Igehirdetés ​igei módon 2 csillagozás

Az értelmező igehirdetés kidolgozása és előadása
Haddon W. Robinson: Igehirdetés igei módon Haddon W. Robinson: Igehirdetés igei módon

“Az író saját és mások hibáit elemezve fogalmazza meg a hatékony igehirdetés mikéntjének alapelveit."

Eredeti cím: Biblical Preaching

Eredeti megjelenés éve: 1980

152 oldal · puhatáblás

Haddon W. Robinson: Igehirdetés igei módon

Haddon W. Robinson: Igehirdetés igei módon Az értelmező igehirdetés kidolgozása és előadása

Két részletben olvastam el (2012.10.24-én Bp-ről hazafelé vonaton, és 2012.12.05-én szintén vonatúton). Az első nekem hosszú volt, a nagyon-elméleti bevezetés, előkészítés; ám a konkrétabb témák lekötöttek, hasznosítandónak ítéltettek. Különösen megvalósítandó két terület alcímét kiemelek: „Tényszerű információk” (7. fejezetből) és „Szemmel történő érintkezés” (10. fejezetből).
Most úgy gondolom, hogy ezt még többször el kell olvasnom igehirdető életem során.

padamak>!

A magyarázat azonban nem is olyan könnyű, ha az igemagyarázó nem ismeri hallgatóit. Minél otthonosabb a témában, annál könnyebben előfordul, hogy nem veszi észre a gyülekezet tájékozatlanságát. A padokban ülő emberek intellektuális világa különbözik az igehirdetőétől. Őt azért alkalmazzák, hogy azt tanulmányozza, amire nekik nem jut idejük. Nem feltételezheti tehát, hogy hallgatói azonnal megértik, amiről beszél. Világos magyarázattal tartozik nekik arról, hogy mire is gondol. Irányelvként kell követnie, hogy minden lényeges kifejezést áttegyen a hallgatóság által érthető nyelvezetre. Kétségtelen, hogy jobb, ha a kelleténél több magyarázatot adunk, mintha nem eleget. Miközben a gondolatok kapcsolódását vagy a belőlük levont következtetéseket magyarázzuk, nekünk magunknak kell elsősorban olyan világosan látnunk a megoldást, hogy afelől semmi kétség vagy bizonytalanság ne legyen bennünk. Majd a magyarázat lépéseit kell logikai vagy lélektani sorrendben kialakítanunk. Mire a szószéken terjengő homály a padsorokhoz ér, köddé sűrűsödik.

95-96. oldal - Magyarázat és meghatározás, 7. fejezet Száraz csontok megelevenítése (Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány, Budapest, 1989)

padamak>!

Charles H. Spurgeon egy ősi időket idéző hasonlattal ragadja meg az érzékelést: „mikor még az univerzum úgy pihent Isten értelmében, mint meg nem született erdők a makk kupacsában.”

129. oldal - Élénk stílus, 9. fejezet A gondolat szavakba öltöztetése (Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány, Budapest, 1989)

padamak>!

Hogyan kerülhetjük el azt a hibát, hogy beszédünk érdektelen legyen?
1. Figyelj saját nyelvhasználatodra! Személyes, hétköznapi beszélgetéseidben ne engedj magadnak kikapcsolódást, és ne légy olyan, mint valami üresjáratú gép! Gyakorold magad az újabb és újabb hasonlatok kidolgozásában, akkor majd könnyebben használod őket prédikációidban is.

2. Tanulmányozd mások nyelvhasználatát! Ha úgy találod, hogy egy író vagy szónok felrázott, vizsgáld meg, hogyan tette. Mivel a költői nyelvezet hasonlatokban és metaforákban gazdag, a versolvasás kifejleszti az érzéket a képes beszéd iránt.
3. Olvass fennhangon! A fennhangon való olvasásnak két haszna is van. Először is, szókincsedet gyarapítja. Mint gyermekek, a beszédkészséget jóval az olvasás és írás előtt tulajdonítottuk el azáltal, hogy hallgattunk és utánoztunk másokat. A fennhangon történő olvasás ugyanezt az élményt nyújtja. Másodszro, ha a sajátodnál jobb stílust olvasol, a sajátos szófordulatok, irodalmi szóhasználat bevésődik idegrendszeredbe. Kialakul az érzéked a képszerű beszédre. Olvass fel feleségednek, gyermekeidnek, hogy kényszerítve légy megmagyarázni, amit olvasol. Olvass regényeket, színdarabokat, igehirdetéseket, de különösen a Bibliát.

130-131. oldal - Élénk stílus, 9. fejezet A gondolat szavakba öltöztetése (Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány, Budapest, 1989)

padamak>!

Azért is idézünk másokat, mert a tények ismerete vagy értelmezése tekintetében nálunk előnyösebb helyzetben vannak, vagy azért, mert hallgatóságunk feltételezhetően jobban hajlik arra, hogy az ő kiértékelésüket elfogadja. A biblia- és emberismerő igemagyarázó hisz ugyan az eredendő bűn létezésében, emellett azonban felhasználhatja szkeptikus hallgatósága meggyőzésére például a Kriminalisztikai Bizottság jelentéséből származó következő idézetet:
„Minden csecsemő úgy kezdi az életét, mint egy kis vadember. Tökéletesen önző és énközpontú. Akar, amit akar, és amikor az neki tetszik – ennivalót, édesanyja figyelmét, társa játékát, nagybátyja óráját. Tagadd meg tőle, amit kíván, s dührohamban tör ki, agresszivitása mások életét fenyegetné, ha nem lenne olyan tehetetlen. Romlott. Nincs erkölcsi érzéke, nincs tudása, nincs ügyessége. Tehát nem csak néhány, de minden gyermek bűnösként jön a világra. Ha engednénk, hogy gyermekkorának énközpontú világa megmaradjon, ha mindenben szabadon kényére-kedvére tehetne, úgy minden gyermek bűnözővé, tolvajjá, gyilkossá, erőszaktevővé válna.”

98. oldal - Idézetek 7. fejezet Száraz csontok megelevenítése (Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány, Budapest, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: eredendő bűn
padamak>!

Az igehirdetés során a legnagyobb harc az érthetőségért folyik. Napóleon három paranccsal látta el hírnökeit, s ezek bármely kor kommunikátoraira érvényesek: „Légy érthető! Légy érthető! Légy érthető!”

53. oldal - Mit jelent...?, 4. fejezet Az út a textustól az igehirdetésig (Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány, Budapest, 1989)