Csütörtök 4 csillagozás

Gyurkó László: Csütörtök

Csütörtökön ​történt: 56 nyarán, rekkenő hőségben. Egy magyar újságírónő feküdt a francia tengerparton Antibes-ben, s úgy érezte, a legnagyobb boldogság a világon, ha minden kötöttségtől megszabadulva csak azokkal az örömökkel törődik, amiket a pillanat hoz magával. Pesten fiatal, fehér ruhás nő sietett valahová; haja kontyba tűzve, kezében orvosi táska. Zugló egyik utcájának sarkán – egyszerre távol és közel a két asszonyhoz – egy férfi állt a rekkenő melegtől fáradtan és tanácstalanul; várt valakire vagy valamire. Ez a tanácstalan fiatalember a hőse ennek a kisregénynek – az ő életének egyetlen napjáról szól a történet – egy csütörtöki napról, amely arra kényszerítette, hogy szembenézzen önmagával, és végre feleljen arra a múltjából ránehezedő kérdésre, hogy miért lett boldogtalan.
Megrajzolni, hogyan játszik bele sorsokba, életekbe, kapcsolatokba a történelem – megrajzolni azt az alig mérhető változást, ami a lélek legbensejében is bekövetkezik –, erre vállalkozott új… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1963

Magvető, Budapest, 1963
184 oldal

Gyurkó László: Csütörtök

Meghökkentem. Ártatlan párkapcsolati történetnek véltem. Ám megdöbbenve tapasztaltam meg a mélységét, precizitását, filozofikusságát, életbölcseletét. A végsőkig egyetértek a háziállat iránti szeretetével, a hozzá való ragaszkodással. Valóban családtag az állat, annak, aki komolyan felvállalja őt, áldoz kellő időt a saját életéből arra, hogy a közösen töltöttek megszépítsék mindkettejük, sőt ezen keresztül az egész család mindennapjaiban. Csak így érdemes. A kisállattartók örök félelme bármilyen komoly sérülése a házi kedvencnek, amelyik orvosi beavatkozást igényel. Megsirattam itt, ezt a kis mókuskát. Édes, drága baba. Bárcsak másképpen alakulhatott volna. Mérhetetlenül sajnálom.

Georgina77>!

És mégsem az apja emléke hozta ilyen izgalomba; rá gyakran gondolt, különösen az utóbbi években, de a házat mintha elfeledte volna, a pajtásait is, az arcuk már elmosódott, csak azt tudta, hogy jó volt velük, hogy mikor elvitték a Márton utcából, megsiratta őket, a vedlett teniszlabdáját is, amit elfelejtett magával vinni, igaz, hogy mindegy volt, az iskolában nem lehetett labdázni, és különben sem volt kivel. Ágnes néni képeskockát vett neki; ha egymás mellé rakta a színes kockákat, ha képet állíthatott össze, az egyik Piroskát ábrázolta, ahogy az erdőben találkozik a farkassal, a másik Jancsit és Juliskát, mikor megpillantják a boszorkány házát, a többire már nem emlékezett, de ő a golyóit siratta, a tompa koppanású agyaggolyókat, a súlyos, ezüstös fémgolyókat és a legértékesebbeket, a halkan csengő, színes vonalakkal tarkázott üveggolyókat. A golyókat elvették tőle, csak az utcagyerkek golyóznak, mondta Feri bácsi, és a kockákkal csak egyedül játszhatott, az meg nem igazi játék.

Georgina77>!

Ami pedig a sógorodat illeti: annyit már te is megfigyelhettél volna, hogy a buták sosem hallgatnak. Ellenkezőleg, mindig beszélnek, mert azt hiszik, okosak. Ezért buták.

Georgina77>!

– Már akkor is – ismételte, pedig tudta, hogy nem igaz; hiába őrzi a csontjaiban az ajtóhasadékokon befújó szél hidegét, orrában a nedves mész fanyar szagát, recehártyáján az udvari árnyékszék piszkát, ez a ház mégis kacsalábon forgó palota, akkor is, ha senki sem tudja. S egyszerre megsajnálta az asszonyt, akinek ebben az ocsmány, düledező házban kell laknia, és nem ismeri az ő álomkastélyát.
– Mikor tetszett itt lakni? – kérdezte az asszony.
– Rég. Húsz éve.