Engedély ​magamnak 17 csillagozás

Györe Bori: Engedély magamnak

Tágas, napsütötte szobában a bezártság nyomasztó érzése. Elveszett gyerekkardigán a múlt. Vajon kihunyt minden fény, vagy csak a szemhéjunk zárult le?
Györe Bori verseinek világa egyszerre könnyed és fullasztó. Azt állítja, nem történt semmi különös. És valóban úgy is érezzük, nem történt. Hiszen a tragédia magától értetődő, ha az életről beszélünk. Az utolsó szó jogán.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Scolar L!ve Scolar

Scolar, Budapest, 2017

Györe Bori: Engedély magamnak

Szinte szóról szóra megismételhetném azt az értékelést, amit ehhez a kötethez írtam, azzal megfejelve, hogy ennél sokszor éreztem azt, hogy nemcsak kapcsolódni nem tudok hozzá, de egyenesen egy árva szót sem értek belőle,
és mégis, ezek a nem értett, árva szavak valami egészen döbbenetes hatással voltak rám.

Vékonyka, de nagyon erős kötet,
jó lenne, ha lennének meg ott, ahonnan ezek jöttek, mert szerintem én tudnám a Györe Borit nagyon-nagyon szeretni.

Győry_Domonkos I>!
Györe Bori: Engedély magamnak

Györe Bori Engedély magamnak című verseskötete a Scolar L!ve sorozatban jelent meg. A kiadó prózai köteteinél megszokott könyvészeti színvonalhoz képest szerényebb (füzetszerű) kivitelezést a terjedelmi okok indokolják, a grafikai munka a sorozat nívójához méltó, a kötet kellemes tapintású, könnyen és jól olvasható, bár a betűméretet – gusztusom szerint – lehetett volna egy picikét nagyobb.
Györe Bori versei bizonyos mértékben beárnyékolták a kellemesen továbbalvós szombat délelőtti harmóniámat, szó szerint torkon ragadtak, és nem eresztettek, egyszerre tetszettek és taszítottak, és én, aki nem olvasok rossz irodalmat, mert a harmadánál félrehajítom, most úgy szorítottam a szétnyitott könyvtestet, hogy belefehéredett az ujjam. Ahogy a jég reped a csizmatalp alatt, úgy töredeztek halk, hideg roppanásokkal szemem előtt a sorok, szikáran, nagy hallgatásokkal vázolva egy-egy drámai érzést, emléket, életet, sorsot. Vagy sorsokat: „anyám sírhatott így / mikor az anyja / a csempébe verte a fejét / a kádban állt / a kis szőke balatoni lány / én azért sírtam / mert hiányzott nekem az anyám / reggelente”.
Paradox módon Györe Bori verseit kevésbé érzem lírainak, mint a prózai írásait, ugyanakkor sajátos szikárságuk, rejtelmességük, a kiszolgáltatottság vállalásáig terjedő őszinteségük teszi igazán egyedivé és hitelessé őket: „te meg pont úgy értél hozzám / ahogy elképzeltelek / bizsergett a lapockám / mintha / most akkor az volt / vagy nem”.
Györe Bori versei talán egyfajta lábjegyzetek az életéhez. Az emlékek feldolgozása, a jelen megélése, és ebből a pozícióból a jövőnek feltett kérdések: „lógjon ki lábam a takaró alól / és legyen jéghideg / csöppenjen a vér / a behavazott ágyra / történjen meg végre / amit megértek”.

Györe Bori verseskötetét könyvtáros bácsi nem azoknak ajánlaná, akik motivációs guruk bölcsességeivel szeretnék átvészelni a mindennapokat. A kötet érző szívű embereknek való, olyanoknak, akik képesek önmagukat is megérteni, és ennek kapcsán felfogni mások „hétköznapi tragédiáját”, a múltban lekódolt jelent és jövőt, azt, hogy az életnek vannak törvényszerűségei, ennek ellenére minden sors egyedi, minden sorsot megél valaki, ennek során igyekszik életben maradni és boldog lenni, még akkor is, ha néha ez elérhetetlen feladatnak tűnik, és egy élet kihívása ehhez megtalálni a megfelelő eszközünket: „most arra emlékszem vissza / hogy nevetésem megtörte a pillanatot / ahogy egy betegség szokta / a családtagok életét / emlékezhetnék / anyám pszichózisára is / de takarékoskodom a múlttal”. Érdemes odafigyelnünk Györe Borira. (Györe Bori: Engedély magamnak. Bp., Scolar L!ve,2017. 56. oldal)

Tési>!
Györe Bori: Engedély magamnak

Igazán érdekes versek voltak. Tetszettek. Szeretek kortárs magyar íróktól olvasni, és sok esetben érdekesnek tartom, akár indokoltnak is, hogy nem alkalmaznak írásjeleket, az viszont, hogy az egész könyvben körülbelül kettőt találtam, már zavar. Vannak versek, amik az írásjel hiányával bővített értelmezési lehetőségeket adnak, míg más esetben bagatellnek tűnnek. Ezért sajnálom, hogy egy kicsit túlzásba lett víve a dolog…

virezma>!

jelenet

lazának lenni
a fürdőszoba és az ágy között vonulva
meztelen
hiszen erre vágytam
amikor anyám a tévé előtt ülve
eltakarta a szemem

így képzelem
az utolsó vetkőzést
az ágy megterítve
az asztal bevetve
a könyvgerincek körben a polcokon
mint az akasztás nézőközönsége
minden
arra a mozdulatra vár
amivel a trikómat a székre dobom
arra, hogy mit mondok majd végül
az utolsó szó jogán

csucsorka IP>!

a szerelem először fogyaszt később hizlal
a szakítás újra fogyaszt

46. oldal, visszafelé kimarad (részlet)

szárnycsapás

szárnycsapásnak tűnt
pedig semmi sem történt
csak feküdtünk az ágyon
tudtam
hogy kint fúj a szél
és hogy a parketta jéghideg
te meg pont úgy értél hozzám
ahogy elképzeltelek

Kapcsolódó szócikkek: sörösüveg

amit megértek

rettegjek inkább most is
ahogyan gyerekként
ha az orrom vére eleredt
legyen vörös a párna
mikor ébredek
lógjon ki a lábam a takaró alól
és legyen jéghideg

kihűlnek a fűtő-
testek lassan mint ahogy
beheged arcodon a seb

csucsorka IP>!

egy nyaklánc köré öltözöm és egy férfi köré
szervezem a hetet már megint bár előre
nem tudom melyik nap lesz a középpont mégis
forgok

34. oldal, ki vezet? (részlet)

apám nem táncolt velem
ha elkezdeném sose lenne vége
ahogy a mássalhangzók
torlódnak szláv szavakban
jövünk egymás után
nem akarom de leszek
betegségre válásra halálra
engedély magamnak

53. oldal, selyemtan (részlet)

pontban

még nincs készen ez a pont
pontosabbá kell válnia
a gyász folyamatos pontosítás

nincs gyász nem történik semmi
egy helyben állok és bennem
összpontosul ami távolságot tart

a félelem a lábfejembe áramlik
ott dobban időnként
mint egy második szív