Fejben ​dől el 23 csillagozás

Sportpszichológia mindenkinek
Gyömbér Noémi – Kovács Krisztina: Fejben dől el

Magyarországon ​sokan úgy gondolják, hogy csak az jár sportpszichológushoz, aki beteg. Én kíváncsiságból mentem el. Látva a külföldieket, azt gondoltam, hátha nekem is ad valamit. A mentális felkészülés során rájöttem, hogy nemcsak valamiben segít, hanem óriási többletet ad.
Gyurta Dániel
Úszás, olimpiai ezüstérmes, többszörös világ- és Európa-bajnok

A sportpszichológus az én pályafutásom alatt katalizátorként működik. A beszélgetéseken feltárjuk és közösen kijavítjuk azokat a pontokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy elérjem a maximális teljesítményt. Tapasztalatom szerint a vízilabdában – persze valószínűleg más sportban is – egy bizonyos szint után tulajdonképpen minden a mentális felkészültségen és a lelkierőn múlik. Ezért én a mentális tréninget tartom az egyik legfontosabb eszköznek a céljaim eléréséhez. Otthoni nyugalomban meditációként is hasznos, de én sokszor közvetlenül a meccsek előtt szoktam alkalmazni. A meccs előtti mentális tréning abban is… (tovább)

Noran Libro, Budapest, 2019
Kossuth, Budapest, 2013
Noran Libro, Budapest, 2012

Gyömbér Noémi – Kovács Krisztina: Fejben dől el

Nagyon összetett dolgot foglal magába ez a könyv. A sport, a sportoló, az edző, a csapattársak, a versenyek, különböző technikák, gyakorlati útmutatók, a motiváció, kommunikáció, konfliktuskezelés, a környezet és szülők szerepe…
Tudományos alapokról indulunk, s kibontakozik az, hogy mennyire fontos az önbizalom, a koncentráció és a szorongás érzése is.
Kibontja a fiatalkori sport pszichológiáját is, valamint szól a sérülésekről, illetve testképzavarokról, továbbá a szexuális életre való hatást is elemzi.

Csilla888>!
Gyömbér Noémi – Kovács Krisztina: Fejben dől el

Ez a könyv nem írók tollából született hanem szakemberek alkották meg több éves tapasztalattal a hátuk mögött az élsport világából. A könyv fő célja egyfajta rávilágítás hogy, mennyire összetett dolog is a sport. zseniális pszichológusok kitartó alázatos munkájának gyümölcsét olvashatjuk!

agardibogi>!
Gyömbér Noémi – Kovács Krisztina: Fejben dől el

A szerzők szemléletesen és olvasmányosan mutatják be a sportolói pálya szépségeit és árnyoldalait: hogyan képes a sportoló feldolgozni a sikert vagy a veszteséget?
Egyéni sportolók és csapatjátékosok lélektanával, életmódjával, táplálkozási és párkapcsolati szokásaival is foglalkoznak. Gyakorlati példákkal, sportolói véleményekkel színesítik a kötetet. Érdekes olvasmány lehet akár szabadidő-sportolóknak, de még olyanoknak is akik nem végeznek rendszere testmozgást, mert a lélektani folyamatok, amiket leírnak, nem kizárólag sporttevékenységek során, hanem a mindennapokban is felmerülhetnek.

Gembi22>!
Gyömbér Noémi – Kovács Krisztina: Fejben dől el

Szerintem ez az elő olyan könyv amiben többször kellet megállnom és visszaolvasnom, újraértelmeznem. Mivel én is sportolok, de már 1 és fél éve nem léptem pályára, így ez a könyv úgy érzem jót tett nekem. Mivel fejezetekre van szedve, mint akár egy iskolai tankönyv ezt a két fejezetet többször is elolvastam: „III. Az erő velem van – Az önbizalom”, „Fél lábbal a siker kapujában – a sérülés”. Azzal, hogy a csapattársam kölcsön adta és elolvastam, már most teljesen másképp állok a sérülésemhez.

Kimmuriel>!
Gyömbér Noémi – Kovács Krisztina: Fejben dől el

Jó könyv, de túlságosan az élsportra van kihegyezve, pedig nagyon sok nem hivatásszerűen sportoló ember számára is fontos kérdéseket taglal, ők valahogy kívül estek a könyv köréből. Ezen felül egy kicsit marketingszagú, pláne a vége, a maga „Menjél te is sportpszichológushoz! Jó lesz az neked” stílusával. Ennek ellenére erősen ajánlott olvasmány ebben a témakörben.

Trudiz >!

Csak a jelenre koncentrálj!

Trudiz >!

A fiatalkorban elsajátított technikák… megalapozzák a jövő sikerét.

Trudiz >!

Szervusz, szorongás, szívesen fogadlak! – hangzik az elsőre kifejezetten humorosnak tűnő mondat, ám ha kicsit jobban belegondolunk, megtaláljuk benne azt az üzenetet, amit valójában keresünk.

Perei_Annamária>!

Szorongásra szükség van, hiszen ez az érzés jelzi számunkra, hogy valami jelentős dologra készülünk. A fontos az, hogy tudjuk irányítani, hogy fel tudjuk használni motiváltságunk erősítéséhez.

Gembi22>!

Gondolhatnak azokra az érzésekre, melyeket majd a sérülés után első meccs után fognak érezni. Elkébzelhetik azt, hogy mennyire fogják őket csodálni, ha felepülnek sérülésükből.

Perei_Annamária>!

A sportpszichológia nem tesz csodát. Mindenkinek megvannak a saját határai, és csak azért, mert felkészülsz fizikálisan és mentálisan, nem garantálható az, hogy mindig győzni fogsz. De fel kell készülni, hogy a tudásod legjavát tudd adni, és ha ez sikerül, akkor büszkén jöhetsz le a ringből, akkor is, ha veszítettél. Már nem kell szemrehányást tenni magadnak, egy ilyen „vereséggel” már együtt tudsz élni! Ez az élet minden területére érvényes!

Perei_Annamária>!

Legyenek rövid, közép- és hosszú távú céljaink: a hosszú távú célok jelképezik magát a csúcsot, a rövid távúak pedig az oda vezető lépcsőfokokat. A lépcsőfokok azonnali visszajelzést biztosítanak, viszont ha csak a lépcsőfokokat figyeljük, szem elől veszthetjük a célt, ahova tartunk. Ha nem nézünk a lábunk elé, és csak a csúcsot látjuk magunk előtt, könnyen megbotlunk.

Perei_Annamária>!

Az edzőnek őszintén kell közölnie szándékait és az értékelést. Például, ha megígéri egy játékosnak, hogy egy bizonyos időponttól kezdve versenyezhet, majd visszatáncol adott szavától, s bár tovább dicséri a sportoló játékát, mégsem biztosít neki több játékidőt, és nem is közli vele őszintén, hogy miért nem, netán mellébeszél (például: „Erős tartalékokra van szükségünk.”). A cserejátékos ezek után egyre kevésbé lesz majd hajlandó aktív szerepet vállalni a csapatban. Nem tudhatjuk, hogy ki válik később alapemberré, kezeljünk mindenkit potenciális kezdő játékosként.

Perei_Annamária>!

Vannak olyan sportolók is, akik nem rendelkeznek a szükséges fizikai alkattal, gyorsasággal az adott sportághoz, előfordulhat azonban, hogy mégis ők érnek el nagyobb sikereket a jobb hozzáállás és a befektetett munkájuk eredményeképpen.