Szemben ​az árral 5 csillagozás

Gyömrői Edit: Szemben az árral

Gyömrői ​Edit, aki mindenekelőtt József Attila utolsó pszichoanalitikusaként él a köztudatban, földrajzi hely, nyelv, szakma és életkörülmények tekintetében rendkívül sokszínű pályát futott be: életútjában pszichoanalízis, irodalom, politikai aktivizmus, filozófia és művészet egyaránt helyet kapott. Erős affinitása volt az önkifejezéshez, az íráshoz, nem annyira szakmai publikációk, mint inkább önéletrajzi és fiktív történetek formájában. […] Két regényt is írt német nyelven. Az egyik az ötvenes években íródott, Otto Fenichel osztrák pszichoanalitikusnak ajánlott, bibliai tárgyú Megbékélés, amely 1979-ben jelent meg magyarul. A másik, önéletrajzi műve a magyarul először most napvilágot látó Szemben az árral.
    Az elbeszélésben két fő szál és idősík, a budapesti, bécsi és berlini múlt, illetve a ceyloni közelmúlt váltakozik, olykor vetül egymásra. Az ellenpontozás érezhetően stiláris eszköz is múlt és jelen, mozgalom és magánélet, városi kultúra és… (tovább)

Jelenkor, Pécs, 2015
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636765446 · Fordította: Kis János

barathkatalin I
Gyömrői Edit: Szemben az árral

Az első fejezetek gyanúsan hasonlítottak egy tetszőleges Claire Kenneth-regényre ("Chris! Ó, Chris!"), aztán normalizálódott a románcosság, és a végén egész érdekes kis szöveg lett ez egy művész-mozgalmár pesti polgárlányról, aki Bécs, Berlin és Prága után a világháború hajnalán Ceylonban köt ki, hogy végül onnan is továbbhajózzon. Az utószóból kiderül, hogy az élete egyes elemeit ebben a regényben fikcionalizáló Gyömrői Editnek valójában ennél is kalandosabb életútja volt, igazán kár, hogy csak József Attila egyik analitikusaként tartja őt számon a közemlékezet.

Gyömrői Edit: Szemben az árral

Már értem,miért fűzték gyengéd érzelmek József Attilát Gyömrői Edithez.
Az írónő zseniálisan tudja átadni a gondolatait.

barburu
Gyömrői Edit: Szemben az árral

Sajnáltam, hogy József Attiláról nem volt szó, de ez állítólag nem is életrajzi regény. Nem egészen. Hát jó.
De most már legalább tudom, hogy kb. milyen ember lehetett az a pszichológusnő, akihez a Gyermekké tettél-t és a Nagyon fáj-t írta JA. És aki még írni is tudott.
Nem, ez nem egy könyvkritika volt. :)) Mert én már nem tudok írni. :(

Gádorka
Gyömrői Edit: Szemben az árral

Az elején nem igazán értettem.Később egyre érdekesebb lett. Több ebben a korban és témában írt regényt olvastam már, de mindig újabb és újabb megközelítésben, ami csak növeli a tájékozottságomat. Jól megírt, érdekes, olvasmányos írás. Különösen tetszett a Ceylonban játszódó rész. A keleti és nyugati kultúra összehasonlítása. Érdemes volt elolvasni.

M_Titi

A legszebb vers is csak a fekete nyomdafestéktől válik költeménnyé,és egy szerszám csak akkor képvisel értéket,ha használják.A legízletesebb étel is megromlik,ha nem eszik meg , s a rajzok elsárgulnak a mappákban.

M_Titi

(…) az ember soha ne tegyen olyat,amivel embertársainak árthat.

M_Titi

Az érzés zavaros víz,a tudás kristály.

M_Titi

Minden életet a saját mértékével kell mérni, és az az ember tökéletes ,aki mindig hű marad eszményeihez.

M_Titi

Senki nem ostoba,amikor szenved.Senki nem rossz,amikor gyámoltalan.

M_Titi

Minél kevésbé becsüli magát az ember,annál többet kell jelentenie számára,ha jön valaki és azt mondja: Jobb minden nemzetnél.Te vagy a kiválasztott faj!És a fiatalember kap egy barna inget,és mindjárt több lesz,mint ami volt.Már nem kell bizonyítani.Elég,hogy német.A kommunista párt azt követeli tőle,hogy dolgozzon,tanuljon,harcoljon,és mit ígér cserébe?Egy vérrel megváltandó jövőt. A nácik viszont még ma adnak egy barna inget neki,és visszaadják az önbizalmát,hiszen német,tehát nagyszerű ember.

M_Titi

Budapest olyan volt,mint egy elátkozott ország. Mint Csipkerózska kastélya,ahol minden aludt,még a kastélyt őrző kutya is.Ha egy jobb jövőről beszéltél,valamilyen társadalmi változás lehetőségéről,arról a kiútról,amelyet mindig elképzeltél,csupán egyetlen választ kaptál:fölényes nevetést.

M_Titi

Mi olyan fogalmakkal közeledünk a Kelet képeihez és cselekedeteihez,amelyeket a Nyugatról hoztunk magunkkal,mintha valamilyen ismeretlen színt egy már ismert szín nevével akarnánk megnevezni.