Győri Anna (szerk.)

A ​legnagyobb ajándék és más klasszikus karácsonyi történetek 80 csillagozás

Győri Anna (szerk.): A legnagyobb ajándék és más klasszikus karácsonyi történetek

A legnagyobb ajándék című karácsonyi válogatás nyolc, ma már klasszikusnak számító történetet tartalmaz, olyan népszerű írók tollából, mint Charles Dickens, Lucy Maud Montgomery, Louisa May Alcott vagy O. Henry. Igazi időutazásra invitálnak bennünket az angolszász szerzők, az ókori világtól kezdve egészen a 20. századi amerikai kisvárosok miliőéig kalauzolják az olvasókat, miközben a karácsony örök értékeit és jelentőségét ragadják meg. A kötetben található novellák és elbeszélések egy része most először jelenik meg magyarul, a címadó Philip Van Doren Stern-írás pedig Az élet csoda szép című film alapjául szolgált.

A művek szerzői: O. Henry, Elizabeth Gaskell, Charles Dickens, Philip van Doren Stern, L. M. Montgomery, Henry van Dyke, Harriet Beecher Stowe, Louisa May Alcott

Harmat, Budapest, 2023
158 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632885704 · Fordította: Szabadi István
Harmat, Budapest, 2021
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632885704 · Fordította: Szabadi István
Harmat, Budapest, 2020

Porcsinrózsa >!

Megint egy kissé melléfogtam a karácsonyi hangolódással. Pedig a kötet külleme hangulatos, finoman elegáns, olvasásra csábító.
Legjobban a címadó novella tetszett, a többit már ismertem más gyűjteményekből. A csalódás érzését egyrészt az a tény keltette bennem, hogy nem sok újat kaptam.
A történetekre általában jellemző, hogy egy részük túl szomorú, másik felük pedig szájbarágósan didaktikus, tanító jellegű.
A sorok mögött rendre megbújik a bánat, betegség, halál, gyász, s csak ezek után dereng fel mindig valami sápadt, fénytelen öröm, mely a keresztény erényeket hívatott hirdetni. A karácsony pedig mindehhez csak a körítés, a díszlet.
Valahogy olyan ez, mint a mai hitünk. Hosszú arccal, savanyúan hirdetjük a Megváltás örömhírét, s közben a külsőségek fontosabbak, mint a valódi tartalom.
Nyilván a kor, amelyben a szerzők éltek és alkottak ilyen életérzést váltott ki belőlük.
Manapság ugyancsak szeretünk keseregni, sorolni a veszteségeinket, panaszkodni.
Az eltelt évezredek alatt semmit nem változtunk volna ? Meglehet.

Erzsebeth P>!

Csodálatos kötet, érződik benne a szerkesztő sok munkája és szeretete, ahogyan a történetek és a Karácsony szentsége felé fordult. Örülök én is, hogy a polcomon tudhatom a könyvet.
Nem mindegyik történet érintett meg, volt, ami nehezen csúszott, mégsem volt csalódás, tökéletes ráhangolódás volt az Ünnepekre.
A régebbi történetek – korok hatása, lelassult tisztasága csak még közelebb hozott a Karácsony, a valódi értékek és az ünnepi hangulat igazi lényegéhez, szellemiségéhez.
A tavalyi év zárásaként nekem ez külön jól esett…

meseanyu P>!

Elég vegyesek a benyomásaim, mert volt egy pár érdekes, kedves történet, de sajnos az utolsó például rettentő unalmas volt számomra. A legelső (pedig Dickenst szeretem) se volt egy nagy sztori, de pl. a Gaskell nagyon tetszett, hangulatos volt, tanulságos és még vicces is. Az O. Henryt nemrég olvastam, szerintem a Montgomeryt is valamikor régebben, de ezért nem vonok le, hiszen én szakmányban olvasom a karácsonyi történeteket. Sajnos azonban az a benyomásom, hogy vagy nagyon kevés jó karácsonyi novella van, vagy mindenhova ugyanazokat válogatják be.

blueviolet>!

Aki meghitt, hangulatos, szeretetteljes, varázslatos, igazi karácsonyi történeteket szeretne olvasni, az válasszon egy másik könyvet.
Persze ezt a kötetet is tudom ajánlani, méghozzá azoknak, akik:
– szeretik a jellegtelen, felejthető írásokat
– kedvelik a lerágott csont típusú történeteket, amiket valamilyen formában már mindenki ezerszer látott, hallott, olvasott
– szívesen fürdőznek a szirupos hepiendekben
– és akiket nem zavar, ha egy karácsonyi gyűjteményben teljesen oda nem illő írás is van – azzal a cseppet sem erőltetett magyarázattal, hogy az életről szól, és az Élet karácsonykor született.

A címadó novella kiszámíthatósága ellenére is szerethető, illetve A negyedik napkeleti bölcs c. elbeszélésben is látom a potenciált, bár egy kissé túlírt és elcsúsztak az arányok.
Összességében nem bántam meg, hogy elolvastam, de sokkal többet, mást vártam tőle. Számomra ez nem egy igazi karácsonyi gyűjtemény.

Kokuszka>!

Gyönyörű kötet kívül-belül, igazán örülök, hogy a polcomon tudhatom. Egy történet volt köztük (A napkeleti bölcsek ajándéka), mely az egyik karácsonyi mesegyűjteményemben is szerepel, így azt már olvastam, a többit viszont nem. Nagyon szépen, nagyon líraian megfogalmazottak az elbeszélések, igazán jólesett az olvasásuk. A történetekre rá kell hangolódni, időt kell hagyni, hogy érlelődjenek a mondanivalójuk, akkor ajánlom olvasásra, ha minden(ki) elcsendesedett a környezetünkben. Biztosan újra fogom még sokszor olvasni, igazi, karácsonyi, klasszikus elbeszélések.

Mariann_Czenema P>!

Váltakozva voltak benne ismerős és ismeretlen, de kiszámítható történetek. Meglepő módon Harriet Beecher Stowe novellája a legrosszabb, mintha tömény, összeragadt porcukorba harapna az ember, annyira giccses.
Viszont az utolsó történet, Henry van Dyke napkeleti bölcse mesésen sikerült, azért megérte végigolvasnom a többit.
(amúgy körülbelül ezzel az értékeléssel értek egyet: https://moly.hu/ertekelesek/4100457 )

Adrienn57 P>!

A könyv külsőre annyira szép, hogy élmény volt kézbe venni!! Nem mondom, hogy minden történet magával sodort, de összességében nagyon kellemes olvasmány volt!

Belle_Maundrell>!

Remek novelláskötet, kívül-belül átjárja a karácsonyi hangulat. Két történetet már ismertem, de a többi mind újdonság volt, és szerencsére tetszettek is.

Charles Dickens: Mese a gyerekről
Engem nem zavart, hogy konkrétan nincs benne karácsony, már a hóeséssel is megelégedtem. Szerintem illett a könyv tematikájába, szép a mondanivalója, van benne némi titokzatos báj, és az író itt is megcsillogtatja csodálatos stílusát. Dickens mindig jöhet ebben az időszakban.

Elizabeth Gaskell: Karácsonyi vihar és napsütés
Régóta szerettem volna olvasni valamit az írónőtől, és ez a novella is megerősítette az elhatározásomat. Persze a karácsony egy külön műfaj, de tetszett a stílusa és a fanyar humora. természetesen garantált a csoda a végén, akármilyen kilátástalan is a helyzet,de az én mércém szerint még nem lépte át a giccsküszöböt. spoiler

Louisa May Alcott: Tilly karácsonya
Na itt már kissé elsokallt a cukormáz. A Kisasszonyokban is zavart néha az erkölcsi tanulság és szenteskedés erőltetése, pedig alapjáraton szerettem, és pont ezt éreztem a végén. spoiler A madárka nagyon cuki volt, A Szörnyeteg és a kismadár című mesét juttatta eszembe.

O. Henry: A napkeleti bölcsek ajándéka
Keserédes történet, de még így sem nélkülözi a karácsony szellemét. Plusz pont, hogy teljesen földhözragadt a vége, mégis sikerül a szereplőknek a dolgok napos oldalát látni. Most olvastam harmadszorra, először pár éve, angolul találkoztam vele, aztán a múlt héten egy egyszerűsített változatával.

L. M. Montgomery: Akit sosem felejtenek
Szinte minden évben elolvasom az írónő karácsonyi novelláskötetét, szóval szinte kívülről fújom a történetet. Szintén egy szomorkásabb darab, de szép és megható. Sajnos a fordításért nem voltam oda, picit fura volt, vag y csak megszoktam a másikat.

Philip Van Doren Stern: A legnagyobb ajándék
Ez a kedvencem, jó ötlet volt címadó történetnek választani. Hasonlít a Karácsonyi énekre, a főhős némi természetfeletti befolyás hatására ébred rá az élet értékére. Tetszett a realisztikus megközelítés és a modernebb környezet, ahogy az érzelemdús befejezés is. Kedvet kaptam a filmadaptációhoz is, hihetetlen, hogy még nem láttam.

Harriet Beecher Stowe: Betty nagy ötlete
Hasonlított Montgomery novelláira, és pont annyi áhítat és cukormáz van benne, amit még tolerálni tudok. A karácsonyi könyvekkel elnéző vagyok, hiszen sötét kis lelkemet átjárja a fény, a csillámpor és a mézeskalácsillat… vagy mi. Oké, elég sok dolog megoldódik a végén egy csapásra, de annyira nem vészes.

Henry van Dyke: A negyedik napkeleti bölcs
Tulajdonképpen érdekes volt, de én biztos nem ezt tettem volna a végére, valami pozitívabbal és meghittebbel kellett volna lezárni. Az író szépen ír, jó az üzenet, de kissé lehangoló. Nekem személy szerint ez tetszett a legkevésbé, de látom az értékeit.

NikoLetti>!

A kötetet A legnagyobb ajándék című novella miatt olvastam el . Nagyon megtetszett a novella alapján készült film Az élet csodaszép . Tipikus karásonyi film , de ezidáig még nem láttam, idén advent elején néztem meg.
A kötet nagyon jól összeválogatott történeteket tartalmaz, nem feltétlen tetszett mind , de az eddig olvasott karácsonyi novellás köteteim közül a legjobb.

Angieolvas>!

Vegyesre sikerült ez a novella válogatás és nem nyerte el annyira a tetszésem. A karácsonyi vihar tetszett legjobban.

BBetti86>!

S mi a lélek világossága, ha nem a szeretet?

151. oldal - van Dyke: A negyedik napkeleti bölcs

Sellita>!

A vallás, amely nem kínál valódi reményt, olyan, mint az oltár, amelyen nem lángol eleven tűz.

zil>!

A szegény ember nem sírhat: az időt is rabolja, a látást is rontja.

Betty nagy ötlete, 100. oldal

Jesper_Olsen>!

Ki csak azért jár az úton, hogy önmagát mentse,
Tán nem tér le róla, de célhoz nem ér mégse.
Míg ki szívből szeret, bár sok utat bejár,
Isten vezetésével a mennyre rátalál.

darkfenriz>!

Az én anyukám azt mondja, úgy bánjak mindenkivel, ahogy szeretném, hogy velem bánjanak.

43. oldal (Louisa May Alcott - Tilly karácsonya)

Virágszépe>!

A jóisten kimondhatatlanul nagy kinccsel ajándékozott meg minket, adjunk hát mi is valami szerényebbet testvérünknek.

Csak jászolágy várta az Isten Fiát,
Nem bíbor, nem bársony, sem ékes brokát.
A csillagfény hintett rá enyhe sugárt.
Nem vette őt észre a bűnös világ.
Friss szénán ott szunnyadt egy jászol mélyén,
És mindaz, ki látta, úgy ámult jöttén.
Elmentek és nézték őt az emberek.
A bölcs és a pásztor hozzá sietett.

Jesper_Olsen>!

Egyetlen bizonyosság fénylett elméje sötétjében: mindez elkerülhetetlen. S kitől jön az elkerülhetetlen, ha nem Istentől?

zil>!

Igazság és tisztaság Istene […], vezess szent utadon, a bölcsesség ösvényén, amelyet egyedül te ismersz!

A negyedik napkeleti bölcs, 139. oldal