Sivatag ​és tenger között 2 csillagozás

Algériai útirajz
H. A. W. Treffz: Sivatag és tenger között H. A. W. Treffz: Sivatag és tenger között

„Sziget ​a tenger és a sivatag között" — így nevezik az algériaiak sokatpróbált szülőföldjüket. Valaha a római birodalom ragyogó gyémántja, később a mohamedán kultúra egyik fellegvára volt ez az ország. Az évtizedes francia gyarmati uralom idején azonban elsatnyult ősi kultúrája, s e kultúra hordozói a föld legnyomorultabb, jogfosztott népévé süllyedtek.
H. A. W. Treffz, német újságíró az elmúlt években hosszabb időt töltött Algériában. Útiélményeiről beszámoló könyv a német, cseh, és orosz nyelvű kiadás után most a magyar olvasókhoz is eljut.
riporter keresztül-kasul bejárja az országot, leírja vonzó tájait, népeinek — berberek, arabok, négerek, zsidók, spanyolok, franciák — életmódját, szokásait. Érzékletes képet fest gazdag műemlékeiről és e műemlékek nyomán felidézi a régi korokat, amikor Algéria a világ kultúrája élén haladt.
Szinte magunk előtt látjuk Algírt, „a fehér várost", felhőkarcolóival és nyomornegyedeivel, Sidi bel Abbest, az idegenlégió… (tovább)

Eredeti cím: Insel zwischen Meer und Wüste: Licht und Schatten über Algerien

Eredeti megjelenés éve: 1960

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1962
258 oldal · keménytáblás · Fordította: Steiner Márta

Ditta P>!
H. A. W. Treffz: Sivatag és tenger között

Kicsit más volt, mint a többi útikönyv, amit eddig olvastam. És most nem csak arra gondolok, hogy Treffz világnézete teljesen átitatja a könyvet, hiszen meggyőződésünket nem könnyű csak úgy ki-be kapcsolgatni.
A könyv bevezetése a villanásnyi élettörténetekkel megragad és nem ereszt. Aztán elindulunk felfedezni Algériát földrajzi, történelmi és gazdasági értelemben egyaránt. Itt viszont már megingott a figyelmem. A tájak leírása rövid és szűkszavú. Algéria történelmében járatlanként gyakran elveszítettem a fonalat. A bőséges és részletes (ráadásul mostanra már teljesen elavult (mondjuk ez nem a könyv hibája :)) gazdasági adatok pedig abszolút hidegen hagytak. Ellenben kifejezetten élveztem azokat a részeket, ahol 1-1 rövidebb-hosszabb történetet mesélt el.
Treffz egyébként újságíró volt és a bátorsága számomra megkérdőjelezhetetlenné vált, amikor csatlakozott az algériai ellenállók kis csapatához, hogy elsősorból tapasztalhassa meg az eseményeket.

pwz I>!
H. A. W. Treffz: Sivatag és tenger között

A régi NDK-ban is szerették az útikönyveket és útleírásokat. Ha pedig olyan szemszögből mutathatták be a harmadik világ gyarmati sorban sínylődő országait, amint éppen ezt a rabigát próbálják lerázni, akkor garantált volt a siker. Ez a könyv ilyen „hátszéllel” született. Algériát mutatja be, mindezt még a 62-es függetlenség elnyerése előtt.
Nem rossz, ahogy az író-utazó a saját élményeit beleszőve, az Algériából való kiutasítás után Marokkóból visszaszökve, még a Nemzeti Felszabadítási Front (FLN) akcióihoz is csatlakozva mesél az akkori Algériáról.
Előtte persze kapunk egy kis Maghreb-történelmet a kezdetektől az említett időszakig, felkeresve több érdekes települést és népcsoportot a Földközi-tengertől a Szaharáig.
Nem szokványos útleírás, éppen ezért érdekes, de ne várj tőle mindenre kiterjedő leírásokat. Egy Algériát szerető, mindent a szocializmus szemüvegén keresztül látó és láttató kelet-német utazó benyomásai, ennyi. :)

Gondolat, Budapest, 1962
258 oldal · keménytáblás · Fordította: Steiner Márta