A ​Fekete-Körös völgyi magyarság 1 csillagozás

Györffy István: A Fekete-Körös völgyi magyarság

Györffy ​István fiatal gimnazista kora óta szenvedélyesen utazta-járta be Magyarország tájait. Ez a barangolás akkor öltött céltudatos formát, amikor a Nemzeti Múzeum néprajzi osztályának a gyakornoka lett (1906). Az osztály legjelentősebb egyénisége Bátky Zsigmond volt, akinek 1906-ban jelent meg Útmutató néprajzi múzeumok szervezésésre című alapvető kézikönyve. Bátky munkatársaival felmérve a múzeum anyagát és hiányait, célul tűzte a terra incogniták, a néprajzi szempontból ismeretlen vidékek felkutatását, néprajzi anyagának fényképezését és begyűjtését. Ebben a hézagpótló munkában vállalt oroszlánrészt Györffy István. 1910 kora őszén az Ipoly vidék és Hont megye néprajzi anyagát gyűjtötte be egy kiállítás számára. Már Ipolyságról szeptember 9-én menyasszonyának írt lapján jelzi: „október 6. után… vagy két hónapig Bihar megyében fogok gyűjteni”. A célt, a Fekete-Körös völgyében etnikai elzártságban élő magyarság felkutatását ezúttal még csak futólagosan sikerült megvalósítania. E… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Pro Memoria: Történelmi és művelődéstörténeti zsebkönyvtár Európa

Európa, Budapest, 1986

Gál Vilmos: Latrok ideje
Pataki János: Székelyföld
Wass Albert: Adjátok vissza a hegyeimet!
Balázs D. Attila – Pataki Tamás: Elrabolt Hungária
Wass Albert: Átoksori kísértetek / Az Antikrisztus és a pásztorok
Wass Albert: Mire a fák megnőnek / A kastély árnyékában
Stefano Bottoni: Sztálin a székelyeknél – A Magyar Autonóm Tartomány története (1952-1960)
Ujházy Kolos: Zuhanás a magasba
Barta Gábor – Bóna István – Makkai László – Köpeczi Béla: Erdély rövid története
Mikó Zsuzsanna – Szabó Csaba: Magyarnak maradni Erdélyben