Életünk ​– Jézus tükrében 1 csillagozás

Az evangéliumok példatörténetei
Gyökössy Endre: Életünk – Jézus tükrében Gyökössy Endre: Életünk – Jézus tükrében

Az ​evangéliumok példatörténetei
Jézus példázatai tükrök, amelyekbe, ha belenéznek, önmagukat látják. Nem csoda, hogy keresztre feszítették!
Az egyik gyülekezetben igen megfogyatkozott a templom látogatottsága s emiatt a lelkipásztor nagyon gyötrődött. Már csak a temetési istentiszteletekre jöttek össze a hívek.
Az üres templom harangja az egyik vasárnap délután elkezdett kongani, hosszan és sokáig. A faluban feketébe öltöztek az emberek – valaki meghalt, hív a harang –, és mentek a templomba. Szokás szerint ott volt a koporsó, és ahogy elvonultak mellette, mindenki belenézett. Nem volt benne más, mint egy tükör. Amikor belenéztek, mindenki önmagát látta a koporsóban…
A megdöbbent gyülekezetnek a pap azt mondotta: – Igen, ez a szomorú igazság: meghalt a gyülekezetünk. Az emberek megrendültek, sírtak, bűnbánatot tartottak. És új élet kezdődött.
Jézus példázatai ilyen tükrök! Akik úgy néznek bele, hogy megrendülnek és érzik, ez én vagyok, nekem szól –… (tovább)

Szent Gellért, Budapest, 2017
Szent Gellért, Budapest, 2004
128 oldal · puhatáblás · ISBN: 963696260X

Dominicana>!

Jézust ismergetve felfedezhetjük, hogy példázatainak lényege az, hogy „Én nem csak itt vagyok, hanem egyenesen a szegényekhez és a bűnösökhöz jöttem! A szegény bűnösökhöz.” Azokról a példázatokról elmélkedjünk most, amelyek a szegény bűnösökhöz – azaz hozzánk – szólnak.

Dominicana>!

A Töviseink és a Töviskoronás című könyvecskémben már említettem, hogy Jézus Lénye az a csodálatos alkímiai kohó, amit a középkor hiába keresett, amikor azt kutatták, hogyan lehetne az ólomból aranyat csinálni. A régi alkimisták kutattak, kerestek, de sohasem találták meg. Ott volt a közelükben, csak a kezüket kellett volna kinyújtani: Jézus Lénye az, ami mindent átalakít!

Sarat dobnak Felé? – Kiformál belőle egy ragyogó szobrot: egy példázatot. A gúny éles kését dobják Felé? Jézus nem dobja vissza, hanem kenyérvágó kést formál belőle. Akármi éri (amitől mi talán összeesnénk vagy éjszakákon át nem aludnánk), sértések, bántások, kemény szavak, támadások, Ő ezeket beépíti Lényébe, átalakítja, és ezekből egy-egy példázat születik.

Dominicana>!

[…] – Simon! Valaki az egyik szolgájának ötszáz, egy másiknak pedig ötven dénár tartozást engedett el. Mit gondolsz, melyik szereti jobban, melyik a hálásabb?
Simon farizeus kénytelen széttárni a karját, és azt mondani:
– Az, amelyiknek többet engedett el.
Jézus akkor rámutat az asszonyra, és így szól:
– Erről van szó! Mert ez az asszony igen szeretett, neki nagyon sok bocsáttatik meg.
Vigyázzunk, félre ne értsük, nem az asszony sokféle szerelméről van szó, hanem Jézus Krisztus iránti hálájáról! A zsidó, a szír és az arám nyelvben – furcsa módon – a hálára nincsen szó. Akik Jézus környezetében éltek, a hálát nem tudták máshogyan kifejezni, csak a „szeretet” szóval. Jól is van így, mert az igazi hála: a szeretet.
A példázat így záródik:
– Hát nem érted, Simon? Ez az asszony, aki könnyeivel öntözi a lábamat, és egy szót sem szól, mert fuldoklik a zokogástól (egy szava sincs feljegyezve a Bibliában), ennek az asszonynak sok bocsáttatik meg, mert tele van a szíve hálás szeretettel. […]
Van-e hála a szívedben, testvérem?
Van-e hálából, szeretetből cselekedeted, szolgálatod, jó szavad az Isten dicsőségére?

Kapcsolódó szócikkek: hála
Dominicana>!

Csak ha komolyan gondoljuk, amit mondunk, hogy „Ó, én nyomorult bűnös”, akkor érvényes ránk Jézus szava: „Bizony mondom, a vámszedők és parázna nők megelőznek, sokakat megelőznek az Isten országában.” A hivatalosakat – bizony!