Arcképvázlat ​történelmi háttérrel 13 csillagozás

Gyurkó László: Arcképvázlat történelmi háttérrel Gyurkó László: Arcképvázlat történelmi háttérrel Gyurkó László: Arcképvázlat történelmi háttérrel

Ez az írás nem arckép, legfeljebb arcképvázlat. Egy emberről, akit Kádár Jánosnak hívnak. A korról alkotott véleményem bizonyára vitatható, nemegyszer eltér az általában elfogadott képtől. Mint állampolgár joggal háríthatnám át a felelősséget a történészekre, ideológusokra, közgazdászokra, politikusokra, miért nem tárták fel alaposabban, részletesebben ennek a kornak, ennek a személyiségnek a történetét. Mint ennek az írásnak a szerzője, magamnak kell felelnem ítéleteimért, azok megkérdőjelezhetőségéért, olykor nem eléggé megalapozott véleményemért is. A magam megnyugtatására csak azt tehetem hozzá: úgy hiszem, az alapvető tényeket ismerem. A részletek feltárása nem ennek az írásnak a feladata. Talán az árnyalatok tisztázása nélkül is felvázolható a lényeg.

Eredeti megjelenés éve: 1982

>!
Magvető, Budapest, 1983
386 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632719824
>!
Magvető, Budapest, 1982
386 oldal · ISBN: 9631408906
>!
Magvető, Budapest, 1982
386 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632718011

Enciklopédia 1

Szereplők népszerűség szerint

Mindszenty József


Kedvencelte 1

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

richabi>!
Gyurkó László: Arcképvázlat történelmi háttérrel

ZH-ra készülvén küzdöttem át magam rajta, kötelességből, de akárhányszor antikváriumban járok és megpillantom, ma is különös késztetést érzek arra, hogy megvegyem, holott egy megkímélt példánya már a polcomon csücsül. A legjobban talán az illata, kis mérete, keménytáblája, retro betűtípusa vonz, tartalma ugyanis elég száraz.

SteelCurtain>!
Gyurkó László: Arcképvázlat történelmi háttérrel

Nehéz erről a könyvről írni, mert az ember könnyen abba a csapdába eshet, hogy a könyv helyett Kádár személyét értékeli, s akkor ki-ki saját világnézete alapján nullától ötig értékelheti, míg ha szigorúan a könyvnél maradunk, akkor véleményem szerint semmiképpen sem osztályozhatunk ilyen szélsőségesen. Nálam azért négyes, mert amiről szót ejt, azt érdekesen teszi, jól megírva, s többnyire a könyv keletkezésének időpontjában ismert tényekkel összhangban. Viszont azért nem ötös, mert ebben az életrajzban borzalmas bakugrások és elfogadhatatlanul hatalmas lyukak vannak.

Katherine_Grey>!
Gyurkó László: Arcképvázlat történelmi háttérrel

Átgondolásra ajánlott. Az első – még megbocsátó, még pontatlan, még alázatos – de mégis a legelső Kádár János életrajz. Tudtommal az egyetlen, amelybe beleegyezett: még nem az összevissza beszélő, halottakkal vívódó, de már az idős Kádár. Izgalmas.

Alvarando P>!
Gyurkó László: Arcképvázlat történelmi háttérrel

A könyv szerzője a bevezetőben leszögezi, hogy nincsen történész végzettsége, ennek ellenére a korszak történetírásának megfelelően írja le a történelmi eseményeket. Mai értékrenddel nézve ez a rész elhanyagolható. Az igazi értéke a könyvnek maga az arképvázlat főszereplője, Kádár János élete. A szerző interjút készített vele a 70. születésnapja alkalmából és ebből is olvashatunk részleteket. Megismerhetjük benne Kádár gyermekkorát, hogyan élt, mivel töltötte szabadidejét, olvasmányélményeiről is tájékozódhatunk. Fordulópont, amikor megismerkedik a munkásmozgalommal, mivel innentől kicsit amolyan szocializmuséltető íze van a könyvnek. Természetesen a korszak bemutatásánál megtudhatjuk, hogy főszereplőnk mit hogyan élt meg a világháborúnál, a Rákosi-korszaknál és 1956-nál. Sajnos a könyv 1956 utáni része már kevésbé érdekes. Ami nagy hiba benne, hogy magát a pártvezető magánéletét nem ismerhetjük meg belőle, pedig véleményem szerint a korszakban sokan erről is olvastak volna szívesen. A könyv ajánlható azoknak, akiket érdekel Kádár fiatalkori személye, illetve kíváncsiak hogyan látta a történelmet, amelyet megélt.


Népszerű idézetek

Molnár_Gyula>!

Az egyház feje Mindszenty József bíboros hercegprímás, esztergomi érsek volt. Ma már, halála után, élete és saját önéletrajza ismeretében, nyugodtan mondhatom, hogy szűk látókörű, nemcsak politikai, de filozófiai értelemben is retrográd ember és egyházi vezető volt. Mérhetetlenül sokat ártott, nemcsak az országnak, még inkább a magyar katolikusoknak. Amikor a felszabadulás után nemcsak mint a katolikus egyház feje, hanem mint „az ország első zászlósura” követelt beleszólást Magyarország sorsába, ezzel az anakronisztikus, feudális fogalommal nemcsak magát , hanem vallását és egyházát is lejáratta.

145. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Mindszenty József

Hasonló könyvek címkék alapján

Majtényi György: Kádárné és Kádár
Presser Gábor: Presser könyve
Zöldi Gergely: Koncz Zsuzsa
Mészáros Boglárka Flóra: Így vezetett…
Karig Sára: A szerencse lánya
Remenyik Zsigmond: Sarjadó fű
Bíró Sándor: A „Mátrai” Lovagrend
Farkas Emőd: Magyarország nagyasszonyai
Riedl Frigyes: Három jellemzés
Vas Zoltán: Horthy