több könyvét is olvastam már (volt amit kellett, volt amit szórakozásból), így szavai számomra hihetőek.
Akár kötelezőnek is fel lehetne adni, mert némelyik sztori nagyon szórakoztató, főleg a középkoriak.

abstractelf>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Nagyszerű volt, bár elég kevés meglepetés ért, hiszen törin tanultam nagy részét már. Viszont nagyon élveztem a magyarázatokat, a forrásokat és a különböző extra érdekességeket.

Stefan_Stefansson>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Nem minden fejezet olvastatja el magát, s van olyan téma, amit nem is érdemes bolygatni. Viszont néhány fejezet egészen új megvilágításba helyezett dolgokat, megérte a rászánt idő. (A nem érdekes részeket természetesen átlapoztam)

Tori0925 P>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

A második kötettel kezdtem, így már tudtam, hogy nagyjából mire számítsak. A rengeteg tévhit még mindig tudott újat tanítani. Örültem volna még több hazánkkal kapcsolatos anyagnak, de így sem panaszkodhatok.
Bár fogok. Az a rengetek politikai időszak kikészít. Nem értem a fogalmakat és az ideálokhoz tartozó eseményeket. Most akkor a szocializmus és a kommunizmus megfért egymás mellett vagy sem? A francia forradalmak idején ki is volt éppen hatalmon és meddig? Az uralkodói családfákról már ne is beszéljünk.
Ennek ellenére érdekes és informatív volt és rámutatott, hogy nem kell mindent elhinni, amit egynél több helyen is olvasunk.

Vörös_Rébék>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Kicsit féltem ettől a könyvtől, mivel a cím alapján hatásvadásznak, valamint kissé lekezelőnek tűnt. (Az én történelemtanárom többször tett fel kérdést úgy, hogy hozzátette: És most rosszat fogtok mondani. Nem, nem mindig mondtunk rosszat, szóval kár előre eldönteni, hogy a válasz rossz lesz. Különben nem volt ez véletlen, mivel a tanáromat Hahner Péter tanította az egyetenen, mint megtudtam…) Na de miután ezen túltettem magamat, már az első oldalak után rá kellett jönnöm, hogy visszafogott, objektív stílusban megírt könyv ez, ami a címmel ellentétben nem nézi hülyének az olvasót.

Tartalmát tekintve természetesen nem okozott minden egyes cáfolat nagy meglepetést, hiszen én már nem a szocialista történetírás eredményeiből érettségizem jövő héten, valamint olyan tévhitek is akadtak, melyekről történelmi érdeklődésem miatt tudtam, hogy nem igazak, ellenben olyanok is akadtak, amiket még nekünk is tanítottak (pl. az őskori matriarchátus vagy hogy XIII. Lajos gyengekezű uralkodó volt). De akár tudtam a tévhitről, hogy nem igaz, akár nem, mindig érdekes volt a részletes cáfolatot olvasni, mert sok érdekes információforrást szedtem fel és rengeteg olyan témára akadtam, ami felkeltette az érdeklődésemet és szeretnék róla még olvasni. Az is kellemes meglepetés volt, hogy minden történelmi korszakból akadt téma bőven, mivel a fülszöveg szerint Hahner Péter szakterülete az újkor, nekem meg elegem van, hogy minden történelmi folyóirat meg a könyvkínálat a két világháborúval van tele, mert addig még nem jutottam, hogy az is érdekekljen, egyszerűen minden azzal van tele – de mondjuk ez személyes szempont, tudom, hogy sok embert meg az érdekel.

Annyi negatívumot vettem észre, hogy akadt egy-két se füle, se farka tévhit, mint mondjuk a polgárháborúk meg némely kommunista ideológiával kapcsolatos rész (az író kicsit túlzásba vitte néhol a marxista történetírás elleni küzdelmet), amiket túl filozofálósnak éreztem. De összességében tetszett, hasznos volt, felkeltette az érdeklődésemet, így fél csillagnál nem vonok le többet.

morin5>!
Hahner Péter: 100 történelmi tévhit

Hahner Péter könyvei szerintem a töri iránt érdeklődők számára rendkívül tanulságosak és élvezetesek. Az előadásairól nem is beszélve. A diákja voltam Pécsen, és mindig az ő órája jelentette a nap fénypontját.

Bence P>!

A bíróság ezért a vádlottat halálra és a perköltségek megfizetésére (!) ítélte.

danlin>!

Az igazság néha kiábrándító – a legenda sokkal érdekesebb.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · legenda
Zizzer>!

Kennedy a berlini fal megépítését (1961) elítélte, de szép gesztusokon kívül semmit sem tudott tenni ellene. 1963 júniusában az elzárt városba repült, és támogatásáról biztosította lakóit: „Minden szabad ember, bárhol is éljen, Berlin polgára, és ezért szabad emberként büszkén mondom: Ich bin ein Berliner”. Azt akarta mondani, hogy ő is egy berlini, de a német nyelvben való járatlansága miatt kijelentése úgy hangzott, hogy egy fánknak tartja magát. Berlin lakói természetesen szándéka szerint értelmezték szavait, és hálásan tapsoltak.

302. oldal - 95. Kennedy volt az Egyesült Államok egyik legnagyobb elnöke

Kapcsolódó szócikkek: 1961 · 1963 · Berlin · berlini fal · John Fitzgerald Kennedy
Thorpapa>!

Valószínűleg egyikük sem gondolt bele, hogy mekkora mennyiségű sóra is lenne szükség egy nagyváros romjainak behintéséhez, és honnan is szerezhetett a győztes ennyi sót egy ostrom után.

24. oldal, 5. A rómaiak lerombolták Karthágót, s a helyét sóval hintették be

mcborzaska>!

… a kommunizmust nem lehet összehasonlítani a kapitalizmussal, mert ez utóbbi a szabad gazdasági és társadalmi fejlődés szerves következménye, az előbbi pedig nem más, mint sikertelen kísérlet egy utópisztikus elképzelés megvalósítására. Mégpedig nem egy „szép eszmének” az elfogadtatására, hanem egy téves, mert hibás előfeltevéseken alapuló elgondolásnak a megvalósítására. A kommunizmus téves történelemfilozófián (a magántulajdon múlékony történeti jelenségé nyilvánításán) és téves antropológiai, pszichológiai nézeteken (az emberi természet gyökeres átalakíthatóságának tanításán) alapult. Ezért kizárólag szélsőségesen erőszakos módszerekkel és rettenetes emberi szenvedés árán lehetett egy rövidebb történelmi időszakra megvalósítani.

265. oldal (82. tévhit: Lenin humanista volt, a kommunista kísérletet Sztálin tette tönkre)

Araragat_Kasztór_Polüdeukész >!

Mit tehet a történész? Aki csak azért fogadott el egy tévhitet, mert
rosszul tájékoztatták, azt könnyi meggyőzni. Akinek viszont valamilyen
érdeke is fűződik egy legendához, akár csak annyi, hogy megnyugtató-
nak találja annak„üzenetét ”, vagy érzelmi okokból ragaszkodik valame-
Iyik megszokott mítoszhoz, az aligha változtatja meg gondolkodásmód-
ját egy történelmi tanulmány vagy esszé hatására. Ha valaki hinni akar
valamiben, akkor hinni fog' s a legvaskosabb tanulmánykötetek sem
rendíthetik meg a meggyőzését. A történésznek azonban néha fel kell
vállalnia Don Quijote szerepét – még akkor is, ha a harc nevetségesnek
és reménytelennek tűnik.

Kapcsolódó szócikkek: történész
Thorpapa>!

A középkor virágkorától, a XIII. századtól pedig valamennyi művelt ember tisztában volt a Föld alakjával, amely még Dante Isteni színjátékában is gömbként lebeg a világmindenség központjában.

46. oldal, 15. A középkorban azt hitték, lapos a Föld

Szelén>!

Csakhogy az antiklerikalizmus nem azonos a vallásellenességgel vagy az ateizmussal.

A felvilágosodás képviselői ateisták voltak 131.o.

Kapcsolódó szócikkek: antiklerikalizmus
Véda P>!

1905. március 13-án a Guimet Múzeumban lépett fel először keleti táncosnőként. Egy Siva-szobor volt a színpadon, az asszony pedig a múzeum keleti gyűjteményéből származó ékszereket és ruhákat viselve, négy kísérőjével, lángoló kandeláberek között egy sztriptízszerű, erotikus táncot lejtett. Mata Hariként hirdették a plakátok: a két szó azt jelentette, hogy „a hajnal szeme”. Maláj nyelven a Napot nevezték így. Az új „sztár” azt terjesztette magáról, hogy indiai családból származott, apja pap, anyja pedig templomi táncosnő volt. Ő maga pedig állítólag Siva templomában nevelkedett, és az isten szolgálatának, az őt dicsőítő, erotikus rítusoknak szentelte életét.

129. oldal - Mata Hari minden idők legnagyobb kémnője volt

Kapcsolódó szócikkek: 1905
Véda P>!

Nehéz elképzelni, hogy a német kémszolgálat éppen egy Európa-szerte közismert, mindenhol feltűnést keltő, a maga korában kifejezetten idősödőnek számító, harmincnyolc éves asszony kiképzésére vesztegette volna idejét és pénzét.

129. oldal - Mata Hari minden idők legnagyobb kémnője volt

Kapcsolódó szócikkek: Mata Hari