Nőgyakorlat 7 csillagozás

Györe Gabriella: Nőgyakorlat

Végre majdnem megragadtam – fejvesztve menekül.
Jeladóját régen elejtette.
Muszáj magam megtaláljam, mielőtt alámerül,
s jeltelenül vesztem a jelenbe.
Jobban-jobban elmosódó nyomaim követve,
óvatosan – nehogy elijesszem –
átosonva sortól, sártól iszamós kövekre,
bevallom, magam is megijedtem:
árnyékain magam láttam tükrös víztömegben,
megtalálni többé nem találtam.

Syllabux, Budapest, 2015

Juci P>!
Györe Gabriella: Nőgyakorlat

Néha meglehetősen konzervatív, néha meg egészen meredek spoiler, vannak itt jó dolgok, de azt éreztem, hogy a személyessége, illetve a női lét mint toposz szinte kizárólagos használata korlátot jelent, leszűkíti a lehetőségeit és az érvényességi körét. A tipográfia gyalázatos, az illusztrációk pedig egy lányregénybe illenének inkább, semmi közük a versekhez.

dontpanic P>!
Györe Gabriella: Nőgyakorlat

Nagy és szép feladatra vállalkozik ez a verseskötet: a nőiség/nőség esszenciáját igyekszik belesűríteni a versekbe.

Rengeteg téma előkerül, az első menstruáció, első, tábori gyerekszerelmek, a kislányból nővé serdülés zavarba ejtő élményei, amikor a nagybácsi már nem úgy néz rád, ahogy eddig… gyerekkori olvasmányok nyújtotta menedék, első összeköltözések, bemutatás a családnak, koszos albérletek, szeretőség, anyaság…

A legtöbb vers hétköznapi képeken át próbál érzékeltetni valami általánosabb, mélyebb tapasztalatot, és őszintén szólva a sok elvont nyelvezetű verseskötet után most jólesett, hogy lehet konkrétumokba kapaszkodni.

De… ezzel és a témaválasztással nincs is gond, de a megvalósítás számomra csalódást keltő. Nem elég erősek a versek, nem érnek fel a témákhoz. Sok a ragrím, a ritmushiba, a gyenge kép. A versek befejezése is sokszor nagyon antiklimatikus, ellaposodik ott, ahol a legerősebbnek kéne lennie.

Van egy-két erős darab, pl. a Végült nagyon szerettem (bár az sem tökéletes), de ez volt a ritkább.

Györe Gabriella: Nőgyakorlat

Vegyes érzéseim vannak a kötettel kapcsolatban. Bár ezeket nem számoltam bele az értékelésbe, de több külső megjegyzésem is lenne. Egyrészt a korrektúra hagyott némi kívánnivalót maga után. Az illusztrációk szintén zavartak, bár a Teaház című vers melletti kifejezetten tetszett. A betűtípus meg, ha jól látom, Times. Ne már! Mintha Wordben szerkesztették volna a kötetet.
És most lássuk belülről! Az olvasás apropója, hogy hétvégén olvastam egy ajánlót a Gittegylet oldalán, ahol több vers is szerepelt a kötetből. Különösen a Nőnek lenni ragadott meg a feminista hang okán. Másrészt a Merítés-díj zsűrizése is indokolttá tette, hogy elolvassam, és meg is találtam a könyvtárban.
Ahogy említettem, vegyes hatást tett rám a kötet. Az első ciklust, a Kislánydalokat szinte teljes egészében el lehetne hagyni, bár a felütés, a Reflex tetszett. Nem a gyermeki szemszöggel van bajom, hanem a bénácska rímekkel meg a semmitmondó szövegekkel. Van egy-két erősebb itt is, de a következő, a Magánygyűjtemény más ligában játszik.
Összességében az a benyomásom, hogy még nem igazán kiforrott kötet ez. Vannak nagyon klassz utalások, nyelvi megoldások, sőt kifejezetten zenei, érzékletes, mélyre nyúló szövegek is. Pont emiatt nem kellene hígítani a minőséget. Örülök a kemény, szókimondó nőknek, de ez még önmagában kevés. Kíváncsi leszek, hogyan fog folytatódni ez a pályafutás.

ddani P>!
Györe Gabriella: Nőgyakorlat

Elfogultan is lehet, hogy kell egy szöveges értékelést :) Most, hogy már végeztem a vonatkozó munkával, meg is merem írni (fordítói babona talán, na, már ilyenem is van!)
Mint gyűjteményes, retrospektív könyv, ez egyáltalán nem az a 'szárnypróbálgatós' fajta első verses kötet, és ha jut is benne tér az ilyesmire, nekem nem annyira a költő és az ő hangjánalk a fejlődése volt benne feltűnő vagy érdekes. Ezek a versek mind személyes, közvetlen megszólalások, fikció és önéletrajzi elemek játékos-komoly ötvözésével, szigorúan rím és mérték után szerkesztett versek – igényes, érdekes és élvezetes darabok, és helyenként kiviláglik egy-egy igazi gyöngyszem.
A szabályos verselés szigora mindig is hendikep, hiszen a közvetlen, életszagú témákat igazi bűvészmutatvány rendezett ritmusokba és rímekbe csavargatni, ez a munka óhatatlanul kompromisszumokhoz vezet – innen a fél csillag 'levonás', ami leginkább tisztelgés az elkerülhetetlen előtt.
A Nőgyakorlat verseiben sokféle helyzetben, ám mindvégig erős, (ön-)tudatos, egyéni hang szólal meg a magyar nyelvű női költészetben, olvasását minden vers-szerető embernek ajánlom.

bagie P>!
Györe Gabriella: Nőgyakorlat

Voltak benne jók, de nekem valamiért a nők által írt versek nem jönnek be… tisztelet a kivételnek

Mpattus P>!
Györe Gabriella: Nőgyakorlat

Hölgyeim! Ez a mi kötetünk! Úgy gondolom, a Nőgyakorlat minden nő számára erősen ajánlott olvasmány. Egy magamfajta, nőtörténetet, nőiséget bemutató műveket kedvelőnek a Nőgyakorlat igazi csemege. Így roppant sajnálatos hiba lett volna kihagyni. Felvonultatja a női mivolt szinte minden rétegét, bemutatja a női örömöket, az élet árnyoldalait, végigvezet minket egy csodálatos úton, ami – igen – nem mindig könnyű.

A teljes értékelés elérhető itt:

Mottó helyett

Mélységeiben vizsgálni a környezet
s az én egymásrahatását.
Mást tennék ma inkább.
Lágy sajt a csönd. Érett nemes-
penésze számra tapad.
Hallgatok. Figyelni sincs kedvem,
felőlem beszőhet e terjeszkedés,
míg egészen összeolvadunk.
Lassú mozgás felőle. Csenderjedés.
Néma határsáv.

Üzenet

Ne legyél nekem, aki vagy.
Legyél az, aki lehetnél.
Nem szeret annál senki szebben,
ahogy Te másokat szerettél.

Elvárnád most, hogy az legyek csak,
aki akkor vállaltam lenni,
mikor mindketten elhittük még,
hogy magunkat jobb elfeledni.

Vagy ne légy nekem senki sem.
Fedje nyomod vakszürke felhő.
Takarja ki az arcodat
gyermekem arca, hogyha felnő.

Boruljon rád a feledés
mert nem érdemelsz ilyen kincset.
Felejtsük el, hogy mi volt, ami,
ha tényleg veszni hagynál minket.

Majd magamban magam leszek,
s teret adok magam magamnak.
Ha hullnak is ágak, levelek,
azért a gyökerek maradnak.

Magányomat nem oldja föl
az ég vizében más magány.

100. oldal (Szóstaféta)

Magyarázat

Azt akartam, hogy ne legyél.
Az első pillanattól.
Szétdúltál minden szép hitet,
mit elhittem magamról.
Mert valamit veled tenni kell.
S bármit teszek, minősít.
A mélypszichében mozgattál meg
valami egészen ősit.
Más vágytam volna lenni, mint.
Mint aki téged elhagy.
Azt akartam, hogy ne gyere.
Akartam hinni: nem vagy.
A kitaposott út egyszerű.
Tudom, hogyan aláz meg.
A többit innentől rád hagyom.
Ha kell, majd Te magyarázd meg.

Látod, menekülök megint.
Amúgy minek beszélni?
Visszacsinálni nem tudom.
Épp elég volt megélni.
S ha tényleg számolnék veled,
és érezném, mit tettem –
olyan fájdalom némít el,
nevünk is elfelejtem.
De amit látsz: csak félelem.
Már nem tudom megélni.
Ami maradt: a hit, talán
majd nem kell tőlünk félni.

virezma P>!

(…) s hátradőlve nem gondolni semmit,
csak annyit hogy ez itt most nem pokol,
sőt. Felvágok még egy paradicsomot.

67. oldal (Őszi reggeli)

_selene_ IP>!

Nincs semmi, mi a percet visszahozza,
pár támasztékát vesztett év után.

61. oldal, Számtalan ok

_selene_ IP>!

Szárny melegén remegek.
Múlt a jövőre borul.
Asztalaink politúrján
csúszik a fény, s legurul.

73. oldal, Teaház