A ​feleséged vagyok, nem a cseléded 1 csillagozás

Haas Anna: A feleséged vagyok, nem a cseléded

Vége a gondtalan atlétatrikós sörözésnek! Bealkonyult a szép világnak, az a nő, aki elolvassa ezt az új neofeminista könyvet, többet biztos nem viszi a sört a tévé elé. A feleséged vagyok, nem a cseléded – a melltartó feltalálása óta a legtöbb öntudatot adja a nőknek. A feleséged vagyok, nem a cseléded azokról a problémákról szól, amelyekkel minden nőnek minden nap szembe kell néznie, függetlenül lakóhelytől és társadalmi helyzettől, kezdve a ki tegye tisztába a gyereket kérdéstől az elszámoltatott kosztpénzen át az ágybeli szereposztásig.

Arsenicum, 2005
184 oldal · ISBN: 9789632193267

_minka_ IP>!
Haas Anna: A feleséged vagyok, nem a cseléded

Amit nagyon fontos figyelembe venni a könyv olvasásakor, az a megjelenés éve: 2005. A kétezres években még erősen ott tartott a feminizmus Magyarországon, hogy kezdtünk rácsodálkozni a nők helyzetére, hogy az élet mely területein szenvedünk hátrányt a férfiakkal szemben (én még ott sem: gimibe jártam, és nem értettem, hogy az öcsémnek miért néznek el mindent a szüleim…). Tulajdonképpen ez a nagyon dühös és szókimondó könyv is erről szól: a szisztematikus elnyomásra való rácsodálkozásról. Mindezekből azt hiszem, egyenes ágon következik, hogy a helyzet okozójaként sem a patriarchális sémákat nevezi meg a szerző, hanem nemes egyszerűséggel az „önző férfiakat.”

Mindezek miatt összemorcolt szemöldökkel vettem kezembe a könyvet, és magamban hosszan mérgelődtem azon, mennyire kontraproduktív ez a megközelítés, és milyen jó, hogy mára már eljutottunk odáig (?), hogy tudjuk, a patriarchális struktúrák fenntartásában mi nők is jócskán részt veszünk lányaink szocializációja során. És különben is, mennyire szexista már ez a könyv a férfiakkal szemben, hogy csak kanapélakó sörvedelőkként képes ábrázolni őket?

Egy idő után mégis az a nyugtalanító érzés fogott el, hogy én valójában ismerem ezeket az embertípusokat, láttam, hallottam ezeket a párkapcsolati interakciókat, szerepfelosztásokat. A mártír véranyák és a megtépázott önbizalmukat folyton a feleségükön kompenzáló férfiak nem vesztek ki a magyar társadalomból 2005 óta. A macsóság sincs eltűnőben – sőt államilag népszerűsítik. Akinek a közvetlen környezete már nyitott a nemek közötti kölcsönös együttműködésre, az ma már talán elindulhat egy élhetőbb élet felé. Ám aki olyan közegben kénytelen élni, amelyben mereven számon kérik rajta a hagyományos nemi szerepeket, az a jelenlegi gazdasági helyzetben (infláció, lakhatási válság, a vidék leszakadása, minőségi oktatáshoz való hozzáférés korlátozottsága, stb. ) aligha lesz képes kiszakadni ebből. Maradnak a jól ismert nemek közötti játszmák, amelyeket a helyi közvélemény ("Juli néni a B lépcsőház 2.-ből") szorgosan kiértékel.

Az okok tehát összetettebbek, mint amelyeket Haas Anna leír – a fájdalom viszont nagyon is valóságos, és az egyenlőtlenségeknek mindkét nem megfizeti az árát.