23 ​dolog, amit nem mondtak el a kapitalizmusról 6 csillagozás

– Létezik-e szabadpiac?
– Kisebb-e a vállalkozó kedv a szegény országokban?
– Nagyobb változást jelentett-e az emberek életében az internet, mint a mosógép?

A dél-koreai születésű szerző provokatív könyvében 23 mítoszról rántja le a leplet. Gondolatébresztő, szellemes fejtegetései során bemutatja, hogyan működik valójában a piacgazdaság, érthetőbbé teszi az egymásnak ellentmondó gazdasági jelenségeket, és rávilágít a politikai események bonyolult hálóját szövögető erőkre. Célja, hogy a szabadpiacról alkotott illúzióinktól megszabadulva könnyebben megtaláljuk helyünket és szerepünket a kapitalizmus rejtélyes világában.

Eredeti cím: 23 Things They Don't Tell You About Capitalism

HVG Könyvek, 2013

viktretta
Ha-Joon Chang: 23 dolog, amit nem mondtak el a kapitalizmusról

Igen-igen tanulságos könyv a szabad versenyes kapitalizmus vs. állami protekcionizmus kérdésköréről, arról, hogy a hetvenes évek óta hogyan és miért nem bír a világ kilábalni az egyre újabb válságokból, miközben a nagyvállalatoknak, a menedzsereiknek és a részvényeseiknek azért nem olyan [*spoiler*], míg pl. a világgazdaság egészének, az egyszerű alkalmazotti tömegeknek vagy a harmadik világ népességének úgy en bloc elég [*spoiler*]. Meg arról, hogy miért pénzkidobás mindenkit egyetemre járatni, miért ne ájuljunk el napjaink kommunikációs forradalmától, és gazdasági kérdésekben miért ne higgyünk a közgazdászoknak (sem). A kormányzati korrupció kaphatott volna kicsit nagyobb hangsúlyt a könyvben (persze ez teljesen véletlenül jutott csak eszembe itt, Mo-on), de durván tanulságos olvasmány! Engem teljesen meggyőzött, hogy miről, azt viszont nem fogom elárulni. 10 pont!
A népszerűsítő stílussal kapcsolatban pedig a kedvenc mondatom:
„a közgazdaságtan 95%-ban józan paraszti ész – jó alaposan megbonyolítva”

takacsot
Ha-Joon Chang: 23 dolog, amit nem mondtak el a kapitalizmusról

Nagyon populista stílusú és csak egy utómunka (leírja hogy utólag, miért volt ez meg az rossz).
De azért rá is mutat pár kapitalista gyengeségre.