A ​várostól a világig 1 csillagozás

Gyergyai Albert: A várostól a világig

A ​gyermekkori éveit festő Anyám meg a falum (1972) és a kamaszkor világát idéző A falutól a városig (1979) folytatásának szánta Gyergyai Albert emlékezéseinek harmadik kötetét, melynek A várostól a világig címet adta. A kötettervet még ő készítette el, de az anyagot összerendezetlen, nagyrészt kéziratos formában juttatta el a kiadóhoz, néhány héttel halála előtt. Az első ciklus (Emlékezések címmel) a pályakezdés, az Eötvös-kollégiumban töltött évek, a hadifogság ideje alatt a betegségének köszönhetően svájci tartózkodás tényeit-tapasztalatait eleveníti föl. A Találkozások ciklus híres és névtelen, számára mindenképpen jelentékeny emberekkel való ismeretségének novellisztikus megfigyeléseit rögzíti, a Városok pedig legkedvesebb külföldi barangolásainak helyszíneihez: Párizshoz, Genfhez, Zürichhez, Rouenhoz, Lausanne-hoz fűződő élményeit. A szöveggondozás nehézségei ellenére is végül olyan könyv állt össze a kéziratokból, amelyre joggal mondhatjuk: talán a legérdekesebb könyve… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1986

Szépirodalmi, Budapest, 1986
494 oldal · ISBN: 9631532011

Gyergyai Albert: A várostól a világig

Az európai kultúra és művészet elkötelezett szerzeteseként ismerhetjük meg e kötetből Gyergyai Albertet, akinek naplójegyzeteiből a kötet készült. Igen tartalmas és gazdag anyag, olyan személyiségek névsora – akikkel találkozott – akikről portrét rajzolt, hogy több életre is elég lenne. Lenyűgöző volt olvasni a szépen fogalmazott gondolatokat, az író személyes élményeiről – a Szépirodalmi „ügyibevaló” kötete! Ajánlom!

Bla IP>!

Másnap gyalog mentem tolmácsommal az Ermitázsba, láthattam a Puskin-színházat, egy kertben Nagy Katalin szobrát és szép palotákat, amelyek majdnem sértetlenül maradtak a kilencszáz napos ostrom ellenére.

Bla IP>!

Mindezeket a francia képeket (Ermitázs) Diderot és Grimm vásárolta Katalinnak!

Bla IP>!

Az utcán ünnepi élénkség, a boltok vasárnap is nyitva vannak…. Mindenki fagylaltot eszik a hideg ellenére.(Leningrad – 1980)