Az ​Európai Unió szociális dimenziója 1 csillagozás

Gyulavári Tamás (szerk.): Az Európai Unió szociális dimenziója

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

>!
OFA, 2004
370 oldal · ISBN: 9632166795

Kívánságlistára tette 1


Népszerű idézetek

Ninácska P>!

„Az Európai Unió szociális dimenziója” tankönyv, amelynek célja a szociálpolitikával foglalkozó hallgatók és szakemberek felkészítése az Európai Unióhoz történő csatlakozásra. Az Európai Unióhoz való csatlakozás hosszú folyamat, amely „életen át tartó tanulást" kíván minden egyes szakmában az ott dolgozó szakemberektől. A kötet elkészítésénél mindenekelőtt azt tartottuk szem előtt, hogy könnyen tanulható, áttekinthető és érthető tankönyv szülessen. A fejezetek megírásánál és szerkesztésénél mindvégig az a cél lebegett előttünk, hogy egyszerű nyelvezettel, világos szerkezettel tegyük érthetővé a sokszor nagyon összetett, bonyolult témákat.
A tankönyv ismerteti a szociális dimenzió kialakulásának történetét, kitér a legfontosabb közösségi dokumentumok valamennyi szociális vonatkozású rendelkezésére. A történeti és jogi háttér ismeretében tematikusan ismerteti a szociális ügyekre, foglalkoztatáspolitikára vonatkozó közösségi joganyagot. Minden egyes fejezet röviden bemutatja:
• a közösségi szabályozás filozófiáját,
• a hatályos közösségi jogot,
• a tagállamok jogharmonizációs tapasztalatait és az alkalmazás gyakorlati hatásait,
• a magyar jogharmonizáció állását és várható hazai gyakorlati hatását,
• a témára vonatkozó magyar és idegen nyelvű bibliográfiát.
Arra törekedtünk, hogy az egyes fejezetek egységesek legyenek, és összefüggő rendszerré álljanak össze a magyar olvasó számára. Pontosan ez jelentette a legnagyobb nehézséget a kötet alkotói számára. A különböző témák között ugyanis komoly tartalmi és terjedelmi különbségek vannak. Vannak olyan területek (személyek szabad mozgása vagy a munkahelyi egészség és biztonságvédelem) ahol hatalmas terjedelmű közösségi joganyag született, míg más témákban (foglalkoztatáspolitika, szociális védelem) szinte egyáltalán nincs közösségi szabályozás. Az egyes területek szabályozási szintje, kialakulásának története, jellege és gyakorlati hatása nagyon eltérő. Ezeket a megközelítésbeli különbözőségeket érthető, szemléletes módon igyekeztünk tükrözni a tananyagban.
Munkánk szerkezetének kialakításakor arra törekedtünk, hogy a kötetben található fejezetek sorrendje figyelemmel legyen az egyes részpolitikák kialakulásának időbeli sorrendjére, valamint az egyes témák egymáshoz való kapcsolódásaira is.
A kötet elkészítésében elsősorban arra a szakmai tudásra támaszkodtunk, amelyet a kormányzati szakemberek az Európai Bizottság szakembereivel folytatott több éves folyamatos konzultáció, az EU csatlakozási tárgyalások előkészítése, illetve a tárgyalások első szakaszában – az ún. acquis screening (jogi átvilágítás) során – szereztek meg. Külön köszönettel tartozunk az Európai Integrációs Tárcaközi Bizottság 13. számú „Szociális ügyek és foglalkoztatás", illetve a 2. számú „Személyek szabad áramlása" Munkacsoportjának, valamint a Szociális és Családügyi Minisztérium Nemzetközi és Európai Integrációs Főosztályának.
A szerkesztő köszönettel tartozik a kötetben található fejezetek valamennyi szerzője és Torna Krisztina, illetve Faragó Márta, Fenyves Katalin, Pulay Gyula, Széles Katalin, Szvath Ildikó, Ónodi Irén valamint a programot felügyelő Bizottság munkaadói, munkavállalói és kormányzati képviselőinek áldozatos munkájáért.
2000. június
a szerkesztő


Hasonló könyvek címkék alapján

Szabó Máté: Globalizáció, regionalizmus, civil társadalom
Ördögh Szilveszter (szerk.): Magyarként Európában
Hernádi Eleonóra: Az Európai Unió intézményei
Herman Judit (szerk.): Miért marad???
Jared Diamond: Háborúk, járványok, technikák
Erich Fromm: Menekülés a szabadság elől
Tim Marshall: Falak
Byung-Chul Han: A rítus eltűnése
Mark Fisher: Kapitalista realizmus
Kiss Viktor: Kívül/Belül