Az ​ősi út és a hírnök versei 32 csillagozás

H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

A XX. század első fele az amerikai fantasztikus irodalom aranykora volt: a különböző magazinokba ekkor írt Robert E. Howard, August Derleth, Catherine L. Moore, Seabury Quinn, Clark Ashton Smith, Robert Bloch, vagy kicsivel később Ray Bradbury.

Sorozatunkban szeretnénk bemutatni az – erre érdemes – ismeretlen szerzők írásait, valamint az ismert kedvencek még meg nem jelent egyes műveit: jelen kötettel a ma már legendás alkotónak számító H. P. Lovecraft verseinek eddigi legbővebb magyar nyelvű válogatását.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A fantasztikus irodalom klasszikusai Attraktor

Attraktor, Máriabesnyő, 2018
162 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155601606 · Fordította: Kiss Sándor

H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

„Nem volt kéz, mi visszatartott volna,
az éjjel, mikor ráleltem az ősi útra"

Ha nem elég számodra az összes kötetben lévő rettenet, nos ez esetben szeretettel ajánlom ezt a könyvet. Gyújts egy gyertyát, kapcsold le a villanyt, zárd ki a külvilágot. Csak te vagy és a könyv. Csak a könyv és te! Sötétben és borral garantált a hangulat. Egy kis zenei aláfestést is alkalmazhatsz a tökéletes rettegéshez. Sok sikert!
//Akinek nem tetszik, az vagy nem szeret félni vagy nem alkalmazta a fentebb leírtakat.//

Quator>!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Lovecraft versei szerepelnek a kötetben. Az összeállítással semmi baj nincs, azon kívül, hogy Lovecraft nem ebben a műfajban a legerősebb. A könyv azoknak ajánlható, akik már elolvasták a szerző legjelentősebb novelláit, és rajongóként megismerkednének HPL verseivel is. A novellák esetében (véleményem szerint) nem az írástechnika miatt emlékezetesek a művei, ahogy a verseinél sem, hanem a megteremtett világ, illetve az egyedi hangulatuk miatt. A verseknek van ahol sikerül ezt a hangulatot megragadniuk, viszont irodalmi szempontból szerintem nem érik el a kortárs, vagyis Edgar Allan Poe színvonalát. Rajongóként viszont érdemes megismerkedni a szerző ezen műveivel is.

Zoltán_Bálint>!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Jó volt újból Lovecraftot olvasni, mert már sok idő eltelt azóta, hogy a többi magyarul megjelent könyvét olvastam. A hangulata még mindig magával ragad. A könyv felépítése viszont nem tetszett, spoiler

Tadeshi P>!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Valahogy Lovecraft prózáját sokkal jobban szeretem, mint a most elolvasott verseit, de az is tény, hogy a stílusáért viszont annyira rajongok, hogy mindenképpen akartam adni egy esélyt a lírájának is.
Az biztos, hogy nem véletlenül a novellái és kisregényei miatt ismerjük ma, és nem a költészete miatt. Voltak a kötetben persze olyan versek, amik nagyon tetszettek, a Poe-éta rémálmából például pont az a fanyar humora jött át, mint a Sweet Crudelia-ból. (Mert igen, Lovecraft tud vicces is lenni, nem csak az egzisztenciális horrort rászabadítani a gyanútlan olvasókra. Az a legizgalmasabb mondjuk, amikor a kettőt egyszerre teszi, mint a Poe-éta rémálmában. …és ez a szójáték…)
Összességében nem érzem időpocsékolásnak, hogy elolvastam a verseskötetet, de azért lehet, újraolvasom a Zarándokút Kadathba-t, hogy valami jobb maradjon meg bennem.

Tibor_Kállay>!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Kellemes volt verseket is olvasni a Mestertől, mindenkinek csak ajánlani tudom!:)

Daniel_Cserhalmi IP>!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Lovecraft rajongóként teljesen nyilvánvaló volt, hogy ezt a kötetet el kell olvasni. Ugyanakkor azzal is tisztában voltam, hogy a versei sosem hagytak olyan mély nyomot az irodalomban, mint a novellái. Ez a kötet is csak ezt bizonyítja. Van egy-két egészen jó írás, a többség olyan átlagos. Sajnos a Mítosz köré íródott versek sem mindig jók. Ugyanakkor ha az angol szöveget olvassa az ember, annak valahogy jobb hangulata van, mint a magyar fordításnak. Szóval ha valaki Lovecraftot szeretne olvasni, akkor azért maradjon a klasszikus írásainál.

Psycho_Goreman >!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Az biztos, hogy Lovecraftra nem a versei miatt fogunk emlékezni. Nagy részéről már rögtön az olvasása után meg is feledkeztem. A Poe-éta rémálmát viszont imádtam, meg tetszett az is, hogy az eredeti angol szöveg is közölve lett.
Kiknek ajánlható ez a rövidke kötetecske? Főleg olyanoknak, mint én, akik hiányolták a Lovecraft összesből a verseit, vagy csak kíváncsiak rá, hogy milyen volt költőnek.

Chlovia27>!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Jó volt megismerkedni Lovecraft verseivel, hozta a tőle megszokott hangulatot, bár én jobban szeretem a novelláit. Rajongóknak mindenképp ajánlott olvasmány! :)

Mortii>!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Ha csak az olvasási élményemet értékelném 3 csillagot adnék, mert nem szeretem a verseket.
Az egész kötetbe nem sok poéma akadt ami tetszett (Az elveszett Új-angliát imádtam). Sajnos ez leginkább amiatt van, hogy tényleg nem szeretem a verseket. Ráadásul Lovecraft olyan szinten ír körül és meszemélyesít mindent, hogy néha még a fonalat is elveszítettem.
A kötet két nyelvű, az eredeti, angol szöveget kb. az első hosszabb műig olvastam párhuzamosan a fordítással (Pszükhopomposz, ez is nagyon tetszett). Egyszerűen kimerült a szókészletem, így nem volt értelme erőltetni, összefüggően már nem értettem meg ezeket a nagyobb terjedelmű alkotásokat.
Jól adoptálja a sötétséget a lírájában is Az Öreg!

A kiadvány egyébként nagyon igényes, nekem a minimalista „összeollózott” borító is nagyon tetszett. Hibát nem találtam benne. Jó a szerkesztés is és mindenképpen értékes, hiánypótló kötet!
Emiatt ment az a bizonyos 4. csillag!

m6tika >!
H. P. Lovecraft: Az ősi út és a hírnök versei

Ez a kötet sajnos messze alulmarad a prózai kiadványokhoz képest. A legtöbb vers igazán csak egy-egy rövid felvetést ad, amiből lehetett volna történet is, de nem lett. A hosszabbak adnak kerek történetet is, de ezeket sem éreztem igazán hatásosnak. Összességében az egész könyv csak annyit adott nekem, hogy némileg megteremtette Lovecraft világának hangulatát, de pusztán csak azt.

A HARANGOK

Hallottam a távolban kongani évről-évre
a fekete éji szélben a mélytorkú harangokat:
de sosem leltem a tornyot, honnan szóltak,
mintha szavuk a mélységből zenélne.
Álomban, emlékben kutattam fogódzók után,
s felidéztem minden harang-képemet:
a csendes Innsmouth-ról, hol sirályok sereglenek
az ősi, régről ismert templom toronyán.

Mindig zavartan hallgattam, hogy zengett,
míg egy hideg, esős márciusi éjjel
az emlékezetem engem visszavetett
a vén tornyokba, hol őrült harangnyelv kelepel.
Kelepel, ám naptalan hullámok mélyéről
elsüllyedt völgyekből, a tenger holt fenekéről.

Lunemorte P>!

Én vagyok az éjszakai sikoltás,
én vagyok a hóesés nyögése,
én vagyok, aki fényre sosem jár,
én vagyok, aki alulról kúszik fölébe.

Szekerem a halál szekere,
szárnyam a rémület szárnya,
lehem az északi szél lehe,
a kihűlt holttest lényem prédája.

PSZÜKHOPOMPOSZ (részlet)

ANTARKTOS

Álmom mélyén egy hatalmas madár suttogott nekem
a sarkvidéki pusztaság fekete kúpjáról,
mi a jég fölé emelkedik: magányosan, ridegen,
ostromolva, verve korok viharától.
Ide még sosem vette földi alak útját,
csak fakó napok és halvány hajnal-fények
világították meg az üreges sziklát,
minek készítőit csak sejtik a Vének.

Ha ember pillantaná, csak csodálkozna,
hogy a Természet vele ily dombbal tréfál,
de a legnagyobb rész – a madár súgta –
a mérföldes jég alatt álmodva vár.
Isten óvja az álmodót, aki elé őrült látomása
a kristály-mélységben a holt szemeket tárja!

Lunemorte P>!

Nem volt kéz, mi visszatartott volna,
az éjjel, mikor ráleltem az ősi útra

Az ősi út (részlet)

Lunemorte P>!

Számos fiatal a fény forrása után jár,
de hogy mit lel: nem tudjuk meg soha már.

A Vének világítótornya (részlet)

Lunemorte P>!

Eztán elhalt és semmivé lett a fény,
én pedig csak lebegtem a megtestesült feketeség
pokoli karmában, aminek csapkodó szárnyai
rémes kriptabűzű ködöt legyeztek felém.

ALETHEIA PHRIKODES (részlet)

Lunemorte P>!

Félig sandított, félig sejtett nem emberi formák,
fél-anyagi, fél-éteri lények
a tátongó, csillagtalan űrből letérnek
a kopár falak közé, mik a ragályt ontják.

A helyőrség (részlet)

EGY EMLÉK

Széles sztyeppék, köves fennsíkok
nyúltak el a csillagvilágos éjben,
idegen tábortüzek halvány fényében
kószáltak kolompos, csapzott jószágok.
Messze délen, hol a sík mélyült, szélesült,
falak sötét cikkcakkja tekereg,
mint óriási kígyója rég letűnt éveknek,
mi a korok végtelenjébe fagyott, megkövült.

A hideg szélben furán megremegtem,
s csodálkoztam, hogy kerültem ide,
mikor egy csuklyás alak a tűz fényében
felállt, közeledett s a nevem nevezte.
Szemem az eltakart, halott arcra emeltem,
s elhagyott a remény, hisz megértettem.

AZATHOTH

Az esztelen űrbe rángatott a démon engem,
túlnan a kimért tér ragyogó klaszterén,
míg már anyag, s idő sem nyúlt el előttem,
csak a Káosz: tér nélküli, alaktalan lény.
Itt a sötétben motyogott a Mindenség hatalmas Ura
amiről épp álmodott, de meg nem értette,
míg mellette torz denevér-lények vergődtek ide-oda,
őrült örvényekben, sugarakat legyezve.

Táncoltak őrülten a vékony, magas vinnyogásra:
a szörnyű mancs tartotta repedt síp-zenére,
s a belőle áradó céltalan hullámok kavargása
rendez minden apró kozmoszt örök törvényére.
Mondta a démon: „Az Ő hírnöke vagyok”,
s megvetően Gazdája fejére csapott.

Lunemorte P>!

Sem a gondos sövény, sem a kerti rengeteg,
de még a kristályos vize sem a szökőkútnak
nem nyújt örömet szívemnek, feledést lelkemnek,
szomorúságától a lehetett-volna dolgoknak.

Nyugalom (részlet)