Pótmajom 5 csillagozás

Gyurkovics Tibor: Pótmajom

Gyurkovics ​Tibor első verseskötete 1961-ben, első prózakötete 1970-ben jelent meg. Az irodalom minden ágát műveli: novellát és drámát éppúgy ír, mint verseket és regényeket. Most 49 éves, az írásból és, de tizenöt évig mint pszichológus sérült gyerekek és felnőttek gyógyításával foglalkozott, hosszú évekig a Lipótmezőn.
Új regénye, a Pótmajom is eredeti szakmájához vezet vissza, középpontjában egy fiatal pszichológus áll, aki egy sérült kamasz lányt vesz szárnyai alá, próbálja átsegíteni az életkezdés nehézségein. A kislány beleszeret az orvosba, mint ez oly sokszor megtörténik ilyen helyzetben, de a férfit köti az orvosi etika. „Az élet kegyetlen. Van, akiből lesz valami, van, akiből nem lesz semmi. Van, aki ezt böcsületesen fölvállalja, van, aki azzal áltatja magát, hogy csak egy hajszál hiányzik ahhoz, hogy az élete jobbra forduljon, révbe jusson, tehetséges legyen, csak éppen egy picit kell fordítani a sorsán… majd akkor beáll a csoda. Vagy a sors. Vagy a tehetség” –… (tovább)

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1980

Matel>!
Gyurkovics Tibor: Pótmajom

Szeretem Gyurkovicsot. Mindig meglep valamivel a regényeiben, olyannal, ami nem dörgedelmesen egyedülálló és eredeti, de mégis fűszer és cseppet sem erőltetett. Ez a könyve is ilyen volt. Sokszor megálltam és a saját tapasztalataimat gondoltam/értékeltem át, az embereket, akik köröttem élnek, netán önmagamat. Néhol meg is ütött. Szerencsére. Ezért marad egy könyv élmény. A rádöbbenéstől, a borzongástól, a varázstól.
Persze ugráltam át passzusokat, főleg a kórházi magángondolatokat, de sosem zavart, ha egy könyvben nem élvezek minden sort. A lényeg, hogy találjak benne magamnak valamit.
Viszont gyönyörű, ahogy Gyurkovics (aki, mint pszichológus, otthon van az orvos…és talán a beteg gondolatvilágában is) váltja a nézőpontokat és a magyarázatokat. Talán attól jó és hiteles egy könyv, hogy egy esemény több szemszőgű (s akár homlokegyenest eltérő) magyarázatát is el tudja hitetni velünk…s a végén mégsem vagyunk képesek dönteni egyik javára sem. Hát ezt imádom!