Töviseink ​és a Töviskoronás 3 csillagozás

Gyökössy Endre: Töviseink és a Töviskoronás

A mi Gazdánk ma is és újra azt üzeni: van értelme a szenvedésnek! Ne meneküljünk tőle, ne fordítsunk neki hátat, de ne is adjuk meg magunkat apatikusan!
A szenvedés nem értelmetlen tűz! Legfeljebb csak annak számára, aki nem tudja mire való. Az eléghet benne, mint a túlhevített agyag, porrá és hamuvá omolhat.
De aki öntudatosan fölveszi életébe, beépíti és fölhasználja, az a szenvedsek lassú, fojtott tüzében szénné válhat. És csak szénnel tud új ábrákat rajzolni a Nagy Tervező, szénnel tud új képeket rajzolni a Nagy Művész. Szénnel fűt, hogy ezt az önzésébe fagyott világot felmelegítse. Aki öntudatosan beépíti az életébe és fölhasználja, azt a szenvedések lángja meg is edzheti, mint ahogy az acélt is tűzben edzik hasznos szerszámmá.

Szent Gellért, Budapest, 2013
Szent Gellért, Budapest, 2001

Dominicana >!

Jézus realista: azaz nem kerüli meg a szenvedés kérdését, nem akar arról pusztán elfilozofálgatni. Arra tanít bennünket, hogy akkor él jól a szenvedéssel az ember, ha:
1. Elfogadja, mint a teremtett világ egyik tényét.
2. Beépíti.
3. Fölhasználja. S míg beépíti életébe és fölhasználja, míg átalakítja: fölibe kerekedik nemcsak a szenvedésnek, hanem önmagának is,
4. Végül pozitív erőkké alakítja át szíve csodálatos alkimista kohójában, hogy
5. újjá legyen és újjá tegyen.

23-24. oldal - II. Az Ő nyomdokain

Kapcsolódó szócikkek: szenvedés
bazsike>!

Szenvedések ostromolnak? Fogadd el! Építsd be életedbe! Használd föl! Alakítsd át! Míg átalakítod, magad is átalakulsz – új életté. Új emberré. Mert ennek az életnek itt a földön ezaz értelme. És motorja: a szenvedés.

A szenvedés Megoldója 21. o.

Dominicana >!

Elképzelhető, hogy földi ember az ellene irányuló sértést, bántást, fájdalmat, szenvedést úgy fogadja el, mint Ő? Úgy építse élete menetébe? Úgy használja föl? S úgy alakítsa át pozitív erőkké: szolgálattá, megbocsátássá, igazsággá, szeretetté – s közben maga is átalakuljon új emberré? Lehetséges ez, a mi földi, sáros embertelenül-emberi életünkben is? Nem valami ügyes teológiai elmélet ez is a többi mellett?!

Nos, erre szeretnék felelni, mégpedig a Biblia élő alakjaival.

Nézzük meg, hogy az első keresztyének hogyan alakították át a szenvedéseket: a megalázást, a szegénységet, a rágalmat, az üldözést, a bilincsek fájdalmát, az akadályokat és a testi betegség szenvedéseit.

24-25. oldal - II. Az Ő nyomdokain

Dominicana >!

Az egyik arra menő embert, a cirenei Simont, Alexander és Rufusz apját, aki éppen a mezőről jött, kényszerítették, hogy vigye a keresztjét. Mk 15,21

[…] Ennek a jelenetnek az ad különös élt, hogy ez a Simon színesbőrű ember volt, észak-afrikai cireneikai. És éppen ezért választották őt. Még egy római baka sem nyúlt volna ehhez a kereszthez! A vezénylő tisztben pedig van annyi diplomáciai érzék, hogy zsidóra nem téteti, mert ez politikai bonyodalmakhoz vezetne. Úgyis elég feszült már a helyzet közöttük. Éppen kapóra jön egy gyanútlan, sötét bőrű ember. Erre lehet, erre szabad ezt a megalázó terhet tétetni… Simon személyes megaláztatását így még a faji megaláztatás is súlyosbítja. Ez a kettő együtt a legmélyebb megaláztatás, ami csak embert érhet.

25-26. oldal - A megaláztatás átalakítása