A ​bűvös sapka 22 csillagozás

H. Tuhtabajev: A bűvös sapka

Jó, ha az ember talál egy bűvös sapkát. Főképpen ha az utóbbi időben sok kellemetlensége akadt az iskolai órákon. A bűvös sapka ugyebár láthatatlanná teszi, sőt, ha igazán bűvös, hát azzá varázsolja a gazdáját, amilyenné az lenni akar. Ha kell, agronómussá teszi, ha akarja, költővé − hanem a sapka egyet azért mégsem tud. A különféle mesterséghez, hivatáshoz szükséges tudást nem képes belevarázsolni gazdája fejébe. Ebből aztán furcsa, nevetséges kalandok adódnak, a veszélyekről és izgalmakról nem is beszélve. E könyv olvasója dobogó szívvel lesheti, hogyan kerül ki a pácból Hasimdzsan, a történet kedves, ám tanulni nem nagyon szerető hőse.

Eredeti cím: Sehrli qalpoqcha

Eredeti megjelenés éve: 1964

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Delfin könyvek Móra

Kárpáti / Madách / Móra, Budapest - Uzsgorod - Bratislava, 1986
246 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631151034 · Fordította: Rigó Béla · Illusztrálta: Ámon László

H. Tuhtabajev: A bűvös sapka

Meglepő kis regény volt aminek főszereplője Hasimdzsan a 12 éves üzbég kisfiú. A történet három részre van bontva. Az első rész egy örült road movie volt üzbég módra. Végigszáguldottunk Örményországon miközben arra voltunk kíváncsiak, hogy mire megyünk egy varázskalappal viszont iskola, tanulás nélkül így 12 évesen. Jelentem a tanmese tanulságos, megmutatja, hogy láthatatlanná tud tenni egy kalap de a tanulással töltött időt nem potólhatja. Ergo az iskolára a kommunista nagy sztahanovista termelés idején is szükség van. Énelbeszélő módban vagyunk végig. A második rész a hazaérkezés és a jócselekedetek ideje. Hasim kedves csibész fiú néha megcsillan
kedves humora, semmi jónak nem elrontója. Nem szereti amikor mások becsapják az embereket így a sapkával igyekszik a helyi csalókat leleplezni. Miközben ezen dolgozik újabb és újabb örült fantasztikus kalandokba keveredik.
A harmadik rész az igazi tanmese a rossz útra tért, de a úttörök egységes segítségével megjavult fiúról.
Aranyos történet, meglepően jól megírt ifjúsági regény. Az illusztációk kritikán aluliak, bár nem voltam még Üzbegisztánban de gondolom nem ilyen furcsa emberek lakják :D Egyben egy korrajz is, kis betekintés az akkori életbe. Aki a pöttyös-csikos könyveket szereti nem fog csalódni.

Zsofir>!
H. Tuhtabajev: A bűvös sapka

Jópofa könyv, a főhős, Hasimdzsan változatos kalandokba keveredik. Az első részben Mekk mesterként kipróbál mindenféle foglalkozást, a végeredmény sejthető. :) A második részben már nem csak magára gondol, hanem a környezetére is, úgyhogy beleveti magát egy nyomozásba. Szerencsére a sapka a segítségére van. A harmadik rész biztos sok üzbég olvasókönyvbe belekerült annak idején, hogy buzdítsák az ifjúságot a tanulásra.

Gáborr_Nagy>!
H. Tuhtabajev: A bűvös sapka

Érdekes könyv, három történet egy hatodikos osztályismétlő fiúról, akinek van egy csodasapkája, bár az utolsó történetben nem használja. Az első az útkeresésről szól, kipróbál a főhős sok foglalkozást, de mindenhol leég, általában meg is kergetik. A másodikban nyomoz, bűnözőkkel és a babonasággal egyszerre küzd. A harmadik átlagos iskolai sikertörténet.
De ami a legfurább: Tuhtabajev üzbég író, és szereplői is üzbégek. Itt bizony mollahok sétálnak az utcán, kétpofára falják a piláfot, és tyubityejkát hordanak. (nem tudom, mi az). És Allahhoz imádkoznak. Nagyon érdekes, remek környezetrajz. A nevek borzalmasak: Hamrokul, Tastemir, Mamatdzsan, Mirabiddinhodzsa stb.
A főszereplő, Hasimdzsan szerintem az üzbég Tom Sawyer. Elég link, talpraesett, vicces és verekedős.
Sajnos elég csúnya, torz, valószínűleg anatómiailag sem helyes rajzok vannak a könyvben, elég a csúf borítóra ránézni.

Nicole_Kinney I>!
H. Tuhtabajev: A bűvös sapka

Szocreál mese a mihaszna fiúról, aki végül jó útra tér… Hasimdzsan nem volt valami szerethető főhős, főleg a történet első harmadában, így nehéz volt drukkolni neki, de korrajznak remek volt. Azt el tudom képzelni, hogy a könyv megjelenése idején iskolás gyerekekkel bőszen olvastatják, hogy tanuljanak ám, mert különben úgy járnak, mint Hasim, de ott van motivációnak az úttörő tábor is :)
Az illusztrációk borzalmasak, a borító egyáltalán nem csábított volna arra, hogy leemeljem a polcról ezt a könyvet, hát megérdemelne egy új kiadást, mert minden zavaró része ellenére azért élveztem az olvasást – nemcsak térben, időben is utaztam vele.

Pumukli82 >!

Rögtön az első órán egyest kaptam algebrából. Pedig úgy igyekeztem, úgy igyekeztem… hogy a tanár ne vegyen észre. Még a pad alá is elbújtam, de Kabulov, a matematikatanár mégis kiszúrt.

Pumukli82 >!

– Haszontalan kölyke! Miért hazudtál nekem?
Most döntsétek el magatok, hát hazudtam én? Csak azt mondtam, hogy ötöst kaptam. Hisz már Donohon is tudja: ha kettőhöz hozzáadunk hármat, az éppen öt lesz.

Pumukli82 >!

A gyomrom meg úgy korog, mintha egy egész úttörőraj trombitálná benne a marsot.

Nicole_Kinney I>!

A bőre színe sötét. Lehet, hogy születésétől fogva, de lehet, hogy konspirációs okokból jó ideje nem mosakodott.