Hamlear 3 csillagozás

Győrei Zsolt – Schlachtovszky Csaba: Hamlear

Szabad-e ​bármit csinálni a klasszikusokkal? Én azt mondom: szabad. Egyfelől szabad őket márványba vésve tisztelni, másfelől szabad őket gyurmának használva alakítani, összefogdosni, megrágni. Shakespeare is ilyen klasszikus, aki évszázadok óta szolgál nyersanyagul új művek létrejöttéhez. És most ráadásul a magyar klasszikus hős, Katona József Bánk bánja is betársul az ifjú Hamlet és az idős Lear mellé. A Győrei–Schlachtovszky szerzőpáros bámulatos merészséggel – és az ezt hitelesítő kiváló anyagismerettel! – szlalomozik az ókor, a középkor és napjaink, illetve Britannia, Dánia és Magyarország között. Karnevál, bohózat és haláltánc kavarog itt: Hamlear verset ír, Laertes énekel, Bánk egy ponton természetesen ledöfi a királynét (akit, tudjuk, Gertrudnak hívnak). A hatást fokozza, hogy a darab oroszlánrésze hibátlan drámai jambusban van megírva, beleértve a szlengszavakat: „Gyepáljátok csak egymást!” Hamlear meghal a végén, előtte egy dallal búcsúzik Bánktól. Mulatságos is, keserű… (tovább)

Gondolat / Gyulai Várszínház, Budapest - Gyula, 2021

Tonhalszendvics>!
Győrei Zsolt – Schlachtovszky Csaba: Hamlear

Csodálatos víg tragédiaparódiának lehettem olvasója és számolom, hogyan lehet legértelmesebben eljutni Dunaújvárosba az előadásra. Ebben a tekintetben meghasonlottam, akár Edgar. Vagy Edmund? Majd többesszámban fogalmazunk, kár, hogy Hamlear urunk ezzel kapcsolatban nem ismer tréfát.
Mint a paródiáknál általában, itt is érdemes a feldolgozott darabok ismeretében nekivágni az utazásnak, bár a poénok egy része nyilván azok ismerete nélkül is üt. Fejbe, fájón. A viccek egy része pajzán, néhány már inkább a disznó humorba torkollik. Agyzsibbasztó szójátékból akad bőven, elvégre minden jó, ha a vége magyar. A betétdalokat javaslom énekelni, különösen az „A cheddari hegyek alatt” kezdetűt. Kemény.

Hálás vagyok a szerzőpárosnak, a belefektetett munka meghozta a gyümölcsét és sikeresen helyreállították az elveszett Shakespeare-eredetit.