Az ókori világ szédítő magasságokba emelkedett és onnan legmélyebbre zuhant, leggazdagabbnak tartott és legkegyetlenebbül elpusztított városának másfél évezredes történetét jeleníti meg könyvünk. Célja: egységben látni és a maga folyamatos történetiségében bemutatni a sokszínű, sokarcú város történetének egyes szakaszait: a föníciai gyarmatvárost, a pun gyarmatbirodalom urát, Róma félelmetes vetélytársát, majd a pun város romjain született római coloniát, amely fennállásának utolsó századában ismét politikai központtá: a vandál királyok fővárosává lett, végül egy pillantást vetni a Karthágó helyébe lépett arab város, Tunisz mozgalmas történetére is. Könyvünk kísérlet a pun, római, a vandál és a bizánci Karthágó életének egységes szempontú ismertetésére. Végigkíséri azokat a történeti eseményeket, amelyeknek ez a város volt a kiindulópontja vagy színhelye. A politikai történet hullámveréseinél, győztes és vesztes háborúk sorsfordulatainál nagyobb hangsúlyt helyeznek azonban a könyv… (tovább)
Karthágó 5 csillagozás
Kívánságlistára tette 4

Kiemelt értékelések


Gustave Flaubert: Szalambó-ját olvasva vettem elő ezt a Karthágóról szóló kötetet. Érdemes összehasonlítani B. H. Warmington: Karthágó c. könyvével, amelyet vele együtt olvastam. (Értékelésem itt: link ) Rövidebb és számos ponton más a magyar szerzők kötete mint az angol klasszika-filológus kollégájuké.
A két magyar tudós munkája, Warmington könyvével szemben, nem csupán a pun birodalommal foglalkozik, hanem a térség teljes ókori történelmét nyújtják a karthágói állam történetén túl, sőt még az arab invázió és a muszlim Tunézia történetéről is íródott egy függelék. A politikatörténet mellett az életmód, a vallás, gazdaság és kultúra története kerülnek inkább előtérbe. A régészeti források jobban hasznosulnak, bár ebben benne van az is hogy több mint egy évtizeddel későbbi a kötet, és a 60-as évek publikációi és a múzeumi anyagait is feldolgozzák a szerzők. Cserébe az eseménytörténet jóval vázaltosabb mint Warmington könyvében. Itt-ott – szerencsére nem sok helyen – marxista lózugok is előfordulnak. Fontos előnye viszont a brit kötettel szemben hogy igen részletes bibliográfiát hoz a témáról.


Nem hittem volna, hogy sok újat tudhatnék meg Karthágóról, de tévedtem. Bennem is még a lerombolt és sóval behintett földű Karthágó képe élt, ám most megtudtam, hogy Karthágót már maguk a rómaiak újjáalapították, hogy birodalmuk egyik legjelentősebb városává váljék. De Karthágó a vandál királyság fővárosaként még a római birodalmat is túlélte, hogy azután a bizánci birodalomban határszéli helyőrséggé degradálódjon, s végül az arab hódítás pecsételje meg ennek hihetetlen múltú városnak a sorsát.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Falus Róbert: A Római Birodalom 77% ·
Összehasonlítás - Kertész István: Hannibal ·
Összehasonlítás - Patrick Girard: Hamilkár, a sivatag oroszlánja ·
Összehasonlítás - Földi Pál: Hannibál a kapuk előtt ·
Összehasonlítás - Kertész István: Híres és hírhedt római caesarok 87% ·
Összehasonlítás - Bíró Ferencné – Csorba Csaba: Az ókori görögök és rómaiak élete ·
Összehasonlítás - Vágó Ádám: A Kárpát-medence ősi kincsei 100% ·
Összehasonlítás - Polübiosz: Polübiosz történeti könyvei I-II. ·
Összehasonlítás - Appianos: Róma története ·
Összehasonlítás - Ráth-Végh István: Az ércmadár 86% ·
Összehasonlítás